Dostupno nam je oko 100.000 knjiga iz cijeloga svijeta za čitanje bilo gdje unutar Lijepe Naše, bez ikakve članske iskaznice ili posebnog koda, piše Journal.hr.
Norvežani digitaliziraju sve knjige i besplatno ih nude građanima na čitanje online
Jedino što trebate napraviti je skinuti besplatnu aplikaciju Croatia Reads (Hrvatska čita) za Android ili iOS pametne telefone i tablete, registrirati se (sign up) i čitati bilo kada i bilo gdje unutar Hrvatske.
Projekt FREZ (Free Reading Zones) prvi je put predstavljen jesenas kada je Café Velvet u Zagrebu postao prva 'Zona besplatnog čitanja' u Hrvatskoj.
Radi se o pilot projektu koji je od početka imao u vidu ideju cijele Hrvatske kao Zone besplatnog čitanja. Lansiranjem aplikacije Croatia Reads, ovo je prvi put da se na ovakav način otvorila knjižnica bogata svjetskim bestsellerima i akademskim knjigama svim ljudima unutar jedne države.
Korisno za obrazovanje, kao i za turizam
Aplikacija Croatia Reads, kao i cijela inicijativa pod istim imenom, velika je stvar za obrazovanje Hrvatske jer se studentima otvaraju novi vidici i pruža otvoren pristup znanju i knjigama koje njihove lokalne knjižnice nisu u mogućnosti kupovati. Podržava se i širenje digitalne pismenosti koja je ključan dio njihove sadašnjosti i budućnosti.
Koristi za turizam Hrvatske isto su tako mnogostruke. Kolekcija u aplikaciji, koja neprestalno raste, sadrži turističke vodiče o Hrvatskoj i knjige na raznim svjetskim jezicima, kako beletristiku tako i publicistiku. Od pop fictiona i ozbiljne književnosti do duhovnosti i kuharica. Od poezije i putopisa do zabave i slikovnica. Od umjetnosti i ekonomije do znanosti i tehnologije.
Sponzor besplatnog čitanja u Hrvatskoj međunarodni je portal No Shelf Required koji se zalaže za promidžbu digitalne pismenosti i besplatan pristup znanju za svakog čovjeka.
"Osigurali smo resurse za besplatno čitanje tijekom ovih blagdana i nadamo se da će se ono nastaviti i nakon njih", izjavila je voditeljica FREZ-a Mirela Rončević. "Postavili smo čvrste temelje, u suradnji s top izdavačima iz cijelog svijeta i tvrtkom koja je ustupila najsuvremeniju tehnologiju za čitanje, kako bi napokon otvorili knjige u virtulanom svijetu kao što su se već otvorili drugi mediji poput novina i časopisa.“
Za sve Android uređaje Croatia Reads aplikacija može se preuzeti ovdje, a za iOS (Apple) uređaje aplikacija se može preuzeti ovdje.
Besplatne elektroničke knjige
A da u Hrvatskoj dolazi do pravog booma besplatnih e-knjiga, pokazuje i Internetski projekt Besplatne elektroničke knjige (BEK). Radi se o nekomercijalnome sustavu distribucije književnih djela koji kontinuirano djeluje još od 2001. godine.
Otad je objavljeno 188 naslova, od čega je čak 144 pjesničkih, proznih i dramskih naslova suvremenih hrvatskih autorica i autora, i onih uglednih, kao i onih još nedovoljno afirmiranih.
Prema podatcima objavljenim u „Istraživanju tržišta knjiga u RH“ agencije za ispitivanje tržišta GfK Hrvatska iz proljeća ove godine, 8 posto građana RH starijih od 14 godina (oko 230.000) čita elektroničke knjige, ali ih kupuje tek 1 posto!
Budući da komercijalni nakladnici ne nude besplatan pristup svojim izdanjima, a ne postoji ni sustav posudbe elektroničkih knjiga u javnim knjižnicama, ti brojni građani Hrvatske imaju vrlo mali izbor naslova na raspolaganju, barem kada je riječ o hrvatskoj književnosti, a taj izbor još je suženiji kad je riječ o književnim radovima suvremenih hrvatskih autorica i autora zaštićenih autorskim pravima.
Sve to skupa projekt BEK čini jedinim besplatnim relevantnim legalnim izvorom elektroničkih knjiga za tu brojnu skupinu građana Hrvatske.
Krajem 2016. dovršen je i sustav za preuzimanje besplatnih elektroničkih knjiga u tri najpopularnija 'offline' formata (ePub, PDF i MOBI), tako da je korisnicima projekta uz on-line čitanje omogućeno i preuzimanje preko 160 naslova na vlastite uređaje, njihovo čitanje, ispis, ali i slobodno dijeljene s drugima, budući da, za razliku od komercijalnih izdanja, nisu zaštićeni DRM-om (Digital Rights Management).
Samo u prvih deset mjeseci ove godine korisnici su preuzeli preko 35.000 elektroničkih knjiga.