ŠTETA / Hrvatska na vaterpolskom SP-u izgubila od Španjolske bitku za OI zbog crnih 13 minuta

Hrvatska vaterpolska reprezentacija poražena je od moćne Španjolske u susretu 2. kola skupine A SP-a u Dohi

7.2.2024.
15:43
Sanjin Strukic/PIXSELL

Sp u vaterpolu - Doha - 2. kolo

Španjolska - Hrvatska 10-6

Španjolska vaterpolska reprezentacija: Aguirre, Tahull, Famera, Larumbe, Granados, Perrone, Munarriz, Sanahuja, De Toro, Cabanas, Mallarach, Bustos, Lorrio

Izbornik: David Martin

Hrvatska vaterpolska reprezentacija: Bijač, Vrlić, Burić, Harkov, Žuvela, Marinić Kragić, Fatović, Lončar, Vukičević, Butić, Anić, Kržić, Lazić

Izbornik: Ivica Tucak

Španjolska vaterpolska reprezentacija je za sat vremena sredila hrvatsku ekipu u 2. kolu skupine A SP-a u Dohi. Na kraju je bilo 10-6. Imali smo crnih 13 minuta bez gola, treća četvrtina je bila katastrofalna. Od 3-3 Lončara, za Fatovićev 7-4. I sad, pazite ovo...

U trenucima kad smo trebali ostati mirni, naši su igrači igrali kao da nisu nikad ovakvu utakmicu igrali. A, samo za informaciju - ovo je bila treća protiv Španjolske u posljednjih 33 dana, cca... odgodili smo plasman na OI.

Dakle, tada su Španjolci imali +3. Još su dva puta prvaci Europe imali +3 i dva puta +4. Perrone je proglašen za najboljeg igrača susreta. Marko Bijač je, uz Lorena Fatovića s tri vezana gola, posljednja za Hrvatsku u utakmici, bio naš istaknuti pojedinac. Uz ova dva lava, nitko drugi nije pokazao svu svoju kvalitetu.

U napadu su naši vaterpolisti bili loši. Radili smo pogreške. Sad slijedi nokaut runda protiv trećeplasiranog iz skupine B.

Kronološki slijed utakmice - UŽIVO

Četvrta četvrtina

Gotovo je. Izgubili smo utakmicu koja je donosila nastupa na OI. Ali, nije još ništa gotovo.

1.00 - Nema više vremena. Pali smo.

3:01 - Sanauha je krasno lobom prevario Bijača s nekih 6 metara.

3.28 - Loren Fatović je zabio i treći gol zaredom. Ima 3 od 5. On je prvo ime naše reprezentacije danas, uz Marka Bijača.

4.00 - Španjolska ima napad. U teškoj smo situaciji.

Odoše Španjolci na +4 po drugi put danas. Harkov nije uspio ispratiti, sjajan je plivač Harkov ali ovog je puta kiksao.

4:58 - Ante Vukičević je opalio, a lopta je žabicom završila na parkingu iza valjda...

5:28 - Ne, ma ne. Munarriz je zabio za 8-5. Opet imaju +3 Španjolci.

6_02 - Looooreeeen Faaaatoviććć postiže drugi gol zaredom. To je to, smanjili smo na -2. Šest je minuta do kraja.

7:08 - Loren Fatović je pospremio jednu bomsu za -3 - 7-4. Hrvatska je bila 13 minuta bez gola. To će nas koštati poraza. Daj Bože da griješimo.

7:35 - Sanahuja, igrač koji je zabio tri gola Hrvatskoj u finalu EP-a, diže na +4 - 7-3 za Španjolsku.

Sad nam treba hrabrost i odgovornost.

Treća četvrtina

Period igre za zaborav. Samo tri gola u prve tri četvrtine. Premalo, loše.

0:34 - Nova pogreška u dodavanju, strah se uvukao u naše redove. Lavovi su postali mačkice u bazenu.

1:19 - Lazić promašuje, treći neiskorišteni igrač više za naše.

1:51 - Bez gola smo u trećoj četvrtini. Ivica Tucak gleda i ne vjeruje. Vrlić čuda radi, svi naši vaterpolisti griješe.

4:14 - Odlaze Španjolci na +3 - Granados. Njegov drugi gol. Odoše na +3 Španjolci po prvi put danas. Je li ovo prijelomni trenutak?

5:21 - Uf, preživjeli smo. Peti okvir gola Španjolaca. Ostajemo na -2. Nije sjajno, ali moglo je biti i gore. Mučimo se u trećoj četvrtini. Moramo se podići u napadu. Nemamo čistih šuteva.

6:07 - Opet greška Lazića. Previše oklijevanja i razmišljanja. Samo hrabrije.

6;53 - Vukičević novo loše dodavanje. Kakva nesigurnost sad naših. Kao da su nam Španjolci ušli u glavu. Ono što krasi ovu Španjolsku je ta mirnoća u svim situacijama.

Idemo sad! Moramo smiriti napade, izgubili smo dva uvodna.

Druga četvrtina

Gotovo je prvo poluvrijeme. Vrlić nije zabio naš 4 gol u posljednjoj akciji. Španjolci na stanku idu s +2. Imaju 5-3.

0:32 - Cabanas uzvraća za 5-3. Sad Španjolska uzvraća s dva vezana gola.

1:03 - Promašili smo pokušaj. Kržić. Glavu gore, idemo se obraniti. Plivajte, plivajte kao da sutra ne postoji.

1:30 - Munarriz je zabio sjajan šut za vodstvo 4-3 Španjolske.

2:18 - Hvala Bogu, Granados je promašio s igračem više za Španjolce.

2:43 - Marko Markan Bijač je uzeo 5 obranu. Nema kad je Markan na golu.

3.11 - Loren Fatović je promašio za vodstvo. Ostani miran Loren, ne nasjedaj na provokacije.

4:02 - 3-3 - AJMOOOO - Lazić asist, Lončar gol. Joj, vezali smo dva gola. Imamo ih. Dečki, nemojte nam to raditi, pa zabrinuli smo se... pohvale za Franka Lazića. Živnula je naša klupa. Idemo nastaviti u ustom ritmu.

4.28 - Kakva je ovo utakmica. Španjolska napada, branimo se kao lavovi. Frca voda u bazenu, zamutilo se sve.

5:09 - GOOOL - Marko Žuvela krasno zabija svoj treći gol na turniru. Bravo Marko, kakav šut. Neka se Španjolci misle. 3-2 za Španjolsku.

7:42 - AAAAA, pa nevjerojatno. Vrišti tamo klupa Hrvatske, Tucak je poludio. Brzi, prebrzi gol Španjolske za +2 - 3-1. Ne možemo tako momci, ne moćemo. Tako se prvake Europe ne dobiva.

Španjolska kreće prva. Harkov nije uspio uzeti loptu, a imao ju je.

Prva četvrtina

0:00 - Obranili smo se, nisu Španjolci realizirali igrača više. Utakmica je u prvoj četvrtini bila u znaku obrna. Držimo se, uhvatili smo priključak nakon 2-0 Španjolaca. Lorrio je prvo ime Španjolaca. Odlično je ovaj iskusni golman reagirao u startu.

1:01 - Bravo Bijač. Uzeo je obranu, Perrone, lisac stari, nije uspio u podvali. Ne sa te pozicije.

1:44 - EVO GA. Lazić je zabio za 2-1. Smanjili smo deficit. Otvorila mu se pozicija za šut. Lazović igra na svojoj prirodnoj poziciji i zabija naš prvi gol danas. Bravo!

2:23 - Fatović je oprobao šut, druga obrana za Lorrioa.

2:58 - Znači, više od 5 minuta ništa, ali ništa, u napadu nismo napravili.

3:37 - Španjolska ima 2-0. Ivica Tucak zove minutu odmora. Dečki, trgnite se!

4:17 - Lazić nije zabio, drugi neiskorišteni igrać više za Hrvatsku. Upisujemo obranu golmanu Španjolske. Nije to dobro.

4:52 - Perrone je zabio prvi gol na utakmici. Mozak Španjolaca je zabio za 1-0. Perrone je rođen u Rio de Janeiru. Paklen vaterpolist. On je španjolski Loren Fatović.

5:37 - Opet Španjolci pogađaju gredu. Joj, joj, pa idemo to matirati. Kontra, idemo Harkov, potegni za Peru Kuterovca koji te odlično pripremio za plivanje. Stižu ga. Vrtimo loptu i opet ju gubimo.

6:06 - Nismo iskoristili prvog igrača više. Šteta. Morat ćemo koristiti brojčanu prednost.

6.45 - Uf, greda nas je spasila. Malo sreće, ma neka ju. Trebat će nam večeras. Idemo momci, ajmo povesti.

7.11 - Jerko Marinić Kragić tukao je, ali u blok Španjolaca. Kako su dobro reagirali, strašno su pripremljeni.

Počela je utakmica. Sretno Hrvatska, idemo dečki!

16.54 - Ustanite dame i gospodo, svira se Lijepa naša.

16.53 - Na redu su himne. Svira se španjolska himna.

16.52 - Igrači izlaze na podijum predstavljanja aktera dvoboja. Pobjeda nam donosi plasman na OI. Idemo Hrvatska!

Hrvatska vaterpolska reprezentacija, u nešto malo više od mjesec dana, po treći put igra protiv Španjolske na velikom natjecanju.

U prvoj utakmici Hrvatske na EP-u u Dubrovniku, onoj u grupi na startu, slavili smo zbog dramatične pobjede nakon peteraca.

OBRAČUN U PUSTINJI /

Ivica Tucak za Net.hr: 'Ne zanima me što se dogodilo, samo nas čudo može izbaciti s OI'

Bili smo šokirani, tugovali nakon onog trilera u finalu istog turnira, samo u Zagrebu. Španjolska je preokrenula utakmicu u kojoj je gubila i golom u posljednjoj sekundi pobijedila i osvojila naslov prvaka Europe.

I sad na SP-u u Dohi, u pustinji, gledat ćemo treći čin dvije najbolje reprezentacije u vaterpolu u Europi, ovog trenutka.

Izabranici Ivice Tucka na dobrom su putu da izbore nastup na OI ovog ljeta. Pobjedom protiv Španjolske bi si trasirali put i to bi našima bila velika odskočna daska prema čekiranju karte za Pariz.

"Španjolce jako respektiram i ne osvrćem se na ono što se dogodilo. Mene to više ne zanima.  Sve ćemo napraviti da dobijemo ovaj dvoboj. Pripremamo se za svaku utakmicu maksimalno ozbiljno, tako i za Španjolsku. Pobjeda nam ništa značajno neće donijeti, niti poraz nam ništa značajno neće oduzeti. Ali, bitno za naglasiti da sa pobjedom nastavljamo dobrom putanjom prema nastupu u Parizu", kazao nam je jučer Ivica Tucak i naglasio:

"Španjolska je vaterpolska reprezentacija koja je jedina u novijoj epohi, uz Hrvatsku i Srbiju, tako dominantna u vaterpolu. Evo samo jedan podatak. U novijoj epohi, od 2014., Srbija je igrala pet uzastopnih velikih polufinala. Ili čak 6. I to na velikim natjecanjima. Ima još... Hrvatska je od 2015. do 2020. zaredom igrala 6 uzastopnih polufinala. Španjolci su, pak, jedini koji su igrali osam puta uzastopce polufinala. To je za svaki respekt. To je jedna sjajna generacija."

Za spomenuti kako smo na startu natjecanja, u ponedjeljak, dobili Australiju 13-8.