Deset stvari zbog kojih je Tesla bio genije

Shvatio je kako stvari funkcionišu

10.7.2013.
14:27
VOYO logo

How Stuff Work tvrdi kako srpski sjajni naučnik, koji je rođen na današnji dan 1856., imao sve potrebno kako bismo ga nazvali "naučničkom zvezdom", prenosi Index.

1. Uočio je potencijal

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U vreme kad su se poslovna carstva gradila na temelju jedne ili dve dobre odluke, kad je dolar bio svemoćan, Tesla nije gubio svoje ideje iz vidokruga; on je bio plodan inovator, ali u isto vreme i siromašan. Boreći se za finansijska sredstva kojima bi ostvario svoje sledeće zamisli, zaboravio je da patentira svoja genijalna otkrića.

Za razliku od Edisona, Tesla nije imao čvrste poslovne stavove ni odnose s javnošću. Njegovi su izumi bili ispred svog vremena, a njegovim savremenicima nepojmljivi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

2. Vizionar

Nakon što je njegova nazmenična struja pobedila Edisonovu jednosmernu 1893., Tesla je dobio priliku ds ostvari svoj dečački san i upregne snagu Nijagarinih vodopada.

Iako su mnogi sumnjali u njegovu zamisao, Tesla je 1896. snagom vodopada osvetlio Bafalo, a par godina kasnije i Njujork. Inovator je imao viziju o prenošenju energije čitavom planetom, pa samim tim i o prenošenju informacija.

Svom investitoru je jednom rekao

Tekst se nastavlja ispod oglasa

- Kad bežična tehnologija bude primenjena, čitava će Zemlja postati veliki mozak, u kojem će svi delovi biti povezani.

3. Zrak smrti (Death Ray)

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U vihoru nadolazećeg Drugog svetskog rata, Nikola Tesla predstavio je ideju takozvanog "mirotvornog zraka" koji će zauvek zaustaviti ratove. On je svoj uređaj zamislio kao protivratnu mašinu koja bi čuvala državne granice. Ipak, New York Times 1934. razmišlja drugačije: "78-godišnji Tesla predstavlja 'zrak smrti'".

Ipak, za života nije uspeo da predstavi funkcionalni model .

4. "Nedostajalo mu je nekoliko dasaka u glavi"

Ćudljivost je karakteristika genijalaca, pa Tesla ni u ovom slučaju nije razočarao. Neki tvrde kako je Tesla sve svoje izume sklapao isključivo u svojoj glavi, dok se Edison služio metodama isprobavanja, ispravljanja i prototipovima. Tesline su ideje u njegovu glavu ulazile putem zaslepljujućih bljeskova, kako je sam tvrdio.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Patio je od slušnih i vizuelnih halucinacija i hipersenzibilnosti na vibracije i jako svetlo. Imao je opsesiju brojem tri i strah od okruglih predmeta, poput ženskih bisernih ogrlica. U svojoj je hotelskoj sobi držao golubove, a nakon što mu je kolega pokazao nekuvanu vodu pod mikroskopom, do kraja života jeo je samo kuvanu hranu.

Mnogi su zbog ovog smatrali da ima psihičkih problema, ali mnogi tekstovi o Tesli govore kao o šarmantnom, skromnom i elokventnom čoveku.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

5. Merna jedinica nosi njegovo ime

Merna jedinica magnetne indukcije međunarodnoj tabeli mernih jedinica (SI) je tesla. Tu čast ne dobija baš svako!

6. Plodan naučnik

Tokom svoje duge karijere, Tesla je registrovao 111 američkih patenata i oko 300 svetskih.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tesla je razvio neka od prvih neonskih svetala koje je predstavio 1893. ispisavši svetlećim cevima imena naučnika poput Majkla Faradeja i Džejmsa Klarka Maksvela. Njegov izum vozila kontrolisanih putem radija osigurao mu je mesto među pionirima robotike, a njegova turbina bila je toliko snažna da je postala upotrebljiva tek nakon otkrića modernih materijala poput kevlara.

7. Dao nam je radio

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Radio je posledica mnogih istraživanja i inovacija, ali Tesla je razvio njegovu temeljnu tehnologiju: dve godine pre Markonijevih eksperimenata s ovom tehnologijom, Tesla je držao predavanje na temu bežičnog prenošenja energije.

Do sredine 1894. sastavio je malu, prenosnu radio stanicu. Istina, Maksvel je razvio teoriju elektromagnetskih talasa, a Herc je otkrio kako da se prenose, ali bez Tesline zavojnice i ostalih izuma ne bi bilo radija; njegovi patenti opisuju temeljan način slanja i primanja radio signala.

8. Tajne laboratorije

Poput svih "ludih" naučnika, Tesla je imao dve tajne laboratorije. 1899. sagradio je jednu u Kolorado Springsu kako bi se bavio misterijama visoke voltaže i visokofrekventnog elektriciteta. Tada je dokazao postojanje stojećih talasa upalivši 200 lampi s udaljenosti od 40 kilometara.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Druga laboratorija Vardenklajf, bila je bliže njegovom domu na Menhetnu. Tamo mu je na raspolaganju bio toranj visok 57 metara i težak 45 tona, postavljen iznad 36 metara dubokog bunara, a 16 olovnih cevi bile su zabodene 90 metara u zemlju. Ovim je "strojem" Tesla želeo "prodreti u Zemlju kako bi cela zemaljska kubla podrhtavala".

9. Tragičan individualac

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Genija cenimo više zbog njegovih muka nego zbog uspeha. To je verojatno zato što nam prija saznanje da takav brilijantan um dolazi uz visoku cenu.

Tesla se borio protiv bogatijih protivnika s boljim vezama. Edison je izbrisao njegovo ime i preuzeo slavu vezanu uz struju, a Markoni ga je pretekao na radio tržištu.

Teslina ljubav prema nauci i napretku koštala ga je slave, bogatstva, zdravlja. Nakon što je J.P. Morgan prestao finansirati njegovu laboratoriju, Tesla je, tvrde neki, doživeo nervni slom.

10. Podario je svetu struju

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Teslin pronalazak naizmenične struje pokreće svetsku industriju i osvetljava naše domove. Edisonova jednosmerna struja danas se koristi uglavnom u baterijama.

Teslini su izumi i zamisli bili primenjiviji na širi spektar mogućnosti nego Edisonovi, a omogućili su i prenos energije, što Edison nikad nije postigao.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Faradej je izmislio transformator i generator, ali Tesla je otkrio njihov potencijal i na taj način "osposobio" elektricitet da obavlja poslove umesto nas.

savrseni
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo