Hrvatska nogometna reprezentacija režirala je veliki preokret na gostovanju kod Walesa u kvalifikacijskom ciklusu za SP u Brazilu.

26.3.2013.
16:56

SWANSEA - Liberty Stadium. GLEDATELJA: 12.000. SUDAC: Luca Banti (Italija).

WALES: Myhill - Gunter, Davies, Collins, Williams - Ledley, King, Williams - Robson-Kanu (od 64. Richards), Bale, Bellamy

HRVATSKA: Pletikosa - Srna, Ćorluka, Lovren, Strinić (od 73. Olić) - Rakitić, Badelj (od 46. Schildenfeld), Modrić, Sammir (od 61. Kovačić) - Mandžukić, Eduardo

STRIJELCI: 1:0 Bale (21.- 11m), 1:1 Lovren (77.), 1:2 Eduardo (87.) Gubila je momčad Igora Štimca na Swanseajevom Liberty Stadiumu golom Garetha Balea iz jedanaesterca već od 21. minute, ali su u furioznoj završnici uspjeli sve preokrenuti. U 20. minuti je kontakt Lovrena i Joea Ledleyja okarakteriziran kao najstroža kazna, koju je sigurno izveo Bale udarcem praktički posred gola, nakon što je Stipe Pletikosa izabrao krivu stranu. Do kraja poluvremena obje su momčadi imale sjajne prilike, pa je tako u 13. minuti Eduardov udarac glavom obranio sjajni Walesov vratar Boaz Myhill, dok je u 38. minuti Bale iz kontranapada neometan pucao visoko preko gola. Hrvatska se probudila u drugom poluvremenu, točnije u posljednjih pola sata, a Štimčeve su zamjene urodile plodom (Schildenfeld, Kovačić i Olić umjesto Badelja, Sammira i Strinića).

Vatreni su počeli djelovati homogeno i pritiskali su gol Walesa, a do izjednačenja su stigli dalekometnim udarcem Lovrena u 77. minuti, s tridesetak metara iskosa s lijeve strane. Pritom je slabo reagirao velški vratar Myhill koji krivo procijenio putanju lopte. Konačnih 2:1 i pobjedu Hrvatskoj donio je Eduardo u 87. minuti svojim 27. golom s nekih 11 metara nakon sjajne asistencije Ivice Olića s lijeve strane. Vrataru Myhillu je lopta pritom prošla kroz noge. Hrvatska je ovom pobjedom nastavila 'mrtvu' utrku s Belgijom, koja je s minimalnih 1:0 u Bruxellesu golom Edena Hazarda iz 62. minute savladala Makedoniju. Obje reprezentacije imaju po 16 bodova.

http://www.youtube.com/embed/IQC2qRJbhHQ Minimalna pobjeda Belgije Loša stvar po Vatrene nakon susreta protiv Walesa je što zbog žutih kartona pravo nastupa u sljedećem susretu protiv Škotske (kod kuće) pravo nastupa neće imati Luka Modrić i Vedran Ćorluka.

Wales - Hrvatska 1-2 (Bale 21-11m / Lovren 77, Eduardo 87) Belgija - Makedonija 1-0 (Hazard 62) Srbija - Škotska 2-0 (Đuričić 59, 66) Redoslijed: 1. Belgija 16 (6), 2, Hrvatska 16 (6), 3. Srbija 7 (6), 4. Wales 6 (6), 5. Makedonija 4 (6), 6. Škotska 1 (6)