U Ljubljanskoj Narodnoj galeriji u srijedu je otvorena izložba o Alanu Fordu, junaku iz stripova glasovitog talijanskog autorskog para Max Bunker i Magnus, pod kojim pseudonimima su ga stvorili scenarist Luciano Secchi i crtač Roberto Raviola prije punih 50 godina.
Ljubljanska izložba, naslovljena "Alan Ford trči počasni krug", trenutno je najveća postava originalnih tabli popularnog stripa nakon one održane u Rimu prije dvije godine.
Izložene su izvorne Raviolove table stripa, najprije crtane olovkom, a od 15. epizode rađene u tušu te razdoblje dok je radio zajedno sa Secchijem. Organizatori izložbe njome žele prikazati ukorijenjenost stripa u slovenskoj kulturi, obilježiti 50. obljetnicu njegova nastanka te refleks koji je imao u slovenskom kulturnom prostoru.
Prvi broj Alana Forda izašao je u Italiji u svibnju 1969. godine, a nakon samo nekoliko brojeva strip je stekao iznimnu popularnost.
VEZANE VIJESTI
- Strip autori, 'mladi lavovi' i cosplayeri na okupu idućeg vikenda u Zagrebu
- Porazna statistika: Više od polovice Hrvata prošle godine nije pročitalo nijednu knjigu
Na izvanredan prijem kod publike naišao je i u Hrvatskoj te bivšem jugoslavenskom kulturnom prostoru, nakon što je počeo izlaziti u domaćoj verziji. Objavljivao se od 1970. godine, najprije u novinskim izdanjima tadašnjeg Vjesnika i u odličnom prijevodu Nenada Brixyja.
Grupa TNT koju je posnovao "Broj Jedan" u invalidskim kolicima, a čiji su članovi bili tajni agenti Alan Ford, Bob Rock, Sir Oliver, Grunf, Šef i Jeremija imala je brojne poklonike i u Sloveniji, ne samo kod ljubitelja stripa.
Avanture Alana Forda Slovenci su niz godina mogli pratiti samo na hrvatskome jeziku pa je 1993. godine strip na slovenski preveo književnik Branko Gradišnik.