Dinosaurima je trebalo puno dulje da se izlegnu nego što se prvotno smatralo te bi to moglo biti značajno saznanje po pitanju njihova izumiranja.
Nova studija objavljena u "Proceedings of the National Academy of Sciences" otkrili su kako neleteći dinosauri inkubiraju od tri do šest mjeseci.
To je poprilično vrijeme s obzirom na to da se većina ptičjih jaja izlegne između 11 i 85 dana. U ovom slučaju, dinosauri su više poput reptila negoli ptica za koje se često vjeruje kako su evoluirana transformacija dvonožnih teropoda.
Čini se kako je prolongirana inkubacija potencijalno igrala ulogu u izumiranju dinosaura. To je ranjiva jaja izložilo velikom broju mogućih opasnosti kao što su, na primjer, predatori, izgladnjenje ili prirodne katastrofe.
Za potrebe te studije, istraživači su proučavali fosilizirane zube dvaju embrija dinosaura. Koristili su CT kako bi skenirali čeljust embrija te kako bi mogli vizualizirati kako se zubi formiraju. Nakon toga su koristili napredni mikroskop kako bi otkrili uzorak tzv. Ebnerove linije, točnije, linije kako rastu zubi.
"To su linije koje se pojavljuju kada se zubi životinje počnu razvijati. Izgledaju poput godova. Doslovno ih možemo prebrojati kako bismo vidjeli koliko se dugo svaki dinosaur razvijao", objasnio je Gregory Erickson, autor eksperimenta i profesor na sveučilištu u Floridi.