Veliki spremnik ispunjen vodom pretvara se u kapacitivni touchscreen, stvarajući virtualni akvarij pun pikseliziranih zlatnih ribica. S "Fish Tank" instalacijom korisnici mogu "hraniti" jato riba jednostavnim dodirom svojih prstiju na površini vode.
Dodirivanjem površine vode stvara se plavkasti krug oko kojeg se skupljaju ribe koje predstavljaju narančaste točkice. Simulirana ribica će tako slijediti prst koji se miče dodirivajući površinu vode kao što je to demonstrirano na videu ispod.
Ideja je, prema riječima Manuele Donoso, bila stvoriti interaktivno iskustvo temeljeno na dobro poznatoj i pomalo hipnotičkoj zabavi: "Bili smo inspirirani osjećajem čuđenja i znatiželje koja je svosjtvena gledanju riba koje plivaju okolo u vodi, kao i kompulzivnom željom da dodirnemo te ribe", rekla je Donoso za tehnološki portal The Verge.
"S našim rezervoarom riba, ljudi ih mogu dodirivati i podsticati, sve što žele, ali bez ikakve opasnosti za ribe".
Donoso i Moore nisu prvi koji istražuju zaslone osjetljive na dodir bazirane na vodi, ali za razliku od nekih ranijih projekata, njihov projekt ne sadrži nikakve LCD ili tradicionalne zaslone.
Umjesto toga, njihove animirane ribe prikazuju se izravno na površini vode, pomoću malog projektora instaliranog na dnu rezervoara ispunjenog vodom. Ispod je također smještena HD web kamera spojena s prijenosnim računalom na koje je instaliran OpenCV i softver za obradu podataka.
Jednom kada se prst uroni u vodi, on "djeluje na isti način kao i stiskanje gumba na iPhoneu ili bilo kojem drugom zaslonu osjetljivom na dodir".
Donoso i Moore predstavili su tako drugačiji, a možda i pristupačniji način da shvatite kako radi kapacitivni zaslon osjetljiv na dodir.
Osnovni princip je isti: korisnikov dodir izaziva neke promjene na površini u trenutku kontakta, a softver reagira u skladu s time. Dok smartphone zasloni prikazuju tu promjenu u smislu električnog naboja, "Fish Tank" prikazuje je u mreškanju površine vode.