Je li skener otiska prsta na iPhoneu dovoljno siguran? Evo odgovora!

23.9.2013.
12:22
VOYO logo

Touch ID, Appleov novi biometrijski skener otiska prsta, navodno je hakiran jer ga je grupa hakera Chaos Computer Club poznatom tehnikom reprodukcije otiska prsta uspjela otključati. Ovaj video, koji je prenio i Tehnoklik.hr, kao i ostali svjetski mediji, izazvao je dosta medijske pozornosti, a bilo je tu i dosta prilično glupih medijskih izvještaja, piše iMore.com. Nažalost, ovakve vijesti ljude zbunjuju, plaše i uzrokuju stres mnogima koji samo žele jednostavno koristiti mobitel.

Dakle, postoji li nešto zbog čega bismo zaista trebali biti zabrinuti?

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prvo, ako ništa, ovo bi trebalo poslužiti kao snažan podsjetnik da nijedan sigurnosni sustav nije 100 posto siguran. Štoviše, što je sigurnosni sustav prikladniji i ugodniji za korištenje, to je manje siguran. Ograda zaustavlja samo one ljude koji nemaju dovoljno motivacije da se popnu i preskoče je. Brava sprečava samo one kojima nedostaje dovoljno motivacije da je razvale. Trezor je siguran samo ako nema dovoljno motivacije da ga se digne u zrak. Uglavnom, razumjeli ste smisao kad se primijeni i na skener otiska prsta iPhonea 5S.

Drugo, važno je razumjeti kako Touch ID funkcionira da bismo mogli razumjeti njegove prednosti i nedostatke. Svaki fizički sigurnosni sustav može biti fizički napadnut. Možete primjerice biti nadjačani i netko vas može prisiliti da stavite prst na senzor koji je osjetljiv na dodir. Možete biti pospani, dobiti potres mozga ili nesvjesni pod utjecajem nekog kemijskog sredstva te u tom stanju također možete staviti prst na senzor. Jednako tako, bilo koji informacijski sustav sigurnosti može biti napadnut. Vaša lozinka može biti otkrivena na način da vas netko špijunira, zavede, zastraši ili vas na drugi način prevari. Najbolji i najjednostavniji način da dođete do nečije lozinke je i dalje – da pitate za nju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Za ljude kojima je sigurnost važnija od udobnosti, bilo bi lijepo kad bi Apple dodao opciju i od korisnika tražio Touch ID (nešto što predstavlja vas) i lozinku (nešto što vi znate). Također bi bilo lijepo kad bi Apple imao i neki pouzdani Bluetooth LE uređaj (nešto što imate) kako biste mogli otključati iPhone.

Međutim, do sada je Apple išao na ruku 80 posto korisnika koji jednostavno žele i trebaju samo osnovnu razinu zaštite, a ne 20 posto onih kojima treba sigurnost utvrde Fort Knox. Nema tu nikakvih iznenađenja.

Dakle, savjet je – upoznajte rizike (upravo čitate članak o tome), odlučite kako zaštititi iPhone ili drugi iUređaj i ignorirajte internetsko ludilo.

Touch ID vjerojatno ima bolji omjer sigurnosti i praktičnosti nego unošenje četveroznamenkaste numeričke lozinke ili lozinke od 63 znaka. No, svaka prednost ima i neke nedostatke.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U svakom slučaju, možete slobodno koristiti Touch ID. Samo ga morate prije toga razumjeti, poručuje iMore.

Uostalom, snimiti nečiji otisak prsta u rezoluciji od najmanje 2.400 dpi, ubaciti tu sliku u računalo, očistiti je i poboljšati, a zatim je isprintati na tanak sloj lateksa kojim ćete prevariti Appleov Touch ID, jednostavno nije nešto što se može slučajno dogoditi, odnosno ovaj postupak nije nešto što se može slučajno reproducirati.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Chaos Computer Club nije nazvao svoju podvalu hakerskom. Naime, tek kasnije se priča o hakiranju proširila svijetom zahvaljujući naslovu na YouTubeu. No, što znači točnost u izražavanju prema silnim pageviewima i pažnji koju će Chaos Computer Club dobiti na osnovi jednog jedinog videa?

Više o novom iPhoneu 5S >>

Tekst se nastavlja ispod oglasa
pikado
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo