Nekoliko dana nakon što je britanski parlament izglasao nastavljanje politike korištenja podmornica sa strateškim nuklearnim naoružanjem, istraživanje tvrtke PA Consulting pokazalo je kako se Kraljevska mornarica suočava s velikom krizom nedostatka ljudstva.
Mladi ljudi nisu previše oduševljeni time da postanu podmorničari jer to znači da moraju provesti i do tri mjeseca pod morem bez svojih pametnih telefona i pristupa društvenim mrežama.
Neki članovi posade na podmornicama klase Vanguard morali su ploviti i do tri puta godišnje zbog nedostatka ljudstva.
Neuspjeh projekta "Faraday"
Britanska je mornarica započela projekt "Faraday" kako bi potaknula obične mornare da se prekvalificiraju u inženjere koji mogu služiti u podmornicama. Ali sudeći po rezultatima istraživanja PA Consultinga, ovaj projekt zasad još nije zaživio.
"Nikada još nismo bili u sličnoj situaciji", izjavio je viši časnik uključen u projekt "Faraday". "Postoje regruti koji žele služiti u podmornicama, ali sve ih je teže pronaći i velik je izazov zadržati ih u mornarici - mnogi odsluže par godina i onda odu."
"Biti podmorničar je način života. Zaključani ste i obavljate jako važan posao, ali istina je da ne možete koristiti svoj mobitel i ne možete kontaktirati prijatelje na Facebooku."
Jedan stariji podmorničar rekao je medijima da taj posao više nije privlačan mladim mornarima. "Svi mi moramo odrađivati dodatne plovidbe i ima dosta frustracije. Postoje velike razlike u stupnju vještine, ali pravi problem je u tome što ova služba jednostavno nije privlačna mladim mornarima.
Pretpostavljam da Facebook generacija jednostavno ne želi biti toliko dugo odvojena od svega."