DANSKA - NORVEŠKA 31-22: / Domaćini potpuno demolirali Sagosena i društvo, Danska je novi prvak svijeta!

Danci su svjetski rukometni prvaci

27.1.2019.
16:46
AFP, JANEK SKARZYNSKI

Danski rukometaši osvojili su svoj prvi naslov svjetskih prvaka svladavši u velikom finalu u Herningu Norvešku s 31-22 (18-11). Danci su do premijernog naslova došli već u prvom dijelu, kojeg su dobili s ogromnih sedam razlike (18-11) nošeni fanatičnim bodrenjem 18.000 svojih navijača i zahvaljujući sedam obrana svog vratara Nicklasa Landina.

U drugo poluvremenu je ta prednost Danaca je još i narasla, a Norvežani su doživjeli pravi potop. Kod Danaca su prednjačili Mikel Hansen sa 7 i Morten Olsen s pet golova, dok je kod Norvežana Magnus Jondahl zabio 8, a Sander Sagosen tri gola.

Danci su dosad triput gubili u finalima SP-a (1967, 2011, 2013), a naslov su osvojili sa svih deset pobjeda. Norvežani su srebrom ponovili prošlo SP kada su u finalu izgubili od također domaćina Francuske.

Sudili Hrvati

Finalnu utakmicu prvenstva sudili su hrvatski par Matija Gubica i Josip Milošević. Rukometna reprezentacija Francuske osvojila je treće mjesto na svjetskom prvenstvu u Njemačkoj i Danskoj nakon što je u susretu za broncu u Herningu pobijedila Njemačku sa 26-25 (9-13) golom Nikole Karabatića u zadnjoj sekundi.Zanimljivo, i u njihovoj prvoj utakmici u skupini Francuzi su također zabili u zadnjoj sekundi, ali za neriješen rezultat.

Francuzi su na ovo prvenstvo stigli kao dvostruki branitelji naslova (2017, 2015), te vlasnici četiri zlata na zadnjih pet svjetskih prvenstava, međutim u Njemačkoj i Danskoj morali su se zadovoljiti broncom. Bila je to njihova jedanaesta medalja na svjetskim prvenstvima pri čemu četvrta bronca uz jedno srebro i čak šest zlata.

Njemačka je posljednju medalju na svjetskom prvenstvu osvojila 2007. kada je kao domaćin osvojila zlato. Hrvatska reprezentacija osvojila je šesto mjesto na ovom prvenstvu.

DANSKA - NORVEŠKA 31-22

DANSKA: N. Landin, M. Landin, Zachariassen, Myrhol, Svan, M. Hansen, Olsen, Lauge, Green, Mortensen, Markussen, Mollgaard, Mensah, H. Toft Hansen, Hansen/Lindberg, Oris, Hald.

NORVEŠKA: Bergerud, O’Sullivan, Reinkind, Sagosen, Jondal, Myrhol, Bjornsen, Christensen, Jakobsen, Overby, Gullerud, Johannessen, Tangen, Blonz, Hansen.

60' Zabio je Oris za kraj!

60' Smanjili su Norvežani na osam razlike, ali utakmica je gotova!

59' Dva gola Norvežana koja ublažuju poraz!

57' Nema kraja Danskoj dominaciji, pao je još jedan pogodak!

55' Na pogodak Norvežana, Olsen odgovara istom mjerom!

54' Još jedan pogodak Danaca, Norvežani jedva čekaju kraj utakmice!

53' Opet smanjuju Norvežani!

53' Sedmi pogodak Hansena!

52' Sedam metara za Dansku! Iznudio ih je Lauge!

52' Smanjili su Norvežani.

51' Novi pogodak Danske, u Herningu se piše povijest!

48' Bjorndal umanjuje tugu!

48' Hansen zabija za 11 razlike!

47' Totalno demoliranje, deset razlike!

45' Danci na devet razlike!

43' Ponovno zabija Hansen i demonstrira svu moć!

41' Lauge zabija nakon kontre!

40' Novi pogodak Norveške, neobično lagan! Time-out Danske!

39' Nakon skoro tri minute pao je pogodak, zabio je Jondal sa sedam metara!

35' Topovski udarac Mensaha za novi pogodak!

34' Johannesson zabija za povratak na -7!

