HRVATSKA SE POBJEDOM NAD ČEŠKOM OPROSTILA OD EURA: / Kauboji imali +6, ali drhtali do zadnje sekunde

Hrvatska rukometna reprezentacija slavila je protiv Češke 28:27 i osvojila peto mjesto na Europskom prvenstvu.

26.1.2018.
16:55
Pixell

Hrvatska rukometna reprezentacija pobjedom nad Češkom 28-27 (16-10) oprostila se od ovogodišnjeg Europskog prvenstva osvojivši peto mjesto, a dvoboj za prestiž u zagrebačkoj Areni pratilo je nešto više od 1000 gledatelja.

Nakon izjednačenih početnih pet minuta, u otužnoj atmosferi gotovo praznih tribina velebne dvorane na Laništu, hrvatski rukometaši su serijom od tri pogotka u 10. minuti došli do prve osjetnije prednosti (7-3). Ivan Stevanović je svojim obranama omogućavao brze kontranapade, što su najbolje koristili Zlatko Horvat i Manuel Štrlek, a upravo Štrlekovim pogotkom u 21. minuti Hrvatska je prvi put došla do šest golova viška (13-7). Sa šest pogodaka viška Hrvatska je dočekala kraj prvog poluvremena.

Horvat predvodio Kauboje

Zahvaljujući iznimno raspoloženom Ondreju Zdrahali, češka reprezentacija se malo-pomalo približavala i smanjivala zaostatak u drugom poluvremenu, da bi u 58. minuti Česi došli na samo gol zaostatka (27-26). No, minutu i pol prije kraja Marko Mamić izborio je sedmerac i isključenje češkog reprezentativca Horaka. Zlatko Horvat je realizirao kazneni udarac za dva pogotka prednosti (28-26), što se na kraju pokazalo dovoljnim, iako je Češka drugo poluvrijeme dobila sa 17-12.

HRVATSKA – ČEŠKA: Kauboji pred praznim tribinama odigrali posljednju utakmicu Europskog prvenstva

Igračem utakmice proglašen je vratar Ivan Stevanović koji je obranio 13 od 38 udaraca Čeha. Zlatko Horvat je sa 10 pogodaka, četiri iz sedmeraca, bio najefikasniji igrač naše reprezentacije. Pet golova postigao je Igor Karačić, a po četiri Manuel Štrlek i Luka Stepančić. Izbornik Lino Červar ovu je utakmicu odigrao bez Luke Cindrića i Ivana Čupića.

Nevjerojatni Zdrahala

Kod Češke je briljirao Zdrahala sa 13 golova, a šest je postigao Stanislav Kašparek. Vratar Tomaš Mrkva obranio je osam od 27 udaraca.

Bila je ovo osma utakmica Hrvatske i Češke na velikim natjecanjima (EP, SP, OI) i sedma pobjeda naših rukometaša. Jedinu pobjedu Česi su ostvarili u prvom srazu s Hrvatskom, već davne 1995. godine, u grupnoj fazi na Svjetskom prvenstvu kojem je domaćin bio Island.

U petak će pasti i odluka o reprezentacijama koje će se boriti za naslov europskog prvaka. Od 18 sati u prvom će polufinalu igrati Francuska i Španjolska, a od 20.30 sati za finale će se boriti Danska i Švedska.

HRVATSKA - ČEŠKA 28-27 (16-10)

HRVATSKA: Stevanović, Alilović; Mihić, Marić 1, Stepančić 4, Kopljar, Horvat 10 (4), Karačić 5, Kontrec, Mandalinić 2, Štrlek 4, Čupić, Musa 1, Mamić 1, Cindrić, Jaganjac

ČEŠKA: Mrkva, Galia; Hrstka, Bečvar 1, Landa, Horak 2, Kotrč 3, Kašparek 6, Stehlik, Šlachta 2, Petrovsky, Zdrahala 13 (5), Čip, Svitak, Mubenzem, Zeman

SEDMERCI: Hrvatska 3/4, Češka 5/5

ISKLJUČENJA: Hrvatska 4 minute, Češka 4 minute

SUCI: Raluy Lopez i Sabroso Ramirez (Španjolska)

Kraj

60' Kotrc je zabio za 28:27. Česi su potom imali napad za izjednačenje, ali nisu uspjeli zabiti.

59' Horak je dobio dvije minute. Horvat je realizirao sedmerac, 28:26.

58' Kasparek je doveo Češku na samo gol zaostatka.

57' Slachta je zabio za samo -2.

53' Horvat je na devet pogodaka. Čudesni Zdrahala dao je još jedan gol.

52' Nevjerojatni Zdrahala došao je do 12. pogotka.

51' Karačić vraća mir.

50' Kašparek je zabio. Česi su smanjili na samo tri gola zaostatka.

48' Marko Mamić vratio je Kauboje na +5. Odmah potom sedmerac za Čehe realizirao je

46' Sedmenrac za Češku zabio je Zdrahala.To mu je deseti gol.

