Kvalifikacije za EURO / Velika pobjeda rukometašica: Kraljice šoka rutinski slavile protiv Ukrajine i stigle na prag Europskog prvenstva

Hrvatske rukometašice pobijedile su Ukrajinu u Grazu 26-19 (12-11), u svom pretposljednjem ogledu skupine D kvalifikacija za odlazak na Europsko prvenstvo.

20.4.2022.
18:00
Davor Javorovic/PIXSELL

Time su hrvatske igračice dobile prvu od dvije utakmice u kojima moraju slaviti ako žele nastupiti na Europskom prvenstvu.

Od početka su ukrajinske rukometašice bile u prednosti, a prvi puta su s dva pogotka razlike povele kod 5-3. Hrvatice su bile stalno u rezultatskom kontaktu te su prvi put povele 7-6, dok su nešto kasnije imale i dva gola prednosti 10-8.

Minimalna prednost na poluvremenu

Na poluvrijeme je Hrvatska otišla s minimalnom prednošću od 12-11 golom Ane Turk kojoj je to bio četvrti pogodak u prvom poluvremenu.

U nastavku je Hrvatska dodatno podigla razinu igre u obrani. Zaustavila je Ukrajinu, a u napadu je, malo po malo, gradila prednost te je u 43. minuti povela 18-13. Time je napravljen ogroman korak prema konačnoj pobjedi.

Rutinski do kraja utakmice

Do kraja susreta Hrvatska nije samo uspjela održati prednost, već i povećati je na konačnih +7 (26-19), što nije nevažno jer je u prvom međusobnom susretu protiv Ukrajine, u Rijeci, izgubila s jednim golom razlike (22-23).

Ana Turk je zabila sedam golova, dok su Posavec i Mičijević dodale po četiri. Odlična je bila vratarka Ivana Kapitanović s 17 obrana, a posebno je briljirala u drugom poluvremenu.

U nedjelju slijedi posljednja utakmice Hrvatske u ovoj skupini. U Poreču Hrvatice moraju pobijediti i Češku ako žele izboriti proboj prema Euru gdje bi branile brončanu medalju s posljednjeg prvenstva.

UKRAJINA-HRVATSKA 19:26

UŽIVO

UKRAJINA: Balogh, Gladun (14), Saltaniuk (1); Dmitrišin, Markevič, Prokopiak, Smolin, Poliak 2, Melekestseva 1, Striukova 1, Stelmah 3, Glibko 5(3), Gorilska, Šupik 2, Levčenko 4, Konovalova 1. IZBORNIK: Vitalij Andronov.

HRVATSKA: Bešen, Kapitanović (17); P. Posavec 4, Šenvald, Krsnik 1, S. Posavec 1, Mičijević 4, Milosavljević 2, D. Kalaus 1, Pavlović 1, Šimara, Debelić 3, Turk 7, Mamić, Blažević 2(2), Prkačin. IZBORNIK: Nenad Šoštarić.

60' KRAAAAAJ! Velika pobjeda Hrvatskih rukometašica. Hrvatska je u Grazu pobjedila Ukrajinu s velikih 26:19. Najraspoloženija u našim redovima bila je Ana Turk sa sedam golova, a na golu je Ivana Kapitanović imala 17 obrana

54' Ivana Kapitanović ima izvrsnih 45 posto obranjenih udaraca. Hrvatska vodi 17:21 i na pragu je pobjede.

49' Sjajna Ana Turk pogađa za 19:15. Ovo je šesti gol sjajne Turk na ovoj utakmici i velika prednost Hrvatske za posljednji dio utakmice.

38' Valentina Blažević postiže sjajan gol i odvodi Hrvatsku na tri gola prednosti

31' Počelo je drugo poluvrijeme u Grazu. Mičijević s dva gola udvostručila prednost Hrvatske

30' Ana Turk zabija u posljednjim sekundama prvog poluvremena za prednost Hrvatske. Hrvatska se dosta muči s vrlo raspoloženom Ukrajinom. Ivana Kapitanović je na solidnih 35 posto obrana, dok je kod nas najraspoloženija baš Ana Turk s četiri pogodka.

25' Ana Turk sjajno pogađa za 8:10 i prvo vodstvo Hrvatske od dvije razlike.

18' Prvo vodstvo Hrvatske. Paula Posavec zabija za 7:6.

14' Ćamila Mičijević postiže pogodak za 6:5. Ukrajinke vode cijelo vrijeme,dok Hrvatska hvata priključak.

6' Ana Debelić sjajno zabija na asistenciju Ćamile Mičijević. Rezultat je 2:2

2'Stela Posavec zabija prvi gol za Hrvatsku reprezentaciju, rezultat je 1:1

1' Počela je utakmica odluke za hrvatske rukometašice

Hrvatska ženska rukometna reprezentacija otputovala je u utorak u Graz gdje je u srijedu očekuje presudni kvalifikacijski dvoboj za Europsko prvenstvo protiv Ukrajine.

Izbornik Nenad Šoštarić ostao je bez čak pet igračica, a zbog ozljeda u dva ključna susreta kvalifikacija za Europsko prvenstvo, s Ukrajinom i Češkom, izbornik je ostao bez Tee Pijević, Gabrijele Bartulović, Katarine Ježić, Tene Petike i Ivane Dežić.

Još ranije ove sezone na operaciju je morala Larissa Kalaus, a Ivana Kapitanović nije posve zdrava, baš kao ni Ćamila Mičijević.

Bez prava na pogrešku

Hrvatska nema pravo na pogrešku ukoliko želi otići na Europsko prvenstvo potkraj godine i braniti broncu osvojenu prije nepune dvije godine. Samo dvije pobjede jamče nam odlazak u neku od zemalja domaćina europske smotre, a to su Slovenija, Crna Gora i Sjeverna Makedonija.

Prva je na redu Ukrajina, reprezentacija koja je nakon dva odigrana susreta bodovno izjednačena s Hrvatskom, ali ima i dvije utakmice manje.

teški dani /

Izbornik Šoštarić objavio popis rukometašica za odlučujuće utakmice: Puno ozljeđenih igračica

Ukrajina ima dvije vrlo dobre vratarke Judit Balogh i Mariiu Gladun, a prvo ukrajinsko ime je Iryna Glibko, 32-godišnja članica Ramnicu Valcee koja je dala 6 pogodaka u prvom susretu u Rijeci.

Premda rat bijesni u njihovoj domovini, rukometašice Ukrajine u posljednjih 20-tak dana treniraju u Češkoj i Austriji i bit će spremne i silno motivirane u Grazu.

Utakmica u Grazu počinje u 18 sati u Raiffeisen Sportpark dvorani. Tekstualni prijenos pratite na RTL.hr.