Kanadska tinejdžerica jedna je od najvećih zvijezda Igara: U Parizu je uzela već tri medalje

Slavila je s novim olimpijskim rekordom

1.8.2024.
22:34

Kanadska tinejdžerica, tek 17-godišnja Summer McIntosh već je izrasla u jednu od najvećih zvijezda Olimpijskih igara u Parizu, ona je u četvrtak osvojila svoju treću medalju, a drugu zlatnu na plivačkim natjecanjima u dvorani La Defense.

PORAZOM U ČETVRTFINALU /

Dvostruki olimpijski pobjednik i trostruki osvajač Grand slam naslova okončao karijeru

McIntosh je u četvrtak slavila na 200 metara leptir s novim olimpijskim rekordom od 2:03.03 minuta odbivši u završnici nalet Amerikanke Regan Smith (22) koja je stigla do srebra s novim nacionalnim rekordom od 2:03.84, dok je braniteljica naslova u ovoj disciplini iz Tokija otprije tri godine Kineskinja Yufei Zhang (26) osvojila broncu sa 2:05.09.

McIntosh je ranije ovoga tjedna već osvojila zlato na 400m mješovito te srebro na 400m slobodno. Smith je, pak, i prije tri godine bila srebrna u ovoj disciplini.

U utrci plivačica na 200 metara prsno Amerikanka Kate Douglass (22) uspjela je pobijediti braniteljicu naslova iz Tokija Južnoafrikanku Tatjanu Smith (27). Douglass je na cilj stigla u vremenu novog američkog rekorda od 2:19.24, dok je Smith plivala 2:19.60. Zanimljivo, Smith je u Tokiju bila zlatna na 200m i srebrna na 100m prsno, dok je u Parizu uzela zlato na 100m, a srebro na 200m. Do bronce je stigla aktualna svjetska prvakinja iz Dohe ranije ove godine Nizozemka Tes Schouten (23) sa 2:1.05.

Australska ženska štafeta na 4x200 metara slobodno stigla je do zlata ponajprije zahvaljujući odličnoj posljednjoj izmjeni Ariarne Titmus koja se vrlo brzo odvojila od Amerikanke Erin Gemmell i na cilj stigla s olimpijskim rekordom od 7:38.08 minuta, odnosno 2.78 sekundi ispred srebrnih Amerikanki. Uz Titmus, za Australiju su još plivale Mollie O'Callaghan, Lani Pallister i Brianna Throssell, a za SAD su prije Gemmell nastupile Claire Weinstein, Paige Madden i Katie Ledecky. Broncu su sa 7:42.34 osvojile braniteljice naslova iz Tokija Kineskinje u sastavu Junxuan Yang, Bingjie Li, Chutong Ge i Yaxin Liu.

Jedini muški finale večeri bio je onaj na 200 metara leđno u kojem je lanjski svjetski prvak iz Fukuoke Mađar Hubert Kos (21) u samoj završnici pretekao Grka Apostolosa Christoua (27), Kos je slavio sa 1:54.26, dok je Christou na kraju jedva stigao i do srebra sa 1:54.82 jer je do bronce sa 1:54.85 stigao Švicarac Roman Mitjukov (24).