Poljudski derbi /

Veliki derbi završio bez pobjednika: U sjajnom dvoboju Oršić i Livaja pogađali okvir gola, mreže mirovale

Hajduk i Dinamo danas u 18 sati na Poljudu igraju derbi 27. kola Prve HNL. Tekstualni prijenos pratite na našem portalu

12.3.2022.
18:00
Pixsell

Nogometaši Hajduka i Dinama u derbiju su 27. kola Prve HNL na Poljudu igrali 0-0.

U odličnom ambijentu ispunjenog Poljuda dva najpopularnija hrvatska kluba odigrala su ne pretjerano kvalitetan dvoboj s malo prilika za pogodak. Hajduk je krenuo agresivnije i u prvih 15 minuta uspio premjestiti igru na polovicu Dinama, ali osim prilike Melnjaka koji se u 5. minuti ubacio iz drugog plana, no njegov udarac obranio je Livaković, nije ozbiljnije zaprijetio.

Što je dvoboj odmicao, to je pritisak Hajduka kopnio, a i Dinamo je počeo pokazivati napadačke ambicije. Posljedica takvog trenda bile su i dvije vrlo dobre šanse zagrebačkog sastava u smiraj prvog poluvremena. Prvo je u 41. minuti Oršić udarcem glavom nakon ubačaja Gojaka pogodio vratnicu, da bi početkom sudačke nadoknade Gojak iz izgledne pozicije sa 14 metara promašio vrata.

Dvije ozljede Hajdukovih igrača u prvom dijelu

Trener Hajduka Dambrauskas bio je prisiljen napraviti dvije izmjene u poluvremenu, umjesto Grgića i Biuka na teren su stupili Vuković i Mlakar, a domaći su opet krenuli aktivnije te dva puta zaprijetili preko svog najopasnijeg napadača Livaje. No, njegov udarac iskosa s lijeve strane iz 55. minute Livaković je obranio, dok je u 59. minuti Livaja pokušao iskosa i s desne strane, a njegov udarac/ubačaj je završio na gredi.

Najaktivniji igrač Hajduka u tom razdoblju bio je Sahiti, no Dambrauskas ga je iznenađujuće odlučio zamijeniti u 65. minuti i uvesti Nikolu Kalinića. Ta se izmjena pokazala kao promašaj jer do kraja dvoboja Hajduk više nije zaprijetio gostujućim vratima.

Dinamo zadovoljniji ishodom

Ovakvim ishodom derbija zasigurno je zadovoljniji Dinamo koji je zadržao pet bodova prednosti u odnosu na Hajduk. Trenutačno je Dinamo vodeći na ljestvici sa 54 boda, jednim više od drugog Osijeka, a dva od treće Rijeke, dok je Hajduk na 49 bodova.
I drugi subotnji susret, onaj između Slavena Belupa i Istre 1961 su u Koprivnici, završio je bez pogodaka.

Dva rezultatski neopterećena sastava odigrala su iznenađujuće nervoznu i tvrdu utakmicu u kojoj se usprkos brojnim prilikama domaćih mreže na kraju nisu tresle. S druge strane, sudac Kulušić je morao pokazati čak devet žutih kartona, pet domaćima, a četiri gostima.

Sedmi Slaven Belupo sada ima 30 bodova, a deveta Istra 1961 24 boda. Između njih je Šibenik sa 26 bodova, dok je na dnu Hrvatski dragovoljac sa 10 bodova.

UŽIVO

HAJDUK: L. Kalinić, Mikanović, Elez, Ferro, Melnjak, Grgić, Fossati, Krovinović, Sahiti, Biuk, Livaja

DINAMO: Livaković, Bočkaj, Šutalo, Lauritsen, Franjić, Ristovski, Mišić, Gojak, Emreli, Oršić, Petković

Hajduk - Dinamo0:0

90+5' Završio je dvoboj u Splitu. Dinamo i Hajduk su nam priuštili dobru, atraktivnu utakmicu no lopta nije htjela u gol. Oršić i Livaja su pogodili okvire gola, a napadači obiju momčadi su promašili nekoliko izglednih šansi

90' I dalje se ukazuje pomoć Livakoviću, a igrat će se najmanje četiri minute nadoknade. Ulaze Menalo i Jurić, a izlaze Petković i Ristovski

88' Ružan start Štefulja koji je jako zakasnio i onda s leđe pokupio Mikanovića. Nakon tog slobodnog udarca Livaković se sudario s Mišićem i ostao ležati. Pitanje je hoće li moći nastaviti

85' Kao i na kraju prvog dijela, Dinamo stišće u posljednjih nekoliko minuta. Ristovski osijeća posljedice žestokog ritma utakmice, ali nastavlja susret

83' Evo jednog rariteta. Poslovično smireni trener Hajduka Dambrauskas žestoko prigovorio sucu Belu nakon jednog duela u kojem je Mlakar ostao ležati

81' Ozlijedio se i Ferro. Umjesto Portugalca ulazi Katić.

75' Slobodan udarac za Dinamo u zoni Mislava Oršića odnosno na nekih 23 metra s lijeve strane kaznenog prostora. Oršić je iz slobodnog udarca pogodio aut na suprotnoj strani

72' Žuti karton Vukovića zbog neopreznog starta na Štefulju

70' Izlazi Petar Bočkaj, u igri je Štefulj

67' Čolina prevario Petkovića, a ovaj ga srušio, dovoljno žestoko za žuti karton

65' Izlaze Sahiti i Krovinović, a ulaze Nikola Kalinić i Čolina

60' Ristovski puca s 18 metara, ali lopta ide preko vrata. Torcida zapalila nekoliko baklji

59' Livaja s desne strane zamahnuo kao da ide na ubačaj, ali pušta loptu preko noge i pogađa gredu

58' Novi udarac Hajduka nakon što je Livaja našao Mlakara na krilu, a ovaj gurnuo kroz noge Ristovskom, ali Livaković je bio siguran

55' Sjajan udarac Livaje. Sjurio se s lijeve strane i desnom nogom pucao u kontra stranu, ali Livaković još jednom poletio zrakom i odbio loptu

52' Dobra situacija za Dinamo. Bočkaj zavrnuo kiflu na 8 metara, Petković vratio glavom u sredinu, ali Kalinić hvata

49' Dobra akcija Hajduka koji je kroz nekoliko dodavanja izašao iz presinga, a ubacivanje Sahitija Franjić izbacuje u posljednji trenutak iz peterca

46' Hajduk u problemima. Ozlijedio se Grgić, a i Biuk ima problema. Ulaze Mlakar i Vuković. Dinamo nastavlja bez promjena. Sjajna atmosfera na Poljudu

45' +2 Gotov je prvi dio. Gledamo vrlo dobru utakmicu u Splitu. Hajduk je dominirao prvih 30 minuta, dok je Dinamu pripalo posljednjih 15 minuta prvog dijela tijekom kojih su pogodili vratnicu

45' Dinamo promašio novu veliku šansu. Nakon opasnosti u Dinamovom kaznenom prostoru Plavi iz kontre dolaze s viškom igrača u Hajdukov šesnaesterac, ali Gojak iz dobre pozicije puca pokraj vrata

41' Ogromna prilika za Dinamo. Gojak prošao Grgića i zavrnuo u kazneni prostor, a Oršić ispred Mikanovića puca glavom i pogađa vratnicu

40' U jednom duelu Livaje i Šutala obrambeni igrač Dinama je ostao ležati. Livaja ga je rukom zakačio po bradi. Hajdukova desetka dobila je upozorenje od Bela.

38' Posljednjih desetak minuta Dinamo igra presing, a Hajduk se muči s izlaskom sa svoje polovine.

34' Prvi udarac iz kuta za Dinamo. Nakon nabacivanja Grgić ostao ležati, a lopta je završila u Kalinićevim rukama

31' Nakon pola sata Hajduk ima 6 udaraca, Dinamo 2. Od svega toga jedino je u okvir išao Melnjakov šut iz 5. minute

29' Dinamo je malo došao do daha. Popustio je presing Hajduka no i dalje nema opasnosti pred Kalinićem.

25' Samo pet prekršaja do sada je uvelike zasluga i suca Bela koji dobro kontrolira utakmicu bez nepotrebnog sjeckanja igre

23' Opet opasno pred Dinamovim golom. Mikanović bacio dugi aut, Grgić prenio glavom, a Livaji nedostajalo desetak centimetara da stigne do te lopte

21' Nakon dobrog ubačaja Mikanovića Šutalo krajnjim naporom izbija iz peterca. Zakuhalo se između Grgića i Bočkaja nakon nekoliko uzastopnih duela ovog dvojca. Bel ih smirio bez kartona

19' Hajduk je u pritisku u ovoj fazi utakmice. Dinamo vreba kontre, ali koncentrirani su obrambeni igrači Hajduka. Pokušao je Sahiti s 25 metara, lopta visoko preko vrata

17' Opasna situacija pred Livakovićem. Nakon presinga Bili su odigrali nekoliko dodavanja, a Livaja je izbacio Mikanovića u prostor. Povratnu loptu su iz peterca izbacili stoperi Dinama. Iz  Hajduk ovog kornera se ništa konkretno nije izrodilo

12' Evo i Dinama. Ristovski traži suigrače u kaznenom prostoru no nakon Ferrove krive procjene Petković promašuje loptu

10' Hajduk nešto opasniji u početnih deset minuta. Dinamo se malo muči s posjedom. Očigledno je da se sudac Dario Bel odlučio puštati oštriju igru.

5' Velika prilika Hajduka! Elez je ubacio jednu svijeću Dinamov kazneni prostor koju Livaja spušta, ali Livaković brani dobar Melnjakov udarac

3' Počelo je žestoko. Nakon samo prve tri minute vidljivo je da će ovaj derbi biti agresivniji od onog u Maksimiru.

0' Hajduk izlazi u formaciji 4-2-3-1 s Livajom u vrhu napada, a Dinamo pak počinje dvoboj u ofenzivnoj verziji formacije 3-4-3. Očekivali smo oprezne postave splitske i zagrebačke momčadi, ali su se Dambrauskas i Kopić odlučili za ofenzivne ekipe. Poljud je prepun, vrijeme lijepo i sve je spremno za hrvatski praznik nogometa.

Dinamo potvrdio početni sastav, Ademi ni na klupi

I zagrebačka momčad je potvrdila početni sastav. Na žalost Željka Kopića, Arijan Ademi se nije uspio oporaviti, ali je zato u početnom sastavu pojačanje pristiglo iz Poljske, Mahir Emreli.

Hajduk objavio početni sastav, nema Kalinića

Splitska momčad sat i pol prije utakmice objavila je početni sastav. Dambrauskas će pokušati iznenaditi Kopića ekipom u kojoj nema Nikole Kalinića, ali u splitsku momčad se vratio Filip Krovinović.

Kamenovan Dinamov bus na putu prema stadionu

UOČI utakmice Hajduka i Dinama ispred Poljuda je napadnut autobus s Dinamovim igračima, pišu Net.hr.

Navijači Hajduka okupili su se uz cestu i kamenjem i bocama gađali autobus koji je prevozio Dinamove nogometaše. Na autobusu je napravljena materijalna šteta, ali ozlijeđenih nije bilo.

Baka Slišković i Senijad Ibričić u Splitu

Nogometni je dan u Splitu. Od ranog jutra okupljaju se navijači u centru grada, a posebno oduševljenje među navijačima Hajduka izazvala su dva legendarna nogometaša iz Bosne i Hercegovine koji su u prošlosti nastupali za Bile. Baka Slišković i Senijad Ibričić miljenici su Torcide iz proteklih desetljeća, a danas su prema pisanju portala Dalmacija Danas uvjereni u pobjedu splitske momčadi.

"Zdravi bili, evo nas u Splitu i došli smo da pobijedimo. Sinoć smo stigli, došao sam sa sinom i prijateljem na utakmicu. Evo, tu smo da podržimo Hajduk i nadamo se da ćemo osvojiti tri boda", kazao je za Dalmaciju Danas Ibričić.

Baka je pak udovoljavao molbe za fotografiranjem brojnim fanovima.

_____________________________________________________________________

Hajduk i Dinamo danas u 18 sati na Poljudu igraju najveći derbi hrvatskog nogometa. U poljudski ogled Dinamo ulazi s prvog mjesta ulazeći u utakmicu s 53 boda. Hajduk je trenutno četvrti s 48 bodova, a kao i Dinamo ima utakmicu manje od Rijeke i Osijeka. Poljud je rasprodan danima unaprijed te možemo očekivati nogometni praznik u Splitu ove subote. Tekstualni prijenos pratite na našem portalu.

U prvom ovosezonskom ogledu Hajduk je bio bolji na Maksimiru s 0:2, a u toj utakmici je briljirao Marko Livaja koji je bio nerješiva zagonetka za obranu Modrih. Jedan je poljudski derbi odgođen zbog Dinamovih obveza u Europi i taj će se dvoboj odigrati u travnju.

Optimizam u Dinamu i Hajduku

Proteklih dana su i Željko Kopić i Valdas Dambrauskas odašiljali optimistične signale pune poštovanja prema protivnicima.

Uoči velikog derbija /

Prisjetite se najkontroverznijeg derbija u povijesti: Dan kad su BBB pokazali zube sistemu, a Pletikosa postao heroj Dalmacije

"Meni je apsolutna čast što sam sjedio na klupi dva najveća hrvatska kluba. Mentalitet i pristup je drugačiji, ali s jedne i druge strane je fokus na teren maksimalan. I jedna i druga ekipa želi dobiti ovu utakmicu, a ja želim Dinamo dovesti do pobjede", kazao je Kopić na konferenciji za medije u četvrtak, a tada je otkrio i kako planira zaustaviti Marka Livaju.

"Livaju se može zaustaviti jasnim taktičkim kontekstom i timskom igre. Svjesni smo što će Hajduk pokušati, a na nama je da budemo pravi i to je jedino bitno", u rukavicama je odgovorio na upit o ubojitom napadaču.

Njegov kolega s bijele klupe, Valdas Dambrauskas bio je optimističan pred utakmicu istine za njegovu momčad.

"U odličnom raspoloženju dočekujemo ovu derbi utakmicu. Tjedni kao što je ovaj su najbolji za trenere, jer kada igraš velike i ovako važne utakmice ne treba dodatno motivirati momčad. Moram se isključivo baviti taktikom za susret. Mogao bih reći da čak treba smiriti momke kako ne bi izgorjeli u očekivanju samog susreta. Treba obuzdati emocije", rekao je Dambrauskas.

Krovinović i Ademi upitni

Litavac na klupi Splićana bio je tajnovit kad je u pitanju momčad koja će istrčati na Poljud.

"Igrat će momčad za koju mislim da će najbolje reagirati i koja može ostvariti naš cilj u ovom dvoboju, a to je pobjeda. Neću otkrivati sastav, sve će se vidjeti u subotu na terenu. Dobra je vijest da na raspolaganju imam dovoljan broj igrača i svi su željni igre. Krovinović je upitan za utakmicu. Trenirao je posljednjih dana, ali je tek u četvrtak obavio potpuni trening. Odluku ćemo o njemu donijeti kasnije. Livaja i Kalinić? Ne slušam što se priča i ne želim da meni i mom stožeru takvo što poremeti fokus. Njihove karijere, golovi i igre najviše govore o njima. Žele pobjeđivati s Hajdukom i to nas ujedinjuje u svemu", kazao je Dambrauskas koji je naposljetku morao odgovarati i na pitanja o lošem Hajdukovom nizu u poljudskim derbijima.

"Svaki puta kada pobijediš je lijepo i slatko, ali su ipak najslađe pobjede na Poljudu. Tada se osjeti posebna strast i energija. Vjerujem da ćemo to osjetiti ove subote", zaključio je trener Hajduka.

Navijačka utakmica traje od petka

Dok su treneri odašiljali ambiciozne poruke nabijene međusobnim poštovanjem, navijači su pristupili svojim uobičajenim performansima. Boysi su ranojutarnjom akcijom u petak obojali rivu u plavo, a Torcida je istog dana na Gornjem gradu odgovorila u svom stilu.

Dalmatinski portal javlja da je Split pun policije od ranog jutra, a donosi i odgovor PU splitsko – dalmatinske na upite zabrinutih građana.

"Nema razloga za zabrinutost. Riječ je o uobičajenim opservacijama uoči nogometnog susreta Hajduka i Dinama. Karte za Poljud su rasprodane i mi ćemo cijelog dana obilaziti grad i pobrinuti se da sve protekne u najboljem redu", pojasnila je za Dalmatinski portal glasnogovornica Policijske uprave splitsko-dalmatinske Antonela Lolić.

Split pod policijskim nadzorom, Poljud u prometnoj blokadi

"Obzirom na pojačan interes posjetitelja za ovo javno okupljanje, molimo posjetitelje da se na dan utakmice pravovremeno upute prema stadionu. Ulazi u stadion biti će otvoreni od 15.30 sati, pa pozivamo posjetitelje da dođu ranije, kako bi nakon obavljenih pregleda, provjera, osoba i ulaznica mogli prije početka javnog okupljanja ući na stadion", poručuju iz PU splitsko-dalmatinske.

Policija je obavijestila i građane o blokadi prometa oko Poljuda tijekom dana.

"Od 8.00 sati do završetka osiguranja uspostaviti blokada prometa na šetnici oko stadiona, a od 13.00 sati do završetka osiguranja uspostaviti blokada prometa u ulici VIII. mediteranskih igara-kod ulaza na parkiralište bazena Poljud, kod ugostiteljskog objekta Hemingway, te na raskrižju ulice VIII. mediteranskih igara i ulice Sedam Kaštela", napisali su iz PU splitsko – dalmatinske.