Ovo bi lako moglo značiti da će EU kazniti Google iznosom do 10 posto godišnjih primanja. Sudeći prema prošlogodišnjim prihodima, to je iznos od čak 6 milijardi dolara!
EU je istraživao Googleovu tržišnu dominaciju u posljednjih pet godina. Naime, u EU nisu baš sretni s Googelovim poslovnim praksama.
Posljednjih godina istraženo je kako Google upravlja svojim uslugama pretraživanja interneta u odnosu na svoje konkurente, kako koristi sadržaje s drugih stranica, kako koristi svoju dominaciju u oglašavanju prema ključnim riječima i slično. Drugim riječima, Google je povrijedio neka od prava tržišnog natjecanja (prava konkurencije) i politike tržišnog natjecanja (politike konkurencije) te je iskoristio svoj monopolni položaj.
Ukupno gledano, Google danas ima 90-postotni udio na europskom tržištu pretraživanja interneta.
Internetski div izgleda da će biti optužen zbog favoriziranja svojih servisa na tržištu pretraživanja nauštrb servisa svojih suparnika.
Google je pokušao riješiti taj slučaj prošle godine, ali nije uspio nakon jakih prigovora iz europskih zemalja, telekomunikacijskih i medijskih tvrtki koji su se pobunili.
Europska unija već dugo ima problematičan odnos s Googleom. Europski parlament prošle je godine odobrio rezoluciju pozivajući se na prekid poslovanja koje se odnosi na pretraživanje i oglašavanje.
Google je u očima mnogih zemalja članica EU previše moćan "vratar" svjetskih informacija. Njegovih 90 posto udjela na europskom tržištu pretraživanja dovoljno govori o tome.