Ako kupujete prijenosno računalo, bit ćete suočeni s mnoštvom
pojmova i kratica, ali tu su i karakteristike
računala koje morate upoznati prije konačne
odluke.
U daljnjem tekstu možete pronaći značenja nekih najčešćih pojmova
i objašnjenja za karakteristike računala, a koja će Vam pomoći u
odabiru komponenti svog budućeg prijenosnika.
Evo na koje karakteristike računala treba obratiti pažnju pri kupovini:
Procesor (CPU) ili središnja jedinica za obradu podataka predstavlja mozak svakog računala, pa tako i prijenosnika. Najvažniji je čip u računalu i u pravilu vrijedi: što je veće brzine, to će Vaše računalo biti brže i ugodnije za rad.
Radna memorija (RAM) - s povećanjem količine ugrađene radne memorije raste i broj zadataka koje možete raditi istovremeno bez usporavanje rada. Jednostavno objašnjeno, svaka aplikacija za svoj rad koristi određenu količinu radne memorije.
Čvrsti disk (HDD) je uređaj koji omogućuje trajno spremanje podataka, za razliku od RAM-a koji služi samo kao radna memorija iz koje se podaci brišu kada se računalo ugasi. Dvije su bitne stvari kod čvrstih diskova: brzina vrtnje (okr/min) i kapacitet (GB).
Grafička kartica - odabir grafičke kartice ovisi o namjeni Vašeg prijenosnog računala. Postoje dvije vrste grafičkih kartica: integrirane grafičke kartice koje nalazimo u većini prijenosnika te zasebne grafičke kartice.
I na kraju veličina ekrana za neke spada u vrlo važne karakteristike računala, a ona i izravno ovisi o dimenzijama prijenosnog računala. Ovisno o tome tražite li ultraprijenosnik ili moćnu zamjenu za stolno računalo, već ste odabrali veličinu ekrana. Ultraprijenosnici imaju ekrane veličine do 13“ (inča), većina prijenosnih računala ima ekrane od 13“ do 15“, dok oni najveći imaju ekrane od čak 18“. Recimo i da je najvažniji parametar ekrana razlučivost koja može dosegnuti i do 1920 x 1200 piksela.
Čitaj, prati i komentiraj naše priče i na našoj Facebook stranici Život i stil!