32' Hansen ponovno! Norveška je potpuno razbijena!

32' Smanjuju Norvežani!

31' Danci otvaraju pogotkom Laugea!

31' Počeo je drugi dio!

Poluvrijeme!

30' Olsen ponovno povećava vodstvo!

30' jondal smanjuje na -6!

28' Totalan potop Norvežana, Danci odlaze na sedam razlike!

28' Danci na šest razlike!

27' Hansen zabija!

26' Bjornsen ponovno sjajan s krila! Novi pogodak Norveške!

25' Dvije minute van mora Zachariassen! Treće isključenje za Dance danas.

25' Zanimljiv gol za gol trenutak koji ostavlja pet razlike na semaforu!

24' Lauge za pet razlike Danske nakon kontre!

24' Landin je obranio pokušaj Sagosena sa sedam metara. Danci su i u psihološkoj prednosti!

23' Lako je zabio Lauge na asistenciju Hansena!

22' Dvije minute isključenja za Johannessena!

20' Zabija Olsen, drugi njegov pogodak danas!

19' Još jedan pogodak Sagosena, ovaj puta sa sedam metara. Njegov treći danas.

17' Time-out Danska!

17' Sagosen zabija pod prekršajem!

15' Markus Landin zabija za plus četiri, a Nicklas odmah brani na drugoj strani i čuva tu prednost!

14' Smanjuju Norvežani na minus tri!

14' Time-out Norvežana.

13' Zachariassen za četiri razlike s igračem manje. Kako igraju Danci!

12' Isključenje za Markusa Landina!

12' Ponovno Svan, odlazi Danska na plus tri!

11' Još jednom mrežu trese Mensah!

10' Hansen zabija novi pogodak! Izgleda nezaustavljivo. Odmah odgovaraju Norvežani brzim centrom!

8' Svan za novo vodstvo domaćina! Hanse je sve zakuhao po dobrom starom običaju!

7' Lijepa akcija Norvežana za pogodak Bjorndala!

7' Zabija Mensah za vodstvo Danaca! A iznudio je i dvije minute za Bjornsena.

6' Isključenje za Mollgaarda i sedmerac za Norvešku koji je promašio Jondal!

5' Izjednačila je Danska preko Rasmusa Laugea!

4' Norveška je probila s krila, zabio je Jondal!

4' Olsen zabija za izjednačenje!

3' Zabili su Danci, a Norvežani odmah odgovorili brzim centrom za novo vodstvo!

2' Sagosen zabija za vodstvo Danske!

1' Počela je utakmica!

Prije utakmice:

"Bit će to briljantna utakmica! Pa Danci su toliko moćni da su zabili skoro 40 golova Francuzima... Moja prognoza? Uh, i Danci i Norvežani su fenomenalni, ali finale je u danskom Herningu i zbog toga ipak dajem prednost Hansenu. Osim toga, već su ih pobijedili u skupini", rekao je za 24 sata legendarni Patrik Ćavar.

"Tko je najbolji rukometaš svijeta? Ma, Hansen je strašan, ali za mene je broj jedan ipak Sagosen jer sam uvijek cijenio igrače koji igraju u oba smjera. Pa taj momak igra gotovo svih 60 minuta i na nevjerojatan se način rješava pritiska. Evo, protiv Njemačke je imao valjda deset asistencija, većinom za pivota Myrhola. Ovako je najpoštenije, jedan na drugoga u finalu pa neka pobjednik bude MVP", rekao je za isti medij Slavko Goluža.

Hrvatski suci na krovu svijeta

Posebno veseli da će se u finalu naći i dva Hrvata u vrlo važnim ulogama! Glavni suci okršaja između Danske i Norveške bit će sudački par iz Hrvatske Matija Gubica i Boris Milošević, što je veliko priznanje za hrvatski rukomet.

Naš dvojac sudio je na čak sedam utakmicu u Danskoj i Njemačkoj (Tunis - Norveška 24:34 (Herning), Tunis - Čile 36:30 (Herning), Čile - Saudijska Arabija 32:27 (Herning), Egipat - Danska 20:26 (Herning), Koreja - Japan 27:25 (Kopenhagen) za 21. mjesto, Srbija - Argentina 28:30 (Kopenhagen) za 17. mjesto.