Zbog toga su brojne kompanije veći dio svog ekonomskog oporavka provele gradeći svoje bilance na "planinama novca", piše Business Insider.
Pogledajte ovaj grafikon koji je izradio U.S. Trust, a koji pokazuje Appleovu korporativnu novčanu zalihu naspram gotovine/rezervacija raznih zemalja.
"U svijetu nesigurnosti, jedna stvar je neupitna: Većina američkih korporacija ima dosta kapitala na raspolaganju ", rekao je Joseph Quinlan iz U.S. Trusta.
"Doista, kapitala ima u izobilju među najvećim američkim nefinancijskim tvrtkama, s Moodyjevom napomenom da na kraju 2013. godine američke kompanije sjede na oko 1,6 bilijuna dolara u gotovini, što je povećanje od 12% u odnosu na godinu prije. Najnovija brojka je na gotovo dvostruko višoj razini od 2008. godine, signalizirajući u kojoj mjeri su američke kompanije izgradile svoje novčane pozicije tijekom post-kriznog razdoblja".
I zaista, ogromne planine novca nekih od najvećih korporacija oponiraju nekim od glavnih gospodarstava diljem svijeta.
"Stavljajući taj broj u perspektivu, nagomilana zaliha novca korporativne Amerike (npr. financije) veća je od ukupnih međunarodnih rezervi Japana, druge najbogatije nacija na svijetu, s deviznim rezervama od 1,2 bilijuna dolara", rekao je Quinlan.
"Jedino Kina ima više osigurane gotovine - gotovo 4 bilijuna dolara".
"Kako pokazuje Moody, kombinirana gotovina kompanija Apple, Microsoft, Google, Verizon Communications i Pfizer popela se na 404 milijarde dolara na kraju prošle godine", nastavlja Quinlan.
"Ta je brojka veća za 16,4 % u odnosu na prethodnu godinu, te je veća od nekih azijskih zemalja koje su pune gotovine, uključujući Južnu Koreju, s deviznim rezervama od 336 milijardi dolara, Hong Kong (311 milijardi dolara), Singapur (270 milijardi dolara) i Indiju (268 milijardi dolara. Top pet američkih kompanija koje drže ogromne količine novca ne samo da u banci imaju više od većine azijskih država, već njihove uštedeđevine nadilaze cijelu eurozonu (221 milijardu dolara)".
Zaista fantastične usporedbe!