Mobiteli su izvrsni za dijeljenje fotografija - i bakterija

Kada prinesete svoj mobilni telefon uhu, nosu i ustima ni ne slutite da opasno ugrožavate svoje zdravlje.

24.10.2012.
11:22
VOYO logo

Bakterije vole toplinu te mogu biti uzrokom bolesti kao što su gripa, konjuktivistis ili pak mogu izazvati proljev. Tako tvrdi Jeffrey Cain, predsjednik američke akademije obiteljskih liječnika i šef obiteljske medicine u dječjoj bolnici u Koloradu.

Neki smatraju da su naši smartphonei koje uvijek nosimo sa sobom najosobnija stvar koju imamo. Istina je suprotna tome. Mobilni uređaji su naj-javnija stvar koju možemo zamisliti upravo zato jer su puni bakterija, piše Wall Street Journal.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Za ljude koji su svjesni ovoga i koji žele držati svoje zaslone osjetljive na dodir čistima, postoji proturječje između onoga što tvrde liječnici i onoga što savjetuju proizvođači mobitela. Iako su neki proizvodi specijalno namijenjeni za čišćenje smartphonea, oni ponekad mogu oštetiti premaz zaslona. Osim toga teško da ova sredstva mogu 100% ukloniti sve bakterije.

Zbog toga smartphonei nisu samo sjajna stvar za dijeljenje vaših fotografija - oni su jednako tako odlični i za dijeljenje bakterija.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Iako računala, ključevi, olovke i fiksni telefoni mogu imati klice na sebi, mnogim ljudima mobitel je postao dodatak od kojeg se nikad ne odvajaju. Čitaju vijesti sa zahodske školjke, pišu Facebook postove iz kreveta ili tweetaju dok čekaju ručak za stolom.

"Mi hranimo ta mala stvorenja", kaže Michael Schmidt, profesor i potpredsjednik mikrobiologije i imunologije na Medicinskom fakultetu Sveučilišta u Južnoj Karolini.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Svi smo vidjeli masne mrlje [na zaslonima osjetljivim na dodir]. Tamo gdje je mast, tamo su i mikrobi".

Za potrebe članka u Wall Street Journalu testirao je osam nasumično odabranih mobitela iz jednog ureda u Čikagu. Nakon laboratorijske analize utvrđeno je da na njima nema znakova eserihije koli niti bakterije stafilokoka. Međutim, svi telefoni pokazali su nenormalno visoku razinu koliforma, bakterije koja ukazuje na fekalnu kontaminaciju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Od osam telefona koje je analizirao laboratorij HML Labs of Muncie, na svakom je bilo između 2.700 i 4.200 jedinica koliform bakterije. U vodi za piće granica je manje od 1 jedinice ove bakterije na 100 mililitara vode.

Fnc 16
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo