Pedofili vrebaju putem mobilnih aplikacija

Adolescenti koji koriste aplikacije kako bi razmjenjivali eksplicitne seksualne slike su posebno podložni tome da postanu žrtve predatora.

4.2.2013.
11:14
VOYO logo

Broj djece koja su uznemiravana od strane seksualnih prijestupnika s ciljem da ih sretnu i uživo je opao, navedeno je u novom izvještaju britanskog Sveučilišta Birmingham. Ipak, dužnosnici za zaštitu djece ističu da su sada više zabrinuti rastom broja djece koja su bila isključivo online seksualno zlostavljana, što je dijelom uzrokovano novom generacijom smartphone aplikacija.

Izvještaj Sveučilišta u Birminghamu i centra CEOP (Child Exploitation and Online Protection) također upućuje na to da su neka djeca u većoj opasnosti od online zlostavljanja od druge.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Čimbenici kao što su umješanost roditelja ili skrbnika u dječje online živote te osobne probleme kao što su nisko samopoštovanje, usamljenost ili zbunjenost o svojoj seksualnosti, mogu igrati ključnu ulogu u djetetovoj online zaštiti.

Djeca čije su internet aktivnosti nadzirane i koja otvoreno razgovaraju sa svojim roditeljima o tome što rade online ili što su vidjeli online, su u pravilu bolje zaštićena od predatora i otpornija na tehnike koje ti predatori koriste.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Adolescenti koji riskiraju online upuštajući se u seksualne razgovore ili razmjenu seksualnih slika su osobito skloni da postanu žrtve sve sofisticiranijih i agresivnijih taktika online predatora.

"Djeca mogu biti na meti zbog svoje ranjivosti, ali svako dijete može biti žrtva. Ono što je očito je da roditelji i skrbnici mogu napraviti tu vitalnu razliku hoće li dijete postati žrtva nemilosrdnih online predatora ili neće", reko je Peter Davis, izvršni direktor CEOP-a.

Šestero od desetero djece u dobi od 12 do 15 godina starosti danas ima smartphone, što je povećanje od 21% u odnosu na prošlu godinu.

S ugrađenim fotoaparatima i kamerama te s novom generacijom aplikacija za razmjenjivanje poruka, djeci je dana mogućnost da lakše komuniciraju i online dijele slike s potpunim strancima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U izvještaju se navodi da je kod jedne trećine prijavljenih slučajeva neprimjerenog seksualnog kontakta s djecom korišten "instant messaging". Osim toga, više od dvije trećine roditelja nema nikakvu roditeljsku kontrolu ili "filtere" za mobitele koji imaju mogućnost online povezivanja, a koja djeca u dobi od 12 do 15 godina svakodnevno koriste.

"Internet je sastavni dio mladih života, a većina njih se ne može ni sjetiti svijeta prije interneta", rekla je Claire Lilly iz NSPCC-a.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Mi ne možemo vratiti duha natrag u bocu, ali možemo razgovarati s mladima te ih educirati o tome da budu sigurni online baš kao što to činimo kada je riječ o opasnostima od stranca na ulici ili opasnostima droge".

Imate pitanje, prijedlog, želite podijeliti svoje iskustvo, javite nam se.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
FNC 20 PROPUŠTENE
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo