Ova superračunala nevjerojatno su moćni strojevi. Napravljeni su od divovskih mainframe računala te povezuju desetke tisuća procesora kako bi se postigle nevjerojatne računalne brzine koje se mjere u petaflopima. O kakvim je brzinama riječ? Jedan petaflop iznosi 10 na 15-u operacija s pomičnim zarezom, odnosno to je 1 kvadrilijun izračuna u sekundi. Za usporedbu, to je čak 12.000 puta brže nego MacBook Pro.
Sjedinjene Države trenutačno imaju najbrže superračunalo na svijetu. To je Sequoia, prema listi Top 500, na kojoj se redovito objavljuje poredak najbržih računala na svijetu.
Superračunalo Sequoia smješteno je u laboratoriju Odjela za energiju u Kaliforniji, te je u lipnju ove godine zabilježilo brzinu od 16 petaflopa.
Drugo američko superračunalo pod nazivom Titan, koje može doseći brzinu od čak 20 petaflopa, na dobrom je putu da Sequoiju svrgne s trona.
Superračunala se koriste u programima za razvoj oružja, u istraživanjima procesa fuzije, klimatskih promjena, kod velikih i kompleksnih simulacija i sl.