"Moderni svijet kojem želimo pripadati ne prihvaća bilo kakvu raspravu o karakteru fašističkih i nacističkih simbola. Zato je svako relativiziranje ustaškog pozdrava 'Za dom spremni' jednostavno neprihvatljivo. Taj je pozdrav bio pozdrav jedino i isključivo ustaškog režima", istaknuo je Čičak.
Hrvatski helsinški odbor, rekao je Čičak, pokrenuo je projekt "Izravna prevencija navijačkog nasilja" prije tri godine i u trogodišnjem radu promatrači HHO-a bili su nazočni na oko 600 utakmica i pomno bilježili različite oblike nasilja navijačkih skupina Dinama, Hajduka, Osijeka i Rijeke.
"Cilj je ujediniti radikalne navijače"
"Svoje izvještaje slali smo na sve relevantne adrese u Hrvatskoj, od predsjednika Republike, predsjednika Vlade, kao i predsjednika Sabora, medijima, pa do svih drugih relevantnih institucija hrvatskoga društva. Prepoznatljivi dio medija, ali i društvenih i političkih skupina dočekao je ovaj projekt 'na nož', a cilj tih medijskih poslanika i drugih društvenih aktera bio je samo jedan, ujediniti najradikalnije dijelove navijačkih skupina u zajedničkoj borbi za nasilno rušenje postojećih legalnih i legitimnih struktura Hrvaskog nogometnog saveza i u krajnjoj liniji, omogućiti preuzimanje kontrole nad HNS-om od osoba koje bi odgovarale njihovom političkom projektu", kazao je Čičak.
Po njegovim riječima, zadatak vlasti nije samo stvaranje zakonskog okvira za slobodno i neometano djelovanje sporta, nego i skrb i briga da se doneseni zakoni doista poštuju i provode u djelo.
"U Vladi nema volje"
"Procjenjujemo da u aktualnoj vlasti jednostavno nije bilo dovoljno političke volje da se to doista i čini", kazao je predsjednik HHO-a, dodavši da ni nogometna organizacija, na svim svojim razinama, nije oslobođena od odgovornosti, jer često nije poštivala i provodila u djelo vlastita pravila i zaključke.
Voditelj projekta "Izravna prevencija navijačkog nasilja" Mladen Maloča rekao je da je rad HHO-a donekle ispunio svoju svrhu, jer je upotreba pirotehnike na stadionima smanjena. Tako je u sezoni 2012/2013. bilo zabilježeno 1.142 pirotehnička incidenta, a u sezoni 2014/2015. taj je broj smanjen na 583. Također, smanjen je i broj neprimjerenih skandiranja. Većina neprimjerenih skandiranja bila je usmjerena prema prvom čovjeku Dinama Zdravku Mamiću i čelnicima HNS-a (oko 60 posto), dok je ksenofobnih skandiranja bilo 13 posto.
"I HNS je sukrivac"
Izvršni predsjednik HNS-a Damir Vrbanović rekao je da splitski incident nema veze samo sa nogometom, nego sa cjelokupnim stanjem u društvu, "i pitanje je tko stoji iza toga".
"Reprezentacija je do 'slučaja Šimunić' bila pošteđena ovakvih huliganizama. HNS to oštro osuđuje, ali priznajemo da je i HNS sukrivac za mnoge greške koje su se dogodile u prošlosti", izjavio je Vrbanović.
Pomoćnik glavnog ravnatelja policije Krunoslav Borovec kazao je da je incident u Splitu jedinstven, te da je imao za cilj privući pozornost domaće i svjetske javnosti.
"Što se tiče utakmice u Splitu, policija je svoje djelovanje usmjerila na očuvanje reda i mira izvan stadiona, jer je postojala opasnost da netko ispali raketu na stadion ili da upotrijebi bespilotnu letjelicu. Mi smo to spriječili", napomenuo je Borovec.