ČUDO U FRANCUSKOJ: / Portugal bez Cristiana Ronalda osvojio naslov europskih prvaka!

Nogometna reprezentacija Portugala osvojila je naslov europskog prvaka nakon što je u finalnom susretu na stadionu Stade de France pred 80.000 gledatelja nakon produžetaka pobijedila Francusku 1-0.

10.7.2016.
19:00
AFP, FRANCISCO LEONG

Junak utakmice bio je portugalski napadač Eder koji je u 109. minuti sjajnim udarcem sa 20-tak metara svladao HugaLlorisa. Sjajnu predstavu pružio je i portugalski vratar Rui Patricio obranivši nekoliko iznimno teških udaraca.

FOTOGALERIJA: Portugal je novi prvak Europe!

Bez Ronalda

Francuzi su najbliže golu bili u 90. minuti kada je Andre-Pierre Gignac pogodio vratnicu. Okvir gola pogodili su i Portugalci. Raphael je u 108. minuti uzdrmao vratnicu iz slobodnog udarca.

Finale je obilježila i ozljeda jednog od najboljih nogometaša svih vremena Portugalca CristianaRonalda koji je zbog problema s koljenom napustio teren u 25. minuti. Ronaldo je stradao već u osmoj minuti utakmice nakon starta DimitrijaPayeta. Izdržao je na terenu do 25. minute no tada je u suzama napustio teren. Portugalski majstor je na ovom prvenstvu oborio dva rekorda i izjednačio još jedan.

Postao je nogometaš s najviše nastupa na europskim prvenstvima (21), a postao je i prvi nogometaš koji je bio strijelac na četiri europska prvenstva. Dva je pogotka postigao na EP-u 2004., jednog 2008. godine, tri na Euru 2012. i tri u Francuskoj, odnosno ukupno devet golova. S devet postignutih golova Ronaldo je dostigao Michela Platinija koji je do ovog turnira bio najbolji strijelac u povijesti europskih prvenstava. Platini je svih 9 golova zabio na EP-u 1984. godine, kada je predvodio Francusku do naslova prvaka.

Finale za povijest

Zanimljivo, bilo je to prvo finale u povijesti europskih prvenstava koje je u 90 minuta završilo bez golova.

Portugalu je to bilo drugo finale i prvo slavlje nakon što su na EP-u 2004. pred svojim navijačima zapeli u finalu izgubivši od senzacije turnira Grčke. Trijumfom u Parizu Portugal je postao deseta reprezentacija koja se okitila europskom krunom. Najuspješniji su Nijemci i Španjolci sa po tri titule, Francuzi su ostali na dva euro naslova, europsku titulu su osvojili i Italija, Grčka, SSSR, ČSSR, Danska i Nizozemska.

UŽIVO:

Francuska - Portugal 0:1

Francuska: Lloris; Sagna, Koscielny, Umtiti, Evra; Matuidi, Pogba; Sissoko, Griezmann, Payet; Giroud.

Portugal: Rui Patricio; Cedric, Fonte, Pepe, Guerreiro; W.Carvalho, Sanches, João Mário, Adrien, Nani, Cristiano Ronaldo.

Kraj

118' - Ronaldo je uzbuđen. Stoji u prostoru za trenere.

109' GOOL Eder je zabio gol za vodstvo Portugala!

108' Raphael Guerreiro zatresao je gerdu iz slobodnjaka.

106' Portugal je dobio nakon što ej sudac svirao igranje rukom na 20-ak metara od gola. Međutim problem je što je Portugalac Eder loptu dirao rukom.

106' Matuidi je bio neoprezan, ali se izvukao bez kartona.

Drugi produžetak

Kraj prvog produžetka

104' Eder je tukao glavom prema golu nakon ubačaja iz kornera, Lloris je obranio.

97' Carvalho je zaradio karton zbog starta nad Comanom.

95' Opasno je zaprijetio Portugal, Pepe je skočio na ubačaj iz prekida, na kraju je svirano zaleđe.

91' Nastavila se utakmica.

Uoči nastavka na travnjaku se pojavio Cristiano Ronaldo. Prišao je svakom igraču pojedinačno kako bi im dao podršku.

Prvi produžetak

Kraj, igrat će se produžeci

90+2' - VRATNICA! Andre-Pierre Gignac primio je lijep pas u šesnaestercu, pucao je i pogodio lijevu vratnicu.

90' Igrat će se još tri minute.

84' Sissoko je silovito potegao s 35 metara, Patricio je efektno obranio.

82' Nani je opet probao. Tukao je iz daljine lijevom nogom, ali neprecizno.

80' Nani je lukavo tukao iskosa, činilo se da će ubaciti, ali je probao iznenaditi Llorisa udarcem pod gredu. Francuz je jedva obranio.

76' Giroud se sjurio u kazneni prostor, uputio je udarac po sredini gola, ali Rui Patricio je obranio.

72' Coman je izborio korner. Griezmann je dobro ubacio, ali nitko od njegovih suigrača nije došao do lopte.

67' Coman je zaprijetio iz daljine.

66' Nakon sjajnog centaršuta Comana Griezmann je tukao glavom s nekoliko metara pored gola.

62' João Mário zaradio je žuti zbog starta s leđa na Girouda.

59' Griezmann je tukao po golu, ne može lopta proći kraj raspoloženog Patricija.

58' Payet izlazi, Coman je ušao.

54' Pogba je tukao snažno s velike udaljenosti, visoko iznad gola.

47' Sissoko je neoprezno startao na Pepea. Tražili su Portugalci karton, ali ništa od toga.

46' Nastavila se utakmica.

Drugo poluvrijeme

Kraj prvog poluvremena

45+2' - João Mário tukao je pored gola.

45' Igrat će se dvije minute sudačke nadoknade.

38' Zagužvalo se pred golom Llorisa, Nani je posijao pomutnju i odigrao za Adriena, ali je ovaj loše tukao.

34' Sissoko je snažno tukao nakon što je u prazno posalo svog čuvara, Rui Patricio spasio je Portugalce.

30' Sissoko je žestoko naletio, Portugalci su izbili u korner.

24' Ronaldo je na noslima izašao s travnjaka. Ne može nastaviti utakmicu. Quaresma ga je zamijenio.

22' Sissoko je tukao po golu, vratar je izbio u korner.

21' Vratio se Ronaldo s povezom oko koljena na travnjak, probat će stisnuti zube.

19' Ronaldo je još uvijek pokraj travnjaka gdje mu se ukazuje pomoć.

16' Ronaldo još uvijek ne izgleda dobro nakon udarca u koljeno. U suzama je napustio travnjak. Još se ne zna hoće li nastaviti utakmicu.

10' Prva šansa na utakmici. Griezmann je tukao glavom pod prečku, Rui Patricio odbio je vršcima prstiju u korner.

8' Payet je udario Ronalda, kapetan Portugala ostao je ležati na travnjaku.

7' Griezmann je bio u prilici, tukao je iskosa s nekoliko metara, ali mu lopta nije sjela i završila je pored gola.

4' Cedric je poslao dugu loptu prema Naniju, Portugalac je tukao s vrha 16-erca preko gola.

3' Francuska je pritisnula Portugalce na samom početku.

1' Počela je utakmica.

20:51 - Prije početka utakmice održala se ceremonija zatvaranja.

20:37 - Još je malo ostalo do početka susreta. Zvijzde su na zagrijavanju.

20:29 - Pogled na fan zonu u Parizu.

20:03 - Zanimljiv podatak o Ronaldu. Portugalac je prvi nogometaš koji će započeti dva finala Eura u razmaku više od četiri godine.

19:46 - Portugalu su se vratila dva braniča.

19.21 - Sjajna atmosfera vlada na ulicama Pariza.

18:25 - Francuzi dočekuju utakmicu u dobrom raspoloženju.

17.33 - Gareth Bale poželio je suigračima iz Reala sreću. Slaven Bilić pak obznanio je za koga će njegovo srce kucati večeras.

17.23 - Razmišljanje igrača o finalu.

Sagna: "Ujedinili smo naciju, ljudi su sretni i nadam se da će biti i večeras. Želimo ispisati povijest."

Pepe: "Glavna karika je Griezmann. Ima sjajan osjećaj za prostor i loptu - uvijek je na pravom mjestu."

17:00 - Ulica Pariza lagano se pune.

16.49 - Francuze je posjetio bivši suigrač. Trebao je biti s njima li je bio suspendiran zbog dopinga. Nedavnio je oslobođen optužbi.

16:44 - Naši kolumnisti prognozirali su pobjednika, na koga su se kladili pročitajte ovdje.

16.40 - Uefa je objavila zanimljiv podatak.