Jeste li spremni za još jedan rat patenata?

Apple pokušava patentirati bežično punjenje uređaja i tvrdi da je tehnologija magnetske rezonance nova i da je oni mogu iskoristiti bolje od svih drugih.

3.12.2012.
14:45
VOYO logo

Appleov zahtjev za patentom naveden je u američkom Uredu za patente pod brojem 20120303980 i opisuje punjenje uređaja preko zraka na udaljenosti do jednog metra.

Prema tom zahtjevu, uređaji se ne moraju dodirivati ili biti u neposrednoj blizini jedan drugome. Naime, Appleov patent predviđa "bežično iskorištavanje energije u lokalnom računalnom okružju", odnosno korištenje NFMR-a (near-field magnetic resonance) kao izvora energije za punjenje baterija uređaja kao što su smartphonei, tableti, prijenosna računala i sl. Magnetsko polje obuhvatilo bi područje od oko jednog metra, pa bi se nekoliko uređaja moglo čak i istodobno puniti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nema nikakve sumnje da će organizacija Alliance For Wireless Power (A4WP) koja također razmatra dalekometno punjenje, usporediti Appleov dizajn sa svojim nacrtima.

Ova organizacija u kojoj su, među ostalima, članovi proizvođač čipova i digitalne wireless opreme Qualcomm i Appleov rival Samsung - već se bavi projektima koji bi gadgetima trebali omogućiti da im se baterije napune dok se oni nalaze u džepu (npr. smartphone).

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Appleova prijava za patent podnesena je u studenom 2010. godine prije nego je osnovana A4WP, ali ipak dvije godine nakon što je tehnološka start-up tvrtka WiPower podnijela zahtjev za patentom za bežižno punjenje 2008. godine. Qualcomm je kupio tvrtku WiPower, a njezini patenti su temelj standarda A4WP, zajedno s još nekim intelektualnim vlasništvom koje pripada Samsungu.

Na tržištu se već nalazi nekoliko tehnologija za bežično punjenje uređaja, međutim glavna im je mana ta da se trebaju dodirivati. Podsjetimo i da Nokia Lumia 920, kao i nekoliko drugih mobitela danas na tržištu, već imaju bežično punjenje baterija.

Javnost za sada nije toliko sigurna želi li bežično punjenje svojih uređaja, barem dok se ova tehnologija ne implementira u zračne luke, kolodvore, kafiće, automobile i sl. i dok ne stekne na popularnosti. Dotad, pripremimo se na još jedan rat patenata u kojem će glavnu riječ voditi odvjetnici.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
trump
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo