U velikoj prekretnici za razvoj umjetne inteligencije, Goostman program postao je prvi program ikada koji je prošao Turingov test.
Turingov test dobio je ime po svom tvorcu britanskom matematičaru i kriptografu Alanu Turingu. O čemu se radi? Čovjek u ulozi suca prirodnim jezikom komunicira s jednim čovjekom i jednim strojem, a pri tome obojica se prikazuju ljudima. Ako sudac sa sigurnošću ne može utvrditi koji je sugovornik stroj, smatra se da je stroj prošao test. Kako bi test bio što jednostavniji i kako se ne bi testirala sposobnost generiranja glasa od strane stroja, test se odvija preko tipkovnice i ekrana.
Ovaj test zahtjeva računalo da uvjeri najmanje 30 posto ljudi da je poput njih, a ne bezdušna gomila jedinica i nula. Računalni vizionar Alan Turing osmislio je test davne 1950. godine i od tada je taj test ostao simboličan prag za zajednicu koja se bavi umjetnom inteligencijom.
Program Goostman dizajnirao je ruski tim programera. Na natjecanju u Londonu ovaj računalno stvoreni "dječak" uspio je obmaniti 33 posto sudaca.
Unatoč uspjehu, robokalipsa još nije nastupila, jer smo, kako znanstvenici upozoravaju, još uvijek daleko od uistinu zastrašujućih autonomnih robota.