SPEKTAKL U RIJADU / Barcelona demolirala Kraljeve i osvojila španjolski Superkup! Zabili im tri komada

Barcelona je rekorder sa 14 naslova pobjednika španjolskog Superkupa. Real Madrid je ostao na 12 trofeja

15.1.2023.
16:40

Barcelona je osvojila španjolski Superkup protiv Real Madrida (1:3). Kraljevima su nanijeli težak poraz i zabili im tri pogotka.

Bilo je to 39. izdanje španjolskog Superkupa, pri čemu četvrto koje se održavalo kao "mini turnir" sa četiri ekipe, te treće u Saudijskoj Arabiji.

Do 2019. za trofej pobjednika Superkupa, kao i u većini država, borili su se prvak i pobjednik kupa. No, od siječnja 2020. u borbi za trofej sudjeluju četiri momčadi. Prvi Superkup u novom formatu je održan 2020. u Jeddahu, a slavio je Real Madrid. Potom je turnir održan u Sevilli uz slavlje Athletica, dok je prošle godine u Rijadu pobijedio Real Madrid.

Lijepe akcije u prvom poluvremenu

Ovoga puta slavila je Barcelona. Katalonci su u polufinalu boljim izvođenjem jedanaesteraca pobijedili Real Betis, a u velikom finalu i najvećeg suparnika Real Madrid.

Barca je posve zasluženo slavila, bila je dominantna i da Real na vratima nije imao raspoloženog Thibauta Courtoisa poraz aktualnog europskog prvaka je mogao biti i uvjerljiviji.

Katalonci su poveli u 33. minuti. Ousmane Dembele je s desnog krila uposlio Roberta Lewandowskog koji je odmah proigrao do Gavija, a ovaj lijepo zabio za 1-0. U samoj završnici prvog dijela Lewandowski je povisio na 2-0.

Bila je to sjajna kontra Katalonaca, Gavi je ovoga puta bio asistent, a poljski napadač strijelac.

Madriđani smanjili na 3:1

Odličnu priliku na otvaranju drugog dijela imao je i Dembele koji je izašao sam ispred belgijskog vratara, no Courtois je sjajno reagirao. Sve dvojbe oko pitanja pobjednika Barcelona je razriješila u 69. minuti kada je Pedri na Gavijevu asistenciju zabio za 3-0.

Kako je igrao Real možda i najbolje oslikava podatak da je prvi udarac u okvir suparničkog gola uputio u 70. minuti, pucao je Toni Kroos, ali je Marc-Andre ter Stegen bio spreman i lagano je obranio.

Nakon utakmica Marca je prilično oštro udarila na veznjaka Reala i kapetana Hrvatske Luku Modrića. "Izuzetno je umoran. Fizički iscrpljen. On je igrač na kojem se najviše primjećuje minutaža sa Svjetskog prvenstva u Katara. Izvan igre je u svakom trenutku. Nema goriva", pišu Španjolci.

U posljednjim trenucima susreta Karim Benzema je smanjio na 3-1. Kapetan hrvatske reprezentacije Luka Modrić za Real je igrao do 65. minute kada ga je zamijenio Daniel Ceballos.

Barcelona je rekorder sa 14 naslova pobjednika španjolskog Superkupa. Real Madrid je ostao na 12 trofeja, dok su Athletic Bilbao i Deportivo La Corinu slavili po tri puta.

NAŠ ČAROBNJAK /

Španjolci ne prestaju s hvalospjevima: 'Ancelottiju je teško zamijeniti Modrića. Neuništiv je i najbolji je dirigent'

Finale španjolskog Superkupa

REAL MADRID - BARCELONA 1:3 (Benzema 90+3'; Gavi 33', Lewandowski 45', Pedri 69')

Sastavi:

Real Madrid: Courtois - Carvajal, Militao, Rudiger, Mendy - Modrić, Camavinga, Kroos - Valverde, Benzema, Vinicius
Barcelona: Ter Stegen - Koundé, Araujo, Christensen, Balde - Gavi, Busquets, De Jong - Dembele, Lewandowski, Pedri

Kraj utakmice

90+3' GOOOOOL! Benzema pokazuje svoje pucačke sposobnosti i lopta ulazi u mrežu!

88' Ušli su Ansu Fati, Eric Garcia, Sergi Roberto i Franck Kessie, a izašli su Gavi, Araujo, Pedri i De Jong.

82' Žuti karton dobio je Valverde.

78' Raphinha je ušao umjesto Dembelea.

72' Marco Asensio i Nacho zamijenili su Kroosa i Carvajala.

69' GOOOOOOL! Barcelona vodi 0:3, a strijelac je sada Pedri koji je prošao obranu i prevario golmana!

65' Vrijeme je za izmjenu igrača. Modrić izlazi i zamijenit će ga Ceballos.

57' Rudiger je duboko unutar šestnaesterca visoko skočio kako bi pokupio prelijep centaršut iz slobodnog udarca i pokušao je zabiti glavom. Njegov pokušaj nije dovoljno precizan i odlazi visoko iznad prečke.

51' Dembele je primio preciznu loptu u šestnaestercu i imao je vremena da uputi obećavajući udarac prema donjem desnom kutu, ali je Courtois predvidio njegovu namjeru.

50' Barcelona drži loptu i posjed.

49' Christensen dobiva žuti karton zbog povlačenja Rodryga s obje ruke.

46' Počelo je drugo poluvrijeme. Promjena kod Real Madrida: Rodrygo će ući u igru, a izaći će Camavinga.

Kraj prvog poluvremena

45' GOOOOL! Barcelona vodi 0:2! Gavi je dodao loptu, a Lewandowski je lagano zabio iz blizine.

41' Real Madrid izmjenjuje kratke paseve, čekajući pravi trenutak da krenu na gol.

34' GOOOOOL! Barcelona vodi 1:0! Lewandowski je lijepo poslao pas koji je u šesnaestercu primio Gavi. Odmah je pucao u donji desni kut i Courtois je bio nemoćan.

33' Rudiger je zatražio medicinsku pomoć nakon zadnjeg starta koji je pretrpio.

32' Žuti karton dobio je Mendy jer je rukama srušio Dembelea.

25' Pogleda li se statistika, vidi se kako Barcelona dominira. Ukupan broj udarca prema golu: 1 za Real Madrid, a 5 za Barcelonu.

18' Prva prilika za Real! Mendy je krasno ubacio s lijeve strane, ali Benzema je glavom pucao pored gola.

13' Odlično je loptu primio Lewandowski na rubu šesnaesterca nakon preciznog pasa! Namjestio se na šut i pucao u donji lijevi kut. Međutim, Courtois je nevjerojatno reagirao i skrenuo loptu u stativu.

12' Velika prilika sada za Barcelonu! De Jong je ubacio, a Lewandowski je leđime okrenut golu pucao glavom, ali je lopta otišla iznad prečke.

10' Odličnu kontrolu igre i dodavanja pokazuje sada Barcelona. Igrači povećavaju posjed lopte i čekaju da se otvori rupa u protivničkoj obrani kako bi ju odmah iskoristili.

4' Modrić je poslao loptu u for, ali ju je jedan od obrambenih igrača presjekao.

2' Na tribinama stadiona Kralja Fahda u Rijadu je 60 tisuća ljudi.

1' Počela je utakmica.

____________________________________________________________________________________

Ovo će biti sedmo finale Superkupa u kojem igraju dvije najbolje španjolske momčadi, a Kraljevski klub ima čak šest pobjeda.

Jedini trijumf Barcelona je ostvarila 2011. godine kada je prva utakmica na Santiago Bernabeuu završila 2-2, da bi Katalonci u uzvratu na Nou Campu slavili 3-2. Posljednji put susreli su se 2017. kada je Real u dvije utakmice slavio s uvjerljivih 5-1.

Spomenimo i kako će u Rijadu veznjak Kraljevskog kluba i kapetan Hrvatske Luka Modrić loviti 28 trofej u karijeri. S Realom je osvojio 21 trofej, dok ih s