HAKOM / za 20% smanjio naknadu mobilnim mrežama

Vijeće HAKOM-a je nakon provedene javne rasprave donijelo novi Pravilnik o plaćanju naknada za obavljanje poslova Hrvatske agencije za poštu i elektroničke komunikacije.

6.12.2012.
11:31
VOYO logo

Pravilnik određuje visinu i način plaćanja naknada za obavljanje poslova HAKOM-a u sljedećoj godini, a naknada za uporabu radiofrekvencijskog spektra u pokretnim mrežama smanjuje se za daljnjih 20 posto u odnosu na tekuću godinu.

"Trend smanjivanja naknada operatorima koji je započeo pojavom ekonomske krize 2008. godine nastavlja se i ove godine. Dodjelom digitalne dividende te učinkovitim upravljanjem radiofrekvencijskim spektrom i ukupnim poslovanjem, HAKOM je za iduću godinu predvidio značajno smanjenje naknade koje mobilni operatori plaćaju za dodijeljeni spektar. Najznačajnije naknade iz kojih se financira HAKOM su se tijekom protekle četiri godine smanjile za preko 40 posto kada je riječ o naknadama za upravljanje radiofrekvencijskim spektrom, odnosno za gotovo 22 posto za naknade za obavljanje drugih poslova HAKOM-a", navodi se u priopćenju Agencije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

HAKOM, kako ističe, nije korisnik državnog proračuna, a sredstva za obavljanje poslova osiguravaju se iz sljedećih naknada: naknada za upravljanje radiofrekvencijskim spektrom, naknada za upravljanje adresnim i brojevnim prostorom te naknada za obavljanje drugih poslova HAKOM-a.

Zahtjevi za spektrom, odnosno za radiofrekevencijskim valovima koji se koriste za bežični prijenos signala - u razvijenim dijelovima svijeta su na vrhuncu. Mnoštvo smartphonea, tableta i prijenosnika povećali su korištenje bežične komunikacije i samim time povećali apetite mnogih za spektrom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kako bi se izbjeglo zagušenje spektra i interferekcije koje zbog toga mogu proizaći, hrvatska Vlada kroz HAKOM licencira korištenje određenih dijelova frekvencijskog spektra.

Zasada se u hrvatskoj javnosti još ne spominje tzv. nelicenciranmi spektar (unlicensed spectrum), odnosno spektar na koji ne bi bilo ekskluzivnih licenci poput onih koje plaćaju Vipnet, T-HT i drugi operateri i korisnici.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Upravo taj nelicencirani, slobodni, otvoreni spektar može doprinijeti izgradnji bolji ekononskih, ali i demokratskih vrijednosti u društvu jer "spectrum commons" znači spektar kao javno dobro te da bilo koja osoba može doći do slobodne bežične mreže u bilo koje vrijeme s obzirom na bilo koje svrhe, privatne ili javne.

Nadamo se da će se i u Hrvatskoj uskoro povesti rasprava i o nelicenciranom spektru.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
TOMA
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo