Engleski nogometni velikan Chelsea, za koji nastupa i hrvatski reprezentativac Mateo Kovačić, dobio je nove vlasnike. U noći s petka na subotu potvrđeno je kako je postignut dogovor između kluba i konzorcija koji predvode Todd Boehly, Clearlake Capital, Mark Walter i Hansjorg Wyss.
Prodaja bi trebala biti zaključena krajem svibnja jer ju treba odobriti vlada Ujedinjenog Kraljevstva. Dionice Chelseaja konzorcij će otkupiti za golemih pet milijardi eura, i to će ujedno biti rekordan iznos za koji je neki nogometni klub prodan.
Novac će biti prebačen na zamrznuti račun Romana Abramoviča u Ujedinjenom Kraljevstvu, a Rus je rekao kako planira cijeli taj iznos donirati u humanitarne svrhe.
Novi vlasnici su pak obećali odmah uložiti 1.75 milijardi funti u klub i to ne samo u momčad, već i u infrastrukturu, stadion, akademiju...
Tko je Boehly?
A tko je uopće novi vlasnik? Riječ je o Toddu Boehlyju, američkom milijarderu i jednom od vlasnika bejzbolskog kluba LA Dodgers, gdje posjeduje 20 posto dionica. Većinski vlasnik tog kluba je Guggenheim Partners, kompanija čiji je predsjednik bio upravo Boehly, zajedno s Markom Walterom, koji bi isto trebao biti jedan od vlasnika Chelseaja.
Boehly je sada na čelu Eldridge Industriesa i zajedno s Walterom je lani kupio 27 posto dionica LA Lakersa, a isto tako ranije je pokušavao ući u Chelsea. Naime, 2019. godine je nudio Abramoviču golemi novac za kupnju engleskog diva, ali je Rus to odbio.
Što se tiče tvrtke Clearlake Capital, ona spada u investicijske kompanije, dok je Hansjorg Wyss, možda i najzanimljiviji lik u cijeloj priči.
Tko je Wyss?
Riječ je o vremešnom 86-godišnjem milijarderu teškom oko 5,1 milijardu dolara. Visoko je obrazovan, studirao je na Harvardu te je nakon studija pokrenuo posao u čeličnoj industriji i prodaju zrakoplova. Živi u Americi, u Wyomnigu, i još davne 1977. godine osnovao je tvrtku Synthes USA koja se bavila proizvodnjom medicinskih pomagala, a u međuvremenu je postala jedna od vodećih tvrtki svijeta u tom poslu. Na kraju je tu tvrtku prodao Johnson & Johnsonu za 19,7 milijardi dolara u gotovini i dionicama 2012. godine.
Dio tog novca uložio je u razne tvrtke, a na glasu je kao jedan od najvećih filantropa. Ima humanitarnu zakladu vrijednu više od dvije milijarde dolara, a 2014. godine donirao je 120 milijuna dolara sveučilištima u Zürichu gdje je započeo studij. Donirao je i milijardu dolara za očuvanje oceana, a zalaže se i za veće poreze bogatašima te za pristupanje Švicarske Europskoj uniji.
Posebno je zanimljivo kako nikada u karijeri nije imao doticaja s nogometom niti je u njega ulagao, kao niti u sport općenito. Njegovi sportski hobiji su planinarenje i skijanje, a ulaganje u Chelsea vidi isključivo kao novu poslovnu priliku.