"Oprostite, kako se ono Vi zovete? Edward Snowden, zovu me Ed." To je prva scena u filmu i iz današnjeg gledišta je potpuno apsurdna. Bivši suradnik tajne službe NSA danas je poznat u cijelom svijetu. Ali u lipnju 2013. svijet još ne zna za Edwarda Snowdena i praksu nadzora i špijunaže od strane te američke tajne službe, piše Deutsche Welle.
Do tada gotovo nitko nije čuo za PRISM ni za Temporu ili XKeyscore. U ljeto 2013. novinari Laura Poitras i Glenn Greenwald vodili su svoj prvi intervju s američkim informantom - u jednoj hotelskoj sobi u Hong Kongu. Intervju je trajao osam dana. Kodno ime: Citizenfour.
"Citizenfour"
Istoimeni dokumentarac "Citizenfour" izbliza prikazuje čovjeka Edwarda Snowdena, režiserka Poitras "slika" jednu vrlo intimnu sliku poznatog zviždača. Njegov stalni strah od nadzora i mogućeg uhićenja od strane američkih istražitelja. Čim Snowden dođe na intervju u hotelsku sobu, kao prvo on isključi telefonsku liniju. A kad se odmah nakon toga aktivira vatrogasni alarm, Snowden pretpostavlja da se radi o ciljanoj "smetnji" zato što ga njegovi pratitelji više ne mogu prisluškivati. Gotovo sa suzama u očima Snowden iz Hong Konga svojoj djevojci otkriva zbog čega je nestao, te da se možda više nikada neće moći vratiti kući.
Zbog straha da ih se prisluškuje, Snowden i novinar Gleen Greenwald iz "Guardiana" kasnije komuniciraju samo preko bilješki. "Kad sam shvatila da je Snowden vjerodostojan, znala sam da ljutimo najmoćnije ljude na svijetu. Znala sam da je to opasno za Snowdena i da se time našao u životnoj opasnosti", izjavila je režiserka Laura Poitras na filmskoj premijeri u New Yorku za ARD-ovu emisiju Tagesschau. "Citizenfour" je koprodukcija s NDR-om i BR-om. Poitras živi u Berlinu i iz straha od američkih vlasti film je montirala u Njemačkoj.
Malo po malo film otkriva gledateljima razmjere nadzora od strane tajnih službi. SAD špijunira 1,2 milijuna ljudi diljem svijeta, kaže se u filmu. Tvrdi se da SAD preko američke vojne baze Ramstein u Njemačkoj koordinira sve akcije u kojima se koristi bespilotne letjelice. Snowden nije jedini zviždač, najmanje još jedna osoba trenutno distribuira tajne podatke, dodaje se u dokumentarcu.
Snowden je i dalje u Rusiji
Snowden u "Citizenfouru" priča i o svojoj nervozi i manjku apetita za vrijeme bijega. Gledatelji ga vide dok isprobava različite maske, a u pozadini "teče" jedna TV-emisija koja "aferu Snowden" uspoređuje sa špijunskim trilerima Johna Le Carréa. Nakon iznenadnog bijega iz SAD-a i objave osjetljivih podataka bivši suradnik tajne službe Snowden očito je još uvijek u vezi sa svojom djevojkom Lindsay Mills.
"Citizenfour" prikazuje par zajedno u Snowdenovom ruskom azilu. "Ona redovito navrati ovamo", potvrdio je agenciji AFP i Kremlju bliski odvjetnik Anatolij Kušerena. No, zbog njezine vize Mills ne živi trajno sa Snowdenom u Moskvi.