U vrijeme rata zapravo je vrlo teško reći što je to sigurna zona s obzirom na faktor nepredvidljivosti, pogotovo kada je riječ o posljedicama bombardiranja što može odrediti nečiju sudbinu samo u par sekundi. Bilo da u blizini nemate stambeno ili javno sklonište, ili pak ne možete napustiti svoju kuću, a našli ste se u zoni bombardiranja, evo par savjeta koji će vam dobro doći.
Koje prostorije su najsigurnije u kući u slučaju bombardiranja?
Ovisno o tome živite li u kući ili u stambenom objektu s više katova, vaše mogućnosti za sigurno umjesto usred bombardiranja su isto drugačije. Najsigurnija mjesta su podrumi ili podzemna skloništa koje novije zgrade znaju imati, no ako nemate niti jednu opciju, sljedeća najsigurnija mjesta su:
Podrum
Podrum je najsigurnija prostorija u kući, budući da može poslužiti kao podzemno sklonište ili bunker. Predstavlja zapravo najbolju opciju (ukoliko ga imate), jer obično nema prozore i ima minimalnu izloženost vanjskim utjecajima kao ostatak kuće.
Kupaonica
Čak i u slučaju tornada, kupaonica se smatra jednom od najsigurnijih prostorija u kući budući da se najčešće radi o malenom prostoru, bez prozora i solidno-čvrste izolacije među zidovima.
Prostor ispod stubišta
Prostor ispod stubišta vam isto može poslužiti kao sigurnija zona i zaklon, jer je obično vrlo jak dio kuće i temelja.
Centralna soba
Centralnom sobom se smatra središnja prostorija vašeg kućanstva koja je zaštićena ostalim prostorijama, no imajte na umu da mora biti na najnižoj razini vaše kuće.
Evo još par savjeta u slučaju bombardiranja:
- Nastojte uvijek biti što bliže tlu
- Sigurnije je uvijek što dalje od vanjskih zidova i unutar zgrade
- Klonite se vrata, prozora i vanjskih zidova
- Probajte biti uvijek u što manjoj prostoriji
- Izbjegavajte gornje katove i držite se nižih razina
- Zaštitite prozore i sve otvore madracima, kartonima ili s čime već možete od udara i mogućih krhotina