Treba li 'otključavanje' mobitela biti legalno ili ilegalno?

Zanimljiva rasprava o 'otključavanju' mobitela vodi se od početka ovog tjedna u SAD-u. Broj potpisnika peticije u kojoj se zahtijeva da 'otključavanje' mobitela bude legalno narastao je na 114.000.

6.3.2013.
8:58
VOYO logo

Bijela kuća reagirala je na javne prozivke i izrazila potporu da se korisnicima omogući "otključavanje" mobitela kako bi ih mogli koristiti na drugim bežičnim mrežama.

David Edelman, Obamin savjetnik za internetske inovacije i privatnost, napisao je na svom blogu da se Bijela kuća složila s više od 114.000 ljudi koji su potpisali peticiju tražeći da "otključavanje" softvera na mobitelima bude legalno. "Otključani" telefon omogućava korisnicima da ga mogu koristiti i na drugim mrežama, a ova praksa je od siječnja službeno protuzakonita.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Edelman smatra da ovo načelo treba primijeniti i na tablete.

"Ako ste platili svoj mobilni uređaj, a niste vezani ugovorom o uslugama ili drugim obavezama, trebali biste ga moći koristiti i na drugoj mreži", napisao je Edelman.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

'Otključavanje', dekodiranje ili unlocking mobitela je skup tehničkih procedura koje se koriste kako mobitel ne bi bio ograničen na korištenje SIM kartice samo jednog mobilnog operatera. Nakon dekodiranja mobitel može koristiti kartice bilo kojeg operatera i više nije 'zaključan' na određenu mrežu.

Mobilni operateri prodaju smartphone uz velike popuste korisnicima koji potpišu dugoročne ugovore. Takvi telefoni dolaze instalirani sa softverom koji ih sprečava da se prebace na druge bežične mreže, odnosno mreže u vlasništvu drugih mobilnih operatera.

Mnogi vlasnici mobilnih uređaja zaobilaze ovo ograničenje na način da hakiraju softver kako bi telefon mogli koristiti na bilo kojoj bežičnoj mreži. Od 2006. godine Kongresna knjižnica je ovu tehniku – poznatu pod izrazom unlocking (otključavanje) – izuzela od stega saveznog zakona o autorskim pravima Digital Millenium Copyright Act.

No, prošle jeseni Kongresna je knjižnica odlučila da bi izuzeće od "otključavanja" mobitela trebalo isteći 26. siječnja 2013. Mnogi su zabrinuti da bi ova odluka mogla pružateljima bežičnih usluga dati mogućnost da tuže potrošače koji "otključaju" svoje mobitele, iako je također poznato da telefonske kompanije vrlo rijetko pozivaju individualne kupce na sud.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Mobilni operateri najviše su usredotočeni na tužbe protiv organiziranih krijumčara koji "otključavaju" na tisuće telefona i šalju ih u inozemstvo, gdje se pak oni mogu prodati uz dobru zaradu i koristiti na inozemnim bežičnim vezama.

Peticija za Bijelu kuću počela je kružiti online kako bi se izvršio pritisak na odluku Kongresne knjižnice i kako bi se na kraju "otključavanje" mobitela legaliziralo. Prošli mjesec peticija je imala 100.000 potpisa, što je prag nakon kojeg Bijela kuća treba dati odgovor građanima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Jako nam je drago da administracija prepoznaje značajne probleme nastale zbog zakona o autorskim pravima koji gazi po pravima potrošača da koriste proizvode koje su kupili i koje imaju u svom vlasništvu", rekao je Sherwin Siy, potpredsjednik za pravne poslove u organizaciji za zaštitu potrošača Public Knowledge.

Izjava Bijele kuće ipak ne mijenja odluku Kongresne knjižnice da se "otključavanjem" mobitela krši zakon o autorskim pravima.

Sljedeći korak mogao bi biti donošenje zakona ili nekog drugog propisa koji bi regulirao ovo područje. Predsjednik Federalne komisije za komunikacije (FCC) Julius Genachowski izjavio je da ova agencija poduzima regulatorne mjere kako bi "sačuvali sposobnost potrošača da mogu 'otključati' svoje mobilne telefone."

"Također, potičem Kongres da izbliza pogleda i razmotri zakonodavno rješenje", rekao je Genachowski.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U Hrvatskoj je od 1. siječnja 2012. dopunom odredbi Zakona o elektroničkim komunikacijskim mrežama i uslugama regulatorna agencija HAKOM odredila da su domaći operateri dužni 'otključati' mobitele bez naknade nakon isteka obvezatnog pretplatničkog odnosa. Prema jednoj od novih odredbi, mobilni operater može ograničiti određeni mobitel na rad unutar svoje mreže samo za vrijeme minimalnog obveznog trajanja pretplatničkog ugovora te po isteku tog razdoblja krajnjem korisniku mora omogućiti korištenje uređaja i u ostalim mrežama i to bez naknade. Pre-paid korisnicima ovo se treba omogućiti nakon 12 mjeseci korištenja usluge.

Sjene prošlosti
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo