WI-FI OČI Znanstvenici razvijaju 3D-printane oči s filtrima u boji i kamerom

Kontaktne leće, naočale i laserska kirurgija koja uklanja dioptriju možda će uskoro biti zamijenjeni umjetnim očnim jabučicama.

22.4.2015.
12:30
VOYO logo

Talijanski istraživači vjeruju da bi za deset godina mogli kreirati umjetne oči koje mogu promijeniti percepciju boja te snimati i prenositi snimke putem Wi-Fi veze.

Ideja je vrlo jednostavna. Riječ je o iskorištavanju već postojeće tehnologije 3D printanja kako bi se napravila potpuno funkcionalna sintetička očna jabučica.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Najnoviji razvoj biotehnologije ohrabruje nas u nadama da će u skoroj budućnosti biti moguće printati organske dijelove tijela. To znači da bi ljudi jednom lako mogli mijenjati dijelove tijela koji ne funkcionaraju dobro ili pak poboljšati one dijelove koji imaju slabiju izvedbu, kako je za časopis Dezeen to opisao glavni dizajner Filippo Nassetti iz istraživačkog studija MHOX.

Ovaj futuristički koncept nazvan je "Enhance your Eye", ili kraće EYE. Ono što istraživači predlažu je da osobe koje imaju problema s vidom jednostavno (!?) izvade oči i zamijene ih s prilagođenim 3D printanim očima koje će odgovarati zahtjevima pojedinca.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Talijanski znanstvenici predložili su stoga tri modela oka pod oznakama Heal, Enhance i Advance. Prvi model predviđa potpunu zamjenu oka, drugi će poboljšati vid osobe koja pati od nekih smetnji, a treći (Advance) model je najfuturističkiji. S ovim modelom osoba će moći snimati ono što vidi te će moći slati drugima fotografije i video uz pomoć Wi-Fi veze. Osim toga, tu je još i opcija filtera u boji, pa ćete tako moći gledati svijet kao kroz kameru iz 1950-tih godina.

Znanstvenici očekuju da će njihove umjetne oči biti dostupne do 2027. godine.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
savrseni
USKORO
VOYO logo