NAJVEĆA GLOBALNA PRIJETNJA INTERNETU: /

Potpisan TPP, moguće nove restrikcije interneta

Image
Foto: AFP

Upravo je potpisan ugovor o Trasn-pacifičkom partnerstvu (TPP), koji pokriva 40% svjetske ekonomije, te postavlja nova pravila kako za on-line, tako i za tradicionalno poslovanje.

6.10.2015.
16:50
AFP
VOYO logo

Trans-pacifičko partnerstvo rezultat je pet godina pregovaranja, a službena mu je svrha stvoriti jedinstven gospodarski blok kako bi kompanije mogle međusobno lakše trgovati, no istovremeno dovodi u opasnost mnoge osnovne principe slobodnog interneta, tvrde njegovi protivnici.

Posebno je kontroverzan dio koji zabranjuje otkrivanje korporativnih nezakonitih djela "kroz računalne sustave". Stručnjaci su pokazali da je izraz jako neodređen, te bi mogao rezultirati kažnjavanjem žviždača zbog dijeljenja važnih informacija, kao i dovesti do toga da novinari više ne javljaju o tome.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
PAO DOGOVOR IZ TPP: /

Sporazum SAD-a i 11 azijskih zemalja pokrit će 40 posto globalnog gospodarstva

Image
PAO DOGOVOR IZ TPP: /

Sporazum SAD-a i 11 azijskih zemalja pokrit će 40 posto globalnog gospodarstva

Drugdje u ugovoru se navodi kako će dijeljitelji on-line sadržaja, poput YouTubea ili Facebooka, morati skinuti određeni sadržaj ako prime samo jednu žalbu, kao što već je slučaj u Sjedinjenim Državama. To će posebno štetiti novim startup tvrtkama, jer će morati trošiti ionako ograničena sredstva na odgovor na svaku žalbu.

Image
Foto: AFP

Još 2013. dok se tek pregovaralo o partnerstvu, Electronic Freedom Foundation (fundacija za elektronsku slobodu) prozvao je TTP za "Jedno od najgorih globalnih prijetnji internetu". Promjene su opasne jer, kako bi se unificirala pravila o intelektualnom vlasništvu i drugi zakoni vezani uz internet država članica Partnerstva, svi preuzimaju izrazito restriktivna zakonska pravila SAD-a.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"TTP će vjerojatno izvesti neke od najgorih dijelova američkog zakona o autorskim pravima u zemlje pacifičkog obruča: široka zabrana dekodiranja digitalnih lokota na uređajima, koliko god legalni bili razlozi, produljenje trajanja autorskih prava minimalno do 70 godina nakon autorove smrti (trenutna međunarodna norma je do 50 godina nakon autorove smrti), privatizacija kažnjavanja povrede autorskih prava, pretjerano visoke naknade štete bez dokaza da je navodnim povredama nastala ikakva šteta te oduzimanje računala i opreme umiješane u navodnu povredu", napisale su Katitza Rodriguez i Maira Sutton.

Promjene bi dovele i do brojnih novih pravila oko nadzora.

"Unutar sporazuma o TPP-u postoje ovlasti da se od pružatelja internetskih usluga zahtijeva da prate i sankcioniraju aktivnosti korisnika (znači - vas), skidaju vaš sadržaj, i isključuju vas s interneta i zbog uobičajenog sadržaja", piše Expose the TTP, grupa koja se suprotstavlja partnerstvu.

Image
Foto: Thinkstock

Uz uvođenje strogih pravila za korištenje internetom, aktivisti navode da bi neki dijelovi Ugovora mogli ograničiti središnje dijelove interneta i modernih računala. Naprimjer restrikcija na skidanje 'digitalnih brava', što znači da bi kompanije imale pravo kontrolirati svoj proizvode i nakon što ih kupci kupe.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ugovor o Partnerstvu je tajno dogovoren i neće biti objavljen još godinama.

Tehnološki su stručnjaci u svibnju pisali američkom Kongresu tražeći više transparentnosti oko Ugovora.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Unatoč tome što sadrži brojne odredbe koje se odnose na stvari daleko izvan tradicionalne trgovinske politike, javnost se drži u mraku dok se o Ugovoru nastavlja pregovarati iza zatvorenih vrata pod jakim utjecajem ograničenog broja zainteresiranih", napisali su.

The Independent/Tehnoklik.hr

Tekst se nastavlja ispod oglasa
fnc 20
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo