Hrana i pića u plastici opasni po zdravlje

Mogu biti kontaminirani kancerogenim sastojcima

19.4.2013.
15:44
VOYO logo

Verovatno već svi znaju da zagrejavanje hrane u plastičnim posudama u mikotalasnoj rerni ne dolazi u obzir. Međutim, to nije jedini način da završite s ustima punim raznih hemijskih sastojaka.

Alarmantni izveštaj Teksaškog naučnog centra za zdravlje pokazuje da je najpopularnija hrana iz supermarketa, uključujući i mlečne proizvode, meso, začine, pića i testo za picu, kontaminirana raznim hemijskim sastojcima koji se nazivaju ftalati.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ftalati se obično koriste radi omekšavanja plastike, a nalaze se i u šamponima, deterdžentima, sredstvima za čišćenje, losionima i zavesama za kadu. Novo istraživanje pokazuje da se male količine mogu naći i u pakovanoj hrani.

- Kad se ftalati dodaju plastici, ne priključe se u potpunosti, što znači da mogu da iscure i da se prenesu preko vazduha, kože i vode, oni su svuda i gotovo su im svi izloženi - rekao je doktor Kristofer Ohner, s njujorškog Centra za istraživanje gojaznosti i ishrane, koji je učestvovao u ovoj studiji.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ovo je zastrašujuća činjenica, jer su ftalati povezani s rakom dojke, urođenim manama, gojaznošću, astmom, motoričkim problemima kod dece i seksualnim disfunkcijama kod muškaraca.

- Dobro je što je procenjen nivo kontaminacije putem hrane bio manji i smatra se sigurnim, prema mišljenju Agencije za zaštitu okoline, nego što je to bio slučaj u prethodnim studijama - rekao je doktor Ohner, a prenosi B92.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Doktor Ohner savetuje kako da smanjite izloženost ftalatima.

1. Jedite manje mlečnih proizvoda i svinjetine

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tokom spomenute studije, ove namirnice su imale najviši nivo zagađenosti. "To bi moglo biti zbog plastičnih cevi koje se koriste za mlečne krave i plastične ambalaže za meso, ali u biti ne znamo kako ftalati dolaze u njih", objasnio je.

2. Ne koristite ili ograničite korišćenje plastičnih posuda i omota

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Umesto plastičnih posuda i kutija za čuvanje hrane, koristite staklenu ambalažu. I svakako ne zagrevajte hranu u plastici.

3. Kupujte svežu ribu i meso od mesara, a ne u plastici

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Doktor Ohner kaže da je bolje sve što nije umotano ili spakovano u plastiku. Zanimljivo je da je govedina imala najnižu koncentraciju ftalata u odnosu na 72 različite namirnice koje su testirane.

4. Pijte vodu sa česme, a ako baš morate da koristite flaše odaberite bolju plastiku

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ako na dnu flaše za recikliranje vidite brojeve 3 ili 7, vratite je nazad. Doktor Ohner kaže da ta vrste plastike verovatno sadrži ftalate.

Fnc 16
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo