Hrvatska je od 17. minute gubila na 'ukletom' Poljudu, a tako je bilo do 76. minute kada su Bilićevi momci preokrenuli rezultat u dvije minute.

4.6.2011.
0:19

Split. Stadion: Poljud. Gledatelja:30.000. Sudac: Stefan Johannesson (Švedska)

HRVATSKA (4-4-2):

Runje - Srna, Šimunić, Ćorluka, Pranjić - Mandžukić, Vukojević (od 70. Dujmović), Modrić, Perišić (od 70. Klasnić) - Eduardo, Jelavić (od 46. Kalinić)

GRUZIJA (4-5-1):

Loria - Salukvadze, Khubutia, Kaladze, Grigalava - Kashia (od 80. Ananidze), Kankava, Kvirkvelia, Iashvili (od 62. Daushvili), Khizanishvili - Siradze (od 55. Dvalishvili)

Strijelci: 0:1 - Kankava (17'), 1:1 - Mandžukić (76'), 2:1 - Kalinić (78')

Kakva je to utakmica bila! Hrvatska je dugo gubila od Gruzije, koja je Bilića i momke šokirala na domaćem terenu minimalnom pobjedom, no ipak je sve dobro završilo jer su Mario Mandžukić i Nikola Kalinić uspjeli izboriti pobjedu 2:1 i vrijedna tri boda.

Uoči susreta na Poljudu stizale su loše vijesti. Mladi Gruzijci su s 1:0 svladali izabranike Ive Šuška u Dugopolju, dok su se pripadnici Torcide i Bad Blue Boysa potukli u centru Splita.

Torcida je prvih 14. minuta šutjela zbog četrnaestogodišnjeg ignoriranja Splita po pitanju službenih, kvalifikacijskih utakmica, a tek što je počelo navijanje gosti su u 17. minuti poveli.

Hrvatska je već u prvoj minuti pokušala zaprijetiti nakon što je Srna ubacio loptu s desne strane, no gostujući vratar ju je 'izboksao' ispred Dudua u posljednji trenutak.

Hrvatska je i bez pomoći s tribina stisnula Gruzijce, koje nije uspijevala 'probiti', a tri minute nakon što je krenula podrška s tribina uslijedio je šok.

Nakon ubačaja s desne strane Kankava je nadskočio našu obranu i matirao nemoćnog Runju koji je loptu samo pogledom ispratio u mrežu.

Hrvatska je najbliže izjednačenju bila u 26. minuti kada je Srna htio u sredini pronaći Jelavića, loptu odbio Kaladze, a na nju natrčao Modrić i pogodio stativu.

U 33. je pokušao Perišić iz daljine, no lopta je otišla pokrej gola, dok se četiri minute kasnije Mandžukić dobro namjestio na desetak metara od protivničkog gola, no nije dobro zahvatio loptu i ona je završila kod vratara Lorie.

Bilićevi momci su na poluvrijeme otišli u nevjerici uz salvu zvižduka s tribina, a u nastavak ušla s Kalinićem koji je zamijenio Jelavića, no slika je bila ista - Hrvatska je napadala bez ideje, a Gruzija s lakoćom odbijala naše napade.

Novu veliku priliku Hrvatska je imala u 58. minuti kada je opet Srna ubacio s desne strane, a Kalinić prebacio za Eduarda koji je glavom s nekoliko metara zatresao gredu!

Kapetan Šahtara je u 62. pokušao zaprijetiti iz slobodnog udarca, no pogodio je gruzijski živi zid, dok je u 68. nakon novog Srninog ubačaja Kalinić s pet metara u padu pokušao zabiti, no Loria je opet bio koncentriran.

Srnin udarac u 71. minuti treći je put završio u okviru gola iako je vratar već bio svladan, a onda se pet minuta poslije 'Božica Fortuna' smilovala i Hrvatska je izjednačila.

Nakon što su Klasnić i Dujmović izigrali obranu Gruzije, potonji je poslao povratnu loptu za Mandžukića koji prizemnim udarcem pogodio za izjednačenje.

Samo dvije minute poslije Poljud je eksplodirao jer je Kalinić zabio za 2:1. Sjajno je na sedam metra od gola gostiju loptu poslao Srna, na koju je klizećim startom naletio bivši napadač Hajduka i pospremio ju u mrežu za vrlo važnu pobjedu.

U našoj skupini F u subotu se sastaju Latvija i Izrael, te Grčka i Malta.

1. Grčka 6 4 2 0 14 bodova 2. Hrvatska 6 4 1 1 13 3. Izrael 7 4 1 2 13 4. Gruzija 7 2 3 2 9 5. Latvija 6 1 1 4 5 6. Malta 6 0 0 6 0

Više o temi: specijal-201102150360004-Hrvatska nogometna reprezentacija