UTRKA U NAORUŽANJU? /

Projekt Sauron je tajanstveni softver koji već pet godina špijunira internet

Image

Izuzetno sofisticirani oblik zloćudnog softvera (malware), poznat pod imenom Projekt Sauron, više od pet godina špijunirao je niz organizacija.

14.8.2016.
19:22
VOYO logo

Kako piše piše BBC, smatra se da je ovaj zloćudni softver nastao u organizaciji koju financira i kontrolira neka moćna država, iako nije otkriveno o kojoj bi se zemlji moglo raditi.

"Projekt Sauron" funkcionira tako da se zamaskira u neku benignu datoteku, a pritom se ponaša vrlo nepredvidljivo, zbog čega ga je teško otkriti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Skrivena prijetnja

Projekt Sauron se može prikriti na različite načine - poput datoteka koje imaju slična imena onima kakve objavljuju organizacije kao što je Microsoft, na primjer, i ne koristi uvijek iste metode za slanje podataka natrag napadaču.

Stručnjaci iz tvrtki Kaspersky Lab i Symantec smatraju da je njegova osnovna funkcija bila špijuniranje računala koje je zarazio. Štaviše, pronašli su dokaze da je ovaj zloćudni softver špijunirao više od 30 različitih organizacija u Rusiji, Iranu i Ruandi, Belgiji pa čak i Kini.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Da stvar bude intrigantnija, riječ je uglavnom o državnim, vojnim, tehnološkim, znasntvenim i financijskim organizacijama što sugerira da je riječ o vrlo ozbiljnom slučaju špijunaže.

Jednom kad uđe na privatno računalo, Projekt Sauron može ukrasti datoteke i različite lozinke i praktično dati neograničeni pristup računalu osobi koja ima kontrolu nad zloćudnim softverom.

Image
Foto: Kaspersky Lab

"Napadači su jasno shvatiti da smo mi kao znanstvenici uvijek u potrazi za obrascima", bilježi tvrtka Kaspersky Lab u svom izvještaju. "Uklonite obrasce, i sve će biti teže otkriti".

Malware može ukrasti datoteke, pratiti sve što je otkucano na tastaturi i otvoriti "stražnja vrata" omogućavajući široki pristup ugroženom računalu, tvrdi Symantec.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Projekt Sauron ne dijeli nijedan kod s drugim poznatim primjerima sličnih snažnih zlonamjernih programa", izjavio je Costin Raiu, direktor istraživanja prijetnji u Kaspersky Labu.

"Stvarno se ističe kao nešto vrlo, vrlo sofisticirano", rekao je za BBC.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Raiu također naglašava da su dvije od žrtava Projekta Sauron bile zaražene i s drugim visoko sofisticiranim malicioznim programima.

Napad preko USB-a

Jedan aspekt projekta Saurona koji pokazuje njegovu malicioznu sofisticiranost je njegova sposobnost krađe osjetljivih podataka – kao što su šifrirani ključevi - i to s računala koja zapravo nisu spojena na internet.

To je poznato kao "skakanje u zračni procjep".

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zbog toga se projekt Sauron oslanja na inficirane USB diskove koji se umetne u ciljano računalo. Skrivena predmemorija datoteka na disku je tada u mogućnosti prebaciti malware na to računalo.

Još uvijek nije jasno kako bi napadači koristili ovu metodu za kontrolu "zračno-procjepljenog" računala, ali vjeruju da bi to moglo biti preko "nultog dana" - prethodno neotkrivenih skripti koje još nisu pronađene.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Vjerujemo da se vjerojatno koristi u rijetkim slučajevima teškim za ulov", ističe Kaspersky.

Stručnjak za razčunalnu sigurnost Graham Cluley kaže da je Projekt Sauron karakterističan za zlonamjerne programe kakve priozvode države.

"To su vrlo nevidljivi, puno opasniji napadi koji mogu godinama vrebati u pozadini i prikupljati informacije", rekao je za BBC.

"Svjedoci smo stalnog napretka i evolucije ove vrste napada. Što se vlade više pokušavaju zaštititi to više znanja skupljaju. U biti je to utrka u naoružanju".

Tekst se nastavlja ispod oglasa
gospodin savršeni aus
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo