NASA-ina svemirska letjelica Juno uspješno je fotografirala nove slike Ganimeda.
Taj prirodni satelit, koji je ujedno i najveći mjesec Sunčeva sustava - krasi u potpunosti zaleđena površina koja prekriva njegovu unutrašnjost sačinjenu od željeza i kamena.
Letjelica Juno imala je malo manje od pola sata u bliskom proletu 7. lipnja kako bi snimila Jupiterov mjesec Ganimed.
Tih pola sata bilo je dovoljno da letjelici omogući da napravi pet fotografija.
Fotografija ispod, snimljena JunoCamom, prekriva otprilike jedan kilometar mjesečeve površine po jednom pikselu.
Ledena brdašca i povoji, ožiljci i rane nanjeti udarima meteora
te duge ravne linije (moguće uzrokovane tektonskim pomicanjima)
vidljive su u ovom novom prikazu.
Najveći prirodni satelit
"Ovo je najbliže što je ijedna letjelica došla ovom mamutskom mjesecu u jako dugo vremena", izjavio je Scott Bolton, glavni inspektor letjelice Juno u NASA-inom medijskom priopćenju.
"Uzet ćemo malo slobodnog vremena prije donošenja znanstvenih zaključaka i jednostavno se diviti ovom svemirskom čudu. Jer ipak je ovo jedini mjesec našeg sustava koji je veći od planeta Merkura."
Osim fotografija površine jupiterova mjeseca, jednog od 79 poznataih nam planetovih satelita - NASA-in tim očekuje sondine podatke koju su poslali u Ganimedovu magnetosferu.
Iako Ganimed na prvu izgleda vrlo slično zemljinom mjesecu, znanstvenici smatraju kako se ova svemirska kugla znatno razlikuje.
Naime, Ganimed je jedini znani mjesec koji posjeduje vlastito magnetsko polje, a vjeruje se kako se ispod njegove površine nalazi i ogromno slano more.