Još od 1949. tajnost telekomunikacije spada u temeljna prava u Njemačkoj. Članak Ustava koji glasi "tajnost pisma, pošte i telekomunikacije je nepovrediva" nije se nikad promijenio.Kao jedan od najnovijih oblika komunikacije i elektronička pošta bi trebala biti pod zaštitom ustava, jer kako sama riječ govori radi se o "pošti". Dakle, nema potrebe za brigom, jer ako se dosljedno slijedi slovo zakona, i elektronička pošta je zaštićena.
Bez obzira što piše, Google je jasan: tajnosti nema.
S preko 400 milijuna korisnika je Googleov Gmail najkorišteniji servis u svijetu - i u Njemačkoj ovaj internetski div drži 17 posto tržišta. Na njihovoj stranici o zaštiti podataka jasno se ističe kako je sigurnost i zaštita podataka za Google od najveće važnosti i kako "stalno rade" da bi se ta sigurnost još povećala.
Automatsko skeniranje
No, u nedavnim sudskim procesima su odvjetnici Googlea tvrdili upravo suprotno od onoga čime se hvale na internetskoj stranici. Upozorili su kako korisnici Gmaila ne trebaju niti očekivati privatnost. U ovoj kompaniji tvrde da se sve poruke koje su pohranjene na poslužitelju Gmaila automatski provjerava zbog virusa i spamova, ali da fizičke osobe nemaju pristup sadržaju pošte. Istovremeno, Google priznaje da se automatsko skeniranje koristi i da se među korisnicima ciljano pronalaze osobe koje bi mogle biti zanimljive za nekog proizvođača i njegovu reklamu.
Zapravo, ako se u programu za poštu to izričito traži, on će vam čak i pokazati kroz koje sve poslužitelje je prošlo to pismo. Onda je službama igrarija, pisma čitati na nekom od tih čvorišta. Stručnjak za umrežavanje, Andreas Bogk iz Chaos Computer Cluba, nije iznenađen ovom činjenicom, jer se već dugo zna da Google to radi.
"Problem je nastao jer je postalo jasno da servisi za e-poštu imaju pristup sadržaju pošte svojih klijenata." Bogk u razgovoru za Deutsche Welle upozorava kako Google ne zadržava te informacije za sebe, nego ih stavlja na raspolaganje i drugim parterima. Među njih spadaju i državne službe i uvjeren je kako se to odnosi na sve američke servise elektronske pošte.
Reklama za tajnost
Neki stručnjaci misle da se privatnost može bolje zaštiti ako se ne koriste neke američke službe. Nakon što je izbio skandal sa prisluškivanjem službe NSA, čak je i njemački ministar unutarnjih poslova Hans-Peter Friedrich savjetovao korištenje servera koji se ne nalaze u SAD. Deutsche Telekom je na upit DW-a zajamčio kako "neće slijediti strategiju Googlea" i neće omogućiti pristup stranim službama sigurnosti. No, stručnjaci ne vjeruju osobito tim jamstvima njemačkih ponuđača. Podsjećaju kako su pisma šifrirana samo u prometu između poslužitelja Telekoma, GMX-a i Web.de, ali ne i kod drugih. Obavještajnim službama kao što je NSA nije osobiti problem nadzirati poštu na određenim čvorištima podatkovnog prometa i iz njega omogućiti pristup i na pohranjenu elektronsku poštu.