Je li Microsoftov Excel najopasniji softver na svijetu? Na blogu Baseline ScenarioJames Kwak piše o zloglasnom debaklu London Whale koji se dogodio u investicijskoj banci J.P. Morgan kad je broker Bruno Iksil zauzeo velike pozicije za banku, što je dovelo do gubitka od nevjerojatnih devet milijardi dolara.
Ipak, ispada da je za to djelomično kriv i Excel, kako piše Kwak:
"Da sažmemo: J.P. Morganov glavni investicijski ured trebao je novi model value-at-risk (VaR) za sintetički kreditni portfelj (onaj koji je raznio) ... Novi model "operirao je kroz niz Excelovih tablica, koje je trebalo dovršiti ručno, i to kopiranjem i lijepljenjem podataka iz jedne tablice u drugu"... Nakon što je eksplodirao London Whale, Model Rewiev Group otkrio je da model nije bio automatiziran, te je pronađeno još nekoliko drugih pogrešaka."
"Nakon oduzimanja stare stope od nove stope, tablica je podijeljena sa svojim zbrojem umjesto s prosjekom, kako je modelar imao namjeru. Ova je pogreška vjerojatno imala učinak isključivanja volatilnosti za faktor dva i spuštanje VaR-a ... "
Kwak se pita pridonosi li jednostavnost korištenja koju nudi Excel – omogućujući ljudima bez programerskog iskustva da sklepaju nešto što su ustvari vrlo napredni apleti – tome da je ovaj program u nekim osjetljivim situacijama vrlo opasno koristiti.
Nema ispravljanja (debug), nema traga za reviziju i nema načina da se testira zašto tablica vraća određenu vrijednost, a ne neku drugu. Slično tome, obuka za Excel, u tvrtkama u kojima ona postoji, ima tendenciju zanemariti važnost elegantnog i dobro dizajniranog koda, što dovodi do naslijeđenih tablica koje se koriste unutar tvrtke, a koje su neprozirne za sve, osim za izvornog autora koji je možda tvrtku napustio prije 20 godina.
Cijeli post o ovoj temi možete pronaći ovdje.