Ova gigantska društvena mreža treba platiti porez u iznosu od dvije milijarde dolara, međutim umjesto prodavanja dionica, Facebook će porez platiti postojećim novcem i kreditnim zaduživanjem.
Facebookov izvršni direktor Mark Zuckerberg obećao je da neće prodati niti jednu svoju dionicu u razdoblju od najmanje jedne godine. Facebookovi zaposlenici ne smiju prodavati svoje dionice do 14. studenoga. Ipak, tvrtka je objavila da će smjeti prodavati od 29. listopada, nedugo nakon objave financijskih rezultata za treće tromjesečje, piše Daily Tech.
Bit će to velika radost za zaposlenike koji do sada nisu mogli zaraditi na dionicama. Prema podacima iz ove tvrtke, na tržištu će se tako 29. listopada naći 234 milijuna dionica koje posjeduju Facebookovi zaposlenici.
Ovaj potez očito je usmjeren prema umirivanju nervoznih investitora i vlastitih zaposlenika koji su već prilično zabrinuti zbog pada cijene FB dionica.
Od inicijalne javne ponude (IPO) u svibnju 2012. Facebook je izgubio više od polovine svoje vrijednosti. Mnogi za to optužuju prevelike apetite investicijskih banaka koje su sudjelovale u pripremi IPO-a, poput Morgan Stanleya i Goldman Sachsa, a posebice preveliko određenu cijenu dionice od 38 dolara te ukupnu tržišnu kaptitalizaciju tvrtke u iznosu od basnosnlovnih 100 milijardi dolara.
Cijena Facebookovih dionica u utorak je na Nasdaqovoj burzi dosegnula najnižu razinu dosada - 17,55 dolara. U IPO-u je cijena dionice bila određena na 38 dolara, iako se svojevremeno u prvim minutama od početka otvaranja burze ovom dionicom trgovalo po cijenama i većim od 40 dolara.
Tržišna kapitalizacija Facebooka od 100 milijardi dolara za samo nekoliko mjeseci istopila se na 39,8 milijardi dolara.
Drugim riječima, balon spekulacije se ispuhao i razumljivo je zašto sada Facebook pokušava malo olabaviti napetosti gnjevnih investitora, ali i vlastitih zaposlenika koji su, na kraju krajeva, prava vrijednost ove tvrtke.