UČINAK PROTIV PORTUGALA NAM JE KATASTROFALAN: / Vrijeme je za rušenje negativne tradicije

U četiri dosadašnja susreta upisali smo četiri poraza

5.9.2018.
18:45

Svjetski nogometni doprvak Hrvatska i europski prvak Portugal u četvrtak će u Faru igrati prijateljsku utakmicu, što će biti njihov ukupno peti međusobni okršaj. Hrvatska nikada nije pobijedila, niti je zabila pogodak.

IZBORNIK PORTUGALA MODRIĆA STAVIO NA DRUGO MJESTO U IZBORU NAJBOLJEG: ‘Utakmicom s Hrvatskom počinje naš novi ciklus’

Prvi dvoboj odigran na Euru 1996.

U četiri dosadašnja susreta upisali smo četiri poraza pri čemu jedan nakon produžetaka uz razliku pogodaka 0-7.

Prvi hrvatsko-portugalski dvoboj odigran je na Europskom prvenstvu 1996. godine u Nottinghamu. Hrvatska je i prije te utakmice osigurala prolaz u četvrtfinale, pa je Miroslav Blažević odlučio odmoriti dio igrača. Portugal je slavio 3-0 golovima Luisa Figa (4), Joaoa Pinta (33) i Domingosa (88). Hrvatska je potom ispala u četvrtfinalu od Njemačke (1-2), a Portugal je izgubio od Češke (0-1).

Još uvijek pamtimo 2016.

Iduće dvije utakmice bile su prijateljske. U studenom 2005. Portugal je u Coimbri slavio 2-0, golovima Petita i Paulete, dok je u lipnju 2013. u Ženevi pobijedio 1-0, a pogodak odluke zabio je Ronaldo u 36. minuti.

Posljednji put igrali smo u osmini finala EP-a 2016. u Francuskoj. U susretu igranom u Lensu Portugal je pobijedio 1-0 golom Ricarda Quaresme u 117. minuti. Portugal je u Francuskoj osvojio europsku krunu.

Croatia's players cheer each other before the extra time during the round of sixteen football match Croatia against Portugal of the Euro 2016 football tournament, on June 25, 2016 at the Bollaert-Delelis stadium in Lens. / AFP PHOTO / KENZO TRIBOUILLARD

MEĐUSOBNE UTAKMICE HRVATSKE I PORTUGALA:

9. lipnja 1996. HRVATSKA - Portugal 0-3 (EP - skupina) Luis Figo (3), Joao Pinto (30), Domingos (88)

12. studenog 2005. Portugal - HRVATSKA 2-0 (prijateljska) Petit (32), Pedro Pauleta (65)

10. lipnja 2013. Portugal - HRVATSKA 1-0 (prijateljska) Cristiano Ronaldo (36)

25. lipnja 2016. HRVATSKA - Portugal 0-1 prod. (EP - osmina finala) Ricardo Quaresma (117)