Samo nekoliko minuta vožnje brodom od stare gradske jezgre Dubrovnika nalazi se čarobni otok Lokrum. Taj mali komad raja stoljećima privlači posjetitelje svojom netaknutom prirodom, bogatom poviješću i misterioznim legendama.
Početak legende o kletvi Lokruma
Povijest Lokruma seže daleko u prošlost, a prvi pisani spomen otoka datira iz 1023. godine kada su benediktinci osnovali samostan i opatiju. Međutim, prava legenda o kletvi Lokruma započinje krajem 18. stoljeća.
Naime, 1798. godine, francuska vojska pod vodstvom Napoleona naredila je da se benediktinci protjeraju s otoka. Ogorčeni tom odlukom, monasi su odlučili baciti kletvu na otok prije nego što su ga napustili.
Prema legendi, posljednje noći svog boravka na Lokrumu, u crnim habitima s kapuljačama na glavama obišli su otok tri puta dok su pritom nosili naopako okrenute svijeće i ostavljali za sobom trag voska. Usto su navodno izgovarali riječi kletve: "Proklet bio svaki onaj tko Lokrum prisvoji za osobno uživanje!"
Tragične sudbine vlasnika otoka
Od tog trenutka, kletva je navodno počela djelovati, a svi koji su pokušali prisvojiti Lokrum za sebe doživjeli su tragične sudbine. Prva tri plemića koja su kupila otok ubrzo su umrla - jedan je skočio kroz prozor, drugi se utopio, a trećeg je ubio sluga.
Sljedeći vlasnik otoka, bogati kapetan Tomasević, ubrzo nakon kupnje je bankrotirao i bio prisiljen prodati ga. Otok je potom došao u ruke Habsburgovaca, čiji su članovi također doživjeli niz nesreća i tragedija.
Povijest Habsburgovaca na Lokrumu
Najpoznatiji vlasnik Lokruma bio je nadvojvoda Maksimilijan Habsburški, mlađi brat austrijskog cara Franje Josipa I.
Maksimilijan je 1859. godine kupio otok i pretvorio ga u svoj ljetnikovac. Dao je urediti vrtove i dovodio egzotične biljke i životinje, uključujući i paunove koji i danas slobodno šeću otokom.
Međutim, Maksimilijanova sreća na Lokrumu bila je kratkog vijeka.
Nakon što je postao meksički car, Maksimilijan je pogubljen 1867. godine u Meksiku. Njegova supruga Charlotte od Belgije, koja je također boravila na Lokrumu, doživjela je mentalni slom nakon muževe smrti i ostatak života provela je u ludilu.
Kletva se nastavila i na sljedeće generacije Habsburgovaca. Rudolf, prijestolonasljednik Austro-Ugarske i sin cara Franje Josipa I., također je boravio na Lokrumu. Međutim, i on je doživio tragičan kraj - počinio je samoubojstvo zajedno sa svojom ljubavnicom Marijom Vetserom 1889. godine.
Elizabeta Bavarska, poznatija kao Sissi, supruga cara Franje Josipa I., također je posjećivala Lokrum. Njezin život završio je tragično kada ju je 1898. godine ubio talijanski anarhist u Ženevi.
Atrakcije na Lokrumu
Benediktinski samostan i crkva
Ostaci benediktinskog samostana i crkve iz 11. stoljeća i danas su vidljivi na otoku. Iako oštećeni u velikom potresu 1667. godine, ovi povijesni objekti svjedoče o bogatoj prošlosti Lokruma.
Botanički vrt
Botanički vrt na Lokrumu osnovan je 1959. godine. U njemu se mogu vidjeti brojne egzotične biljke iz različitih krajeva svijeta, uključujući australske eukaliptuse, južnoafričke aloje i meksičke kaktuse.
Mrtvo more
U unutrašnjosti otoka nalazi se malo slano jezero poznato kao "Mrtvo more". Ovo je popularno kupalište, posebno za obitelji s djecom zbog mirne i tople vode.
Tvrđava Royal
Na najvišoj točki otoka smještena je tvrđava Royal, izgrađena u doba Napoleonove okupacije početkom 19. stoljeća. S vrha tvrđave pruža se prekrasan pogled na Dubrovnik i okolne otoke.
Lokrum i "Igra prijestolja"
Obožavatelji popularne HBO serije "Igra prijestolja" prepoznat će Lokrum kao lokaciju snimanja grada Qartha. U nekadašnjem benediktinskom samostanu postavljena je izložba posvećena seriji, uključujući i repliku Željeznog prijestolja na kojem se posjetitelji mogu fotografirati.
Zaključak
Otok Lokrum je jedinstvena oaza mira i prirodnih ljepota puna misteriozne povijesti nadomak užurbanih ulica Dubrovnika.
Otok Lokrum predstavlja fascinantan spoj prirodne ljepote i bogate, često mračne povijesti. Unatoč legendama o kletvi i tragičnim sudbinama njegovih bivših vlasnika, Lokrum danas privlači tisuće posjetitelja koji uživaju u njegovim ljepotama.