U suradnji s urbanim istraživačima iz Croatia Infiltrationa, objavit ćemo seriju putopisa u kojima Vjeko, Mihovil, Matija i Josip obilaze zanimljive, ponekad napuštene i često zaboravljene lokacije u Hrvatskoj i susjednim zemljama. U prvoj epizodi koju objavljujemo obilaze Bosnu i Hercegovinu. Njihov rad možete pratiti na YouTube kanalu Croatia Infiltration, a niže u tekstu je ponešto zanimljivosti o lokacijama koje su posjetili.
Prva lokacija koju su posjetili na svom putu je planina Kozara, odnosno, Spomenik Narodnooslobodilačke borbe. Zbog toga što je duga 70 kilometara, a široka 25, bila je utočište stanovništvu u raznim ratovima i ustancima. Na vrhu Mrakovica podignut je Spomenik revoluciji, rad kipara Dušana Džamonje, posvećen partizanima i civilima koji su dali svoje živote u bitci za Kozaru 1942. godine. Prema riječima autora, spomenik je sastavljen tako da simbolizira smrt i agresiju neprijatelja koji pokušava uništiti život i pobjedu, ali ne uspijeva, zbog čega se spomenik visok 34 metra izdiže prema nebu.
Staza za bob bila je prva linija fronta
Nakon Kozare, posjetili su Sarajevo, a prva točka u gradu bila je Kasarna Safet Hadžić, zvana Eugen Savojski, a kasnije i kasarna Jajce. Riječ je o austro-ugarskoj vojnoj građevini u kojoj su boravile mnoge vojske. Tijekom posljednje agresije na Bosnu i Hercegovinu je uništena granatiranjem i danas je ruševna i nekorištena. Mihovil je naglasio da se unutra osjeti nesnosan smrad truleži i vlage.
Zatim, bob staza izgrađena za Olimpijske igre u Sarajevu 1984. godine. To je bila i prva zimska Olimpijada održana u nekoj komunističkoj zemlji. Staza za bob i sanjkanje izgrađena je kako bi kasnije služila građanima unutar sportsko-rekreativnog parka na Trebeviću. Za vrijeme rata bila je prva linija fronta, pa su je bosanski vojnici koristili za zaklon. Uništena je u borbama. Danas je ona obilježena grafitima i popularno je mjesto za šetanje, trčanje i slično.
Nedaleko od bob staze nalazi se i jedini astronomski opservatorij u Bosni i Hercegovini - Čolina kapa i Bistrik. Sastoji se od dvije zgrade, jedna je služila kao zvjezdarnica, a druga za smještaj znanstvenika i logistiku. Također je teško oštećena granatiranjem i od tada se ne koristi, što je izuzetno porazno uzevši u obzir da tradicija promatranja zvijezda u regiji seže čak u 15. stoljeće.
Minirano groblje
Posjetili su i staro Židovsko groblje u Sarajevu, jedan od najvrjednijih memorijalnih kompleksa u Europi, ujedno i drugi najveći sakralni spomenik na svijetu, iza praškog groblja. Za vrijeme opsade Sarajeva, groblje je bilo mjesto borbe. Minirano je, ali, srećom, nije pretrpjelo ozbiljnija oštećenja. Godine 2010. restaurirano je 137 nadgrobnih spomenika. Ovo groblje je u pjesmi opjevao i Ivo Andrić riječima: "Po mnogo čemu ti kamenovi su osobeni i kazuju ponešto, ne samo o mrtvima nego i o živima."
Nakon Sarajeva zaputili su se prema Foči. Na Tjeništu se nalazi Spomenik palim partizanima posvećen poginulima u bitci na Sutjesci. Odbijanje tog napada Sila osovine bila je ključna prekretnica za Jugoslaviju u Drugom svjetskom ratu. Dolinu je za vrijeme bivše države godišnje posjećivalo gotovo milijun ljudi.
Titova zaštita od nuklearnog napada
Posljednja i najzanimljivija lokacija koju su posjetili je Titov Bunker D-0. Atomska ratna komanda, odnosno zapovjedni centar u kojem bi se u slučaju nuklearnog napada ili stanja trajnog rata zaštitilo Josipa Broza Tita i do 350 članova njegova užeg kruga. Velebna struktura, treća po redu najveća investicija u Jugoslaviji, sastoji se od stambenih područja, konferencijske sale, kancelarija i slično. Bunker je bio strogo čuvana državna tajna sve do raspada SFRJ. Danas ga je moguće posjetiti pojedinačno i u njemu su izloženi radovi raznih umjetnika.
U sljedećoj epizodi koju ćemo objaviti iduće nedjelje, Croatia Infiltration nastavlja put po Bosni. Možete ih pratiti na društvenim mrežama, Instagramu i Facebooku.