Zelite zaraditi milijardu eura? Samo rijesite jedan od ovih tehnoloskih problema

'Start-up' tvrtke koje pokusavaju rijesiti neke od najvecih problema danasnjice nicu svaki dan. Ipak, budimo iskreni - nisu svi problemi jednako teski.

5.5.2014.
13:14
VOYO logo

Postoji jos puno prostora za poboljsanja kad je rijec o umjetnoj inteligenciji, mobilnom placanju, brzini interneta, pa cak i u nacinima na koje komuniciramo.

Ovdje je lista top 10 najvecih problema danas u tehnologiji. Rijesite barem jedan od njih i na putu ste da zaradite milijune.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prava umjetna inteligencija

Napredak koji je ucinjen sa sustavima Siri i Cortana je zanimljiv, medutim korisnicima treba prava umjetna inteligencija koja moze samostalno uciti i zakljucivati poput ljudskog bica. Stroj koji ce moci djelovati "osjecajno", kao da pred sobom imamo ljudsko bice, imat ce enormne posljedice u svim vrstama ljudskih djelatnosti.

Nova generacija bezicnih i kabelskih veza

Brzine interneta danas u Koreji takve su da se SAD mogu sramiti. Projekt Google Fiber predstavlja mali korak prema modernizaciji infrastrukture interneta, ali bas kao i Project Loon, rijec je o pilot projektu i vecina od njega nema koristi jer nije dostupan vecem broju korisnika. Ovakvi servisi mogli bi nam omoguciti brzine interneta od 1Gbps, sto znaci da bi teorijski mogli skinuti cijeli 1080p film u samo jednoj minuti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Bezicno napajanje

Nasi bezicni telefoni ipak i dalje ostaju povezani sa zidom putem elektricnog kabela. Da, tu su i baterije koje nam omogucuju da te telefone mozemo nositi svuda sa sobom, a postoje i posebna kucista koja ce vam napuniti telefon kada mu se isprazni baterija. Ipak, to jos nije lijek za stalno bezicno napajanje nasih smartphonea.

Pristupacna, prakticna, energetska neovisnost za svako kucanstvo

Sto ako biste se mogli zauvijek rijesiti racuna za utrosenu elektricnu energiju? Koliko biste ustedjeli? Kombinacija sunca i vjetra je dovoljna da bi vecina domova bila energetski neovisna, ali takva rjesenja su cesto prekomplicirana i - preskupa. Start-up koji bi rijesio ovaj problem zaradio bi hrpe novca.

Pouzdan sirokopojasni internet za ruralna podrucja

Ideja zivota bez interneta vjerojatno je za vecinu nas zastrasujuca. Vjerovali ili ne, postoje ljudi koji su stalno u offline modu. Prema Googleu, cak dvije trecine svjetske populacije nema pristup internetu. Zbog toga je nastao Project Loon kojemu je cilj povezati ljude u udaljenim i ruralnim podrucjima. Ako netko uspije u ovome preteci Google, taj ce uskoro imati svoju banku.

Sucelje mozak-racunalo

Sucelje koje povezuje mozak i racunalo i danas postoji, ali samo kao istrazivacki alat ili u obliku korisnih perifernih uredaja. Kako bi bilo da mozete svoje misli i sjecanja pohraniti u racunalo i tu tehnologiju koristiti s jednostavnoscu s kojom danas koristimo USB?

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Lozinke koje je nemoguce probiti

Zahvaljujuci Heartbleedu i drugim sigurnosnim problemima u posljednje vrijeme lozinke i sigurnost postaju jos vazniji. Mozda je buducnost sigurnosne zastite u uzimanju otiska prsta ili mozda u skeniranju mreznice oka. Sto god da je, korisnicima je veca sigurnost nuzna.

Teleportacija, lako i jednostavno

Zasto putovati kada biste se kao u znanstveno-fantasticnim filmovima mogli odmah teleportirati na odrediste? Nedavna anketa koju je provela organizacija Pew Research Center pokazala je da 39% Amerikanaca vjeruje da ce teleportacija u Star Trek stilu postati stvarnost u sljedecih 50 godina. Znanstvenici vec mogu teleportirati vrlo sitne cestice, pa je teleportacija tijela samo pitanje vremena.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zamjena novcanika

Iako su mobilna placanja definitivno daleko od toga da uskoro postanu mainstream, osobu koja pronade nacin da nam omoguci placanje cak i onda kad ostavimo svoj novcanik kod kuce, ocekuje lijepa buducnost. Square, Isis, Google Wallet i sl. zasada se jos nisu uspjeli nametnuti kao rjesenje.

Samovozeci auti, kamioni, brodovi i avioni za isporuku robe

Google je napravio veliki korak sa svojim samovozecim automobilima koji su vec i pravno regulirani u nekoliko saveznih americkih drzava. No, sto bi se dogodilo kada bismo mogli ucinkovito automatizirati svjetsku isporuku roba i to s manje zaposlenih ljudi? To nisu samo samovozeci kamioni i druga vozila, vec i autonomna plovila i zrakoplovi koji bi jednog dana mogli postati standard u isporuci roba sirom svijeta.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
pikado
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo