Europska komisija upozorila je građane EU da moraju zatvoriti svoje Facebook račune ako žele zadržati svoje informacije privatnim i nedostupnim američkim obavještajnim službama jer smatraju da postojeća zakonska regulativa pod nazivom Safe Harbour ne štiti podatke građana.
Komentari dolaze od odvjetnika Europske komisije Bernharda Schima u slučaju kampanje za zaštitu privatnosti Maximiliana Schremsa koji je istraživao mogu li se podaci građana EU u ovoj post-Snowdenovskoj eri smatrati sigurnim ako se pošalju u SAD.
"Možda da razmotrite ideju zatvaranja svog Facebook računa, ako ga imate", izjavio je Schima u raspravi o ovom predmetu na Europskom sudu pravde u Luksemburgu.
Na izravno pitanje Povjerenstvo nije moglo na sudu potvrditi da pravila koja propisuje Safe Harbour pružaju adekvatnu zaštitu podataka građanima EU.
Slučaj nazvan "Facebook data privacy case" odnosi se na trenutni okvir zakonske regulative Safe Harbour koji obuhvaća prijenos podataka građana EU preko Atlantika u SAD. Bez ovog okvira, protuzakonito je u EU prenositi privatne podatke izvan EU-a. Ovaj slučaj doveo je do prikuplja pritužbi podnesenih protiv kompanija kao što su Apple, Facebook, Microsoft, Skype i Yahoo.
Na sudu se tvrdi da program američke vlade za prikupljanje podataka Prism, koji je svijetu otkrio Edward Snowden, radi na tome da podatke građana EU koji su u posjedu američkih tvrtki, prenosi dalje do američkih obavještajnih agencija, a time se krši direktiva EU o zaštiti podataka.
Poljska i nekoliko drugih zemalja članica, kao i savjetodavna skupina Digital Rights Irska pridružili su se Schremsu tvrdeći da okvir Safe Harbour ne može osigurati zaštitu podataka građana EU i zbog toga je u sukobu dvaju članaka europske Direktive o zaštiti podataka.
Facebook je odbio dati komentar.