Prije deset godina, 1. travnja 2009., Hrvatska je postala članica NATO saveza. Nakon stjecanja neovisnosti, to je bio jedan od važnijih koraka u našoj povijesti.
"Ako ikakva opasnost zaprijeti vašem narodu, Amerika i NATO savez stajat će uz vas i nitko vam neće moći oduzeti slobodu!" obećao je 2008. godine tadašnji američki predsjednik George Bush mlađi.
Tim obećanjem je na Markov trg donio pozivnicu za članstvo u ovoj najmoćnijoj međunarodnoj vojno-političkoj organizaciji. Nakon Slovenije 2004., Hrvatska je druga država bivše Jugoslavije koja je u ušla u NATO.
Tada je rat bilo koje članice praktički postao i hrvatski rat. No naši vojnici, njih 6700, u operacijama i misijama pod vodstvom NATO-a sudjeluju još od 2003.
Analitičari: Hrvatska nije dobila baš sve što se obećavalo prije ulaska
"Što smo dobili time? Pa dobili smo prije svega garancije kolektivne sigurnosti. Garancije da ukoliko nam bilo tko zaprijeti ili nas napadne, da će nam ostale članice doći upomoć", izjavio je viceadmiral Robert Hranj iz Glavnog stožera OS RH.
Sjevernoatlantski savez i osnovan je radi zajedničke obrane Sjeverne Amerike i Europe od bivšega Sovjetskog Saveza, a danas ima 29 članica. No prema analitičarima, Hrvatska nije dobila baš sve što se obećavalo prije ulaska.
"Pričalo se da će NATO omogućiti sve manju hrvatsku vojsku, da će omogućiti uštede na proračunu. Pričalo se da će hrvatska industrija imat pregršt NATO poslova, da će kreditni rejting skočiti ulaskom u Savez, sve to se nije desilo", kazao je vojni analitičar Igor Tabak.
A članstvo nosi i neke formalne obveze. Za obranu bi trebali izdvajati 2 posto svog BDP-a, iako većina članica to ne poštuje, pa tako ni Hrvatska.
Prema novim podacima NATO-a, sa 16. smo se popeli na 10. mjesto i izdvajamo jedno cijelo 7 posto BDP-a, odnosno 6 cijelih 4 milijarde kuna. Umjesto svih ostalih, zato vuku Sjedinjene Države koje same snose 20 posto ukupnih troškova, a ispod nas su i susjedi Slovenci, Talijani, Mađari, Crnogorci, ali i Nijemci i Španjolci.
"U bliskom okružju imamo prijetnje koje nas mogu ugroziti - zato treba izdvajati za obranu"
"Činjenica je da svijet u kojem živimo nije svijet otprije 10 godina, situacija se mijenja, nažalost ne mijenja se na bolje, mijenja se na gore. U našem okružju, bliskom okružju imamo prijetnje koje uvijek imaju potencijal da nas ugroze i zato treba izdvajati za obranu", smatra viceadmiral Hranj.
No to povećanje je samo na papiru. Dosadašnjem proračunu samo smo nadodali vojne mirovine koje do sad nismo ubrajali što je, prema Tabaku, populistički i na štetu modernizacije i pravog ulaganja u vojsku. No okrenimo se slavlju. Ove godine zajedno s Hrvatskom okrugli rođendan ima i NATO i to 70., a slaviti se počelo prije nekoliko dana u Bruxellesu.
Unatoč tom povećavanju vojnog proračuna, nije se nitko dosjetio da se nekakva vojna parada organizira, ova svečanost u Westinu jedini je događaj kojim će se obilježiti 10 godina članstva, osim vježbe koje će MORH organizirati u svibnju.