U posljednjih tjedan dana čak su tri mlada nogometaša preminula od posljedica srčanog udara.
Posljednji koji je preminuo bio je 29-godišnji Mukhaled Al-Raqadi kojem je pozlilo za vrijeme zaigravanja prije utakmice omanske nogometne lige između Muscata i Al Suwaiqa.
Al-Raqadise iznenada srušio na travnjak, pomoć mu je odmah ukazana i prevezen je u bolnicu, no niječnici mu nisu uspjeli spasiti život.
Prošlog petka preminuo je 23-godišnji hrvatski nogometaš Marin Čačić koji se srušio na treningu senjskog trećeligaša Nehaja. Hitno je prevezen u bolnicu gdje su mu liječnici ustanovili zatajenje srca. Bio je u induciranoj komi i nažalost je preminuo nakon tri dana.
Od posljedica zastoja srca preminuo je i egipatski golman Ahmed Amin kojemu je pozlilo nakon treninga i pao je u nesvijest, a liječnici mu nisu uspjeli spasiti život.
Srčani udar doživio je i danski reprezentativac Christian Eriksen kojemu je na sreću brzom intervencijom liječnika spašen život.
Ekstremni napori
Do prije 20-25 godina nije bilo tako smrtnih slučajeva među sportašima zbog srčanih problema, a splitska kardiologinja Duška Glavaš u razgovoru za Slobodnu Dalmaciju objasnila je da su za to zaslužni ekstremni napori kojima se sportaši izlažu.
"Iznenadna smrt sve nas šokira, posebno kad su u pitanju mladi sportaši. Definiramo je kao neočekivanu smrt od srčanog aresta, unutar sat vremena od početka simptoma kolapsa. Očekujemo da su sportaši potpuno zdravi, da vode zdrav način života, zdravo jedu, vježbaju, međutim brzi tempo uz sve više ciljeve koji se od njih traže u sportu, uzimaju svoj danak. Sportaši osobno, njihove obitelji, klub, treneri, menadžeri, svi oni očekuju i žele najbolje rezultate. Veliki je to pritisak, a ekstremni fizički napori mogu biti opasni jer organizam ne može biti uvijek spreman za isto", rekla je doktorica Glavaš.
"U sprječavanju incidenta, najvažniji su preventivni pregledi, pravilan omjer aktivnosti, prehrane, i zdravog načina života, kao i izbjegavanje svakog napora tijekom upalnih bolesti ", poručila je dr. Duška Glavaš i istaknula kako uzroci iznenadne smrti mogu biti stečeni i kongenitalni.
Razlozi iznenadne smrti
Glavaš je za Slobodnu Dalmaciju otkrila najčešće razloge iznenadne smrti.
- neprepoznati miokarditis različitih uzroka uključujući viruse (i koronavirus) uz maligne aritmije. Stoga je uvijek dobro ne trenirati ukoliko sportaš ima virozu.
- hipertrofična kardiomiopatija
- hipertrofija lijeve klijetke (neutvrđenih razloga)
- aortna stenoza
- abnormalnosti koronarnih krvnih žila (npr. "gracilne" krvne žile)
- rane aterosklerotske promjene koronarnih krvnih žila
- udarac u prsni koš (komocija srca, disekcija aorte)
- Marfanov sindrom uz rupturiranu aneurizmu aorte
- aritmogena displazija desne klijetke
- maligne aritmije (npr. centrikularna tahikardija, ventrikularna fibrilacija)
- neki lijekovi, toksini, stimulansi, droge. U temelju bolesti mogu biti i genetski razlozi (kardiomiopatije, kanelopatije, bolesti vezivnog tkiva), a može se raditi i o kombinaciji navedenih razloga.