Nakon što je provedena studija o emisiji čestica iz komercijalno dostupnih desktop 3D printera, istraživači iz Illinois Institute of Technologyja upozorili su ovoga mjeseca na zdravstvene opasnosti povezane s korištenjem 3D printera. Korištenje ovih strojeva u zatvorenom prostoru donosi zdravstvene rizike slične onima kod pušenja. Čak i gore!
Studija – koja je, prema pisanju Phys.org, prva takve vrste u svijetu – pokazuje da kućni 3D pisači mogu izbacivati znatnu količinu potencijalno štetnih čestica.
Obično 3D printer zagrijava termoplastične sirovine, istiskuje ih kroz mlaznice, a zatim ih pohranjuje na mjesto gdje će vaš predmet biti izgrađen. Slični procesi javljaju se kod štetnih emisija u industrijskim okruženjima, ali razlika je u tome što u tvornici morate nositi određenu zaštitnu opremu, a osim toga u takvim uvjetima postoji i bolje prozračivanje. A u vašem domu vjerojatno nije baš tako.
Znanstvenici su mjerili količinu ultrafinih (UFP) čestica koje je komercijalni printer ispustio u zrak (u istraživanju nisu navedeni brendovi) tijekom stvaranja jednog malog plastičnog predmeta.
Stopa emisije je bila visoka – oko 20 milijardi čestica u minuti za 3D printer koji radi s PLA materijalom (polilaktična kiselina) na relativno niskoj temperaturi i više od 200 milijardi u minuti za one koji rade na višim temperaturama s drugim vrstama materijala.
Prema pisanju Phys.org, inhaliranje ovih čestica je potencijalno štetno jer čestice "ostaju u plućima i u gornjim dišnim putovima". Ove čestice mogu pronaći i put do mozga kroz olfaktorni živac.
Prethodna su istraživanja pokazala da visoke koncentracije ultrafinih čestica u tijelu mogu izazvati simptome astme, moždanog i srčanog udara, pa čak i smrt.