42' Mandalinić je dao gol iz teške pozicije. Zdrahala je zabio devet golova na utakmici.

41' Horvat je opet zabio.

40' Česi su imali priliku smanjiti na -3, ali nisu iskoristili napad, što je kaznio Horvat, 21:16.

39' Zdrahala je opt zabio za Češku.

37' Mamić je zabio dva, a Stepančić jedan gol za Kaubije. Zdrahala je našao put do mreže kod Čeha, 20:15.

34' Kaspareh smanjuje za -4 Češke, ali je Stepančić vratio stvari na staro.

33' Kotrc i Zdrahala su zabili za 16:12. Karačić je povećao na +5.

32' Stevanović je skupio sedam obrana.

31' Nastavila se utakmica.

Drugo poluvrijeme

Kraj prvog poluvremena

30' Horak je smanjio na 15:10. Horvat je zabio iz sedmerca za +6 na poluvremenu.

30' Slachta je promašio prazan gol.

25' - Česi nastavljaju s greškama, a Kauboji to kažnjavaju i imaju velikih plus šest. Ali i Mrkva je s druge strane ušao u malu seriju i obranio dva udarca.

22' - Kasparek je smanjio drugim golom na pet golova prednosti.

20' - Češka ima igrača manje, a to je iskoristio Štrlek svojim četvrtim golom na utakmici.

19' - Štrlek je zabio još jedan gol, svoj treći i Hrvatska drži pet golova prednosti.

18' - Karačić je zabio novi gol za Hrvatsku, vratar nije stigao niti reagirati. S druge strane Zdrahala je zabio svoj četvrti gol.

17' - Još jedan sedmerac dobili su Česi. Stevanović je imao tu loptu na ruci, ali ona je ipak ušla u gol.

15' - Prvo isključenje na utakmici zaradio je Luka Stepančić. Zdrahala je pokuša šutem s devet metara, ali obrana Kauboja je to blokirala. Lopta se odbila Česima, ali Zdrahala je sada pogodio vratnicu.

14' - Horvat je iskoristio još jedan sedmerac i vratio prednost Hrvatske na plus pet.

13' - Bečvar je nakon nekog vremena uspio realizirati jedan napad Češke i smanjiti rezultat na 9-5.

12' - Štrlek je ponovno istrčao jednu kontru nakon greške Čeha u napadu i povećao na plus četiri, a ubrzo je Horvat dodao novi gol i Hrvatska ima najveću prednost na utakmici, pet golova viška.

10' - Zdrahala je realizirao još jedan sedmerac i smanjio na 7-4.

9' - Još jednom je odlično kroz obranu Češke prošao Igor Karačić i sigurno realizirao priliku koju si je sam izgradio.

8' - Prvi gol na utakmici zabio je i Manuel Štrlek i povećao prednost Hrvatske na tri gola.

7' - Karačić je istrčao kontru i zabio za plus dva Hrvatske. Odlična reakcija naše obrane.

5' - Zdrahala je realizirao sedmerac i smanjio rezultat na 3-2 za Hrvatsku. S druge strane Stepančićev šut je ušao od bloka, a Horak je odmah smanjio preko brzog centra.

4' - Treći gol za naše zabio je Stepančić, a Stivi je skinuo još jednu loptu Česima.

2' - Odličnu polukontru odigrali su Kauboji, a strijelac je bio Željko Musa i Hrvatska je preuzela vodstvo. Prvi veliku obrani zabilježio je Stevanović.

1' - Češka je imala prvi napad i odmah ga je realizirala, Kasparek je zabio. Na drugoj strani Mamić je izborio sedmerac kojeg je sigurno realizirao Horvat.

Lino Červar možda i posljednji put vodi Kauboje u ovom mandatu te je najavio kako će Hrvatska neće posustati i želi ovu pobjedu:

"Nismo uspjeli, ali sam ponosan na dečke. Protiv Francuske smo imali crnu rupu, a ona nas je puno koštala, baš kao i poraz od Švedske. Sigurno bi nam bilo lakše da je Duvnjak mogao igrati, ali teško je nagađati što bi bilo. Ono što sad želimo jest svladati Češku i otići s turnira s pobjedom. Želja nam je bila da igrači koji odlaze iz reprezentacije imaju oproštaj s medaljom", rekao je izbornik jučer Červar.

S obzirom da se igra u ranom terminu, pitanje je koliko će zagrebačka Arena biti popunjena. Zasada je prodano 9000 ulaznica, ali teško je prognozirati koliko će ljudi doći na neke od tri današnje utakmice.

26.01.2018., Arena, Zagreb - Europsko rukometno prvenstvo, utakmica za peto mjesto, Hrvatska - Ceska. Prazne tribine Photo: Igor Kralj/PIXSELL

Červar je jučer iskoristio i posljednje dvije zamjene na prvenstvu - Igor Vori i Jakov Gojun utakmicu će gledati s tribina, a priliku su dobili Kontrec i mladi Jaganjac.