Rapsodija Plavih /

• Na Maksimiru uz neveru i kiša golova: Dinamo 'petardom' protiv Istre otvorio HNL

Utakmicu otvaranja nove sezone HNL-a između Dinama i Istre pretili ste uživo na portalu Net.hr

2.8.2024.
19:38
Goran Stanzl/PIXSELL

Dinamo - Istra 1961

5-0

Dinamo: Nevistić; Ristovski, Theophile Catherine, Mmaee, Pierre Gabriel - Mišić, Sučić- Pjaca, Baturina, Hoxha - Kulenović

Istra 1961: Majkić; Kadušić, Iovu,Maršić, Ramić - Petrusenko, Blagojević, Maurić - Vuk, Lisica, Lawal

Nogometaši Dinama pobjedili su Istru 1961 visokom 5-0 pobjedom i time sjajno otvorili novu sezonu SuperSport HNL-a. Prva utakmica hrvatskoga prvenstva igrala se na Maksimiru u kojem je u gotovo cijelome susretu pljuštala kiša.

KREĆE NOVA SEZONA /

BBB uoči početka nove sezone transparentom ispod zapadne tribine Maksimira poslali jasnu poruku

U drugoj minuti Istra je skoro šokirala Dinamo na kišnome Maksimiru. Lisica se nakon sjajne lopte u prostor našao sam pred Nevistićem, ali je zdesna zapucao ravno u golmana Dinama. Čak i da je pogodio gol bi bio poništen zbog zaleđa. Veliko nevrijeme trajalo je u Zagrebu. Jaka kiša nije spriječila sjajne Bad Blue Boyse koji su lijepo ispunili sjevernu tribinu i goli su do pasa gromoglasno bodrili Plave.

Marko Prpic/PIXSELL

Na Maksimiru je višen i bivši dinamovac Dani Olmo. Europski prvak posjetio je Zagreb, a osim što je viđen ranije na Kustošiji izgleda da je odlučio pozdraviti i svoj bivši klub.

Još jedna ozbiljna situacija za Istru. Brzi Lawal projurio je po lijevoj strani Dinamove obrane i dodao za suigrača kojem lopta malo bježi.

A onda je pao prvi pogodak u 13. minuti. Dinamo je dosta petljao prije toga no zasjao je na trenutak Marko Pjaca koji je sjajno centrirao s desne strane na drugu stativu. Amer Hoxha samo je pospremio glavom loptu u mrežu za vodstvo od 1-0.

Mogao je Hoxha povećati vodstvo u 18. minuti. SJajno se sjurio po lijevoj strani, sve je sam napravio, ali mu sjajno brani Majkić. No zato je Dinamo kaznio Puljanje već u idućem napadu. U 19. minuti Theophile-Catherine neobranjivo je glavom pospremio Baturinin ubačaj u gol za 2-0.

Opet je Lawal stvarao probleme Dinamu. Brzonogi napadač dobio je loptu blizu šesnaesterca, a Nevistić je daleko izletio u pokušaju da presijeće loptu. Golman Dinama bio je prespor, Lawal ga lako prelazi, ali njegov udarac spriječava Theophile.

Dinamo je došao do velikog vodstva u 28. minuti. Sjajno je u kontra napadau povukao loptu Martin Baturina. Istrčao do dvadesetak metara pred gol Istre i sjajno gurno na desnu stranu Sandru Kulenoviću. Napadač Modrih matirao je Majkića za 3-0.

Dinamo je mogao u 31. minuti i do četvrtog gola. Sučić je imao sjajan prodor, ali njegovo dodavanje u peterac nije uspio zahvatiti Kulenović. U 38. minuti mogao se Baturina upisati u strijelce. Maldi Vatreni igra sjajnu utakmicu došao je u priliku u kaznenome prostoru Istre, ali previše je otezao s udarcem. Pokušavao je prijeći pored golmana s desne strane, napokon je zapucao, ali Mujkić je obranio.

Sjajnu podršku imaju zagrebački Plavi. Tribinama se ori pjesma Sjevera. Kiša je stala i više nisu apokaliptični uvjeti, no svaka čast navijačima koji su dokazali onu: 'U dobru i u zlu, Sjever je uvijek tu'. Ima i Istra podršku. Demoni su došli u malome broju i izvjesili su transparent posvećen Oluji.

Četvrti gol Dinama visio je u zraku. Kulenović se mogao opet upisati u strijelce u 44. minuti ali opet je raspoložen Mujkić.

Na poluvremenu je na Maksimir u dresu Dinama izašao Dani Olmo. Europski prvak pozdravio je navijače bivšeg kluba, a oni su ga počastili velikim ovacijama.

Nastavio se jaki pljusak na Maksimiru u drugome poluvremenu. Dinamo je unatoč tome sjajno nastavio. Nakon neuspješne povratne lopte Ristovskog za Kulenovića u 49. minuti lopta dolazi do Sučića koji je dao sjajnu loptu s očima Dinamovom napadaču. Kulenović prima loptu na desnoj strani u petercu Istre i posprema u suprotni lijevi kut za 4-0.

Skoro je pala petarda na Maksimiru u 54.minuti. Nakon sjajne kombinacije Dinama, Theophile je propustio loptu Pjaci koji u kaznenom udarcu gađa lijevi kut, ali igrač Istre skreće loptu iz gola u korner.

Raspoložen je bio Kulenović. U 61. minuti zaprijetio je s lijeve strane iskosa, ali Mujkić je obranio i izbio loptu u korner. Nakon toga utakmica se malo smirila. Dinamo je malo smanjio gas te se bitka nastavila u sredini terena. Mogao je Dinamo i do petog gola. U 77. minuti Ogiwara je sjajno s lijeve strane ubacio u prostor, no Kačavenda je ostao 'kratak'.

Napokon je pala petarda u 79. minuti. Za to se pobrinuo desni bek Dinama Pierre-Gabriel. Francuz je sjajno prošao po desnoj strani. Prodao je 'tunel' igraču Istru, a onda samo s desne strane kaznenog prostora piknuo loptu pored Majkića u gol za 5-0.

Tu Dinamo nije stao. Luka Vrbančić sjajno je poigrao Sučića, ali hrvatski veznjak bio je neozbiljan u kaznenome udarcu. Previše je oklijevao s udarcem te je na kraju njegov pokušaj otišao pokraj gola. Vrbančić se mogao upisati u strijelce u 92. minuti. 'Maksimirski Scholes', kako mu tepaju u Zagrebu, zapucao je felš udarac u desni kut Istrinog gola, ali lopta odlazi malo preko gola zahvaljujući braniču Istre koji je malo dotakao loptu. Bila je to zadnja prilika na utakmici. Dinamo je pobijedio Istru rezultatom 5-0.

Najava susreta:

Zagrebački Plavi prošle sezone imali su jednu od uzbudljivijih godina punu uspona i padova. Na kraju turbulentnog prvenstva su trijumfirali,dok je Istra završila osma s točno dvostruko manje bodova. Od 21 sata to ništa neće značiti i sve kreće ispočetka.

Osim igrača obiju klubova posebno su uzbuđeni navijači Dinama. Preko Dinamovih mreža već neko vrijeme traje nabrijavanje za petak, a u srijedu je ispred zapadne tribine osvanuo transparent Bad Blue Boysa s porukom: 'Hoćemo titulu i ove godine'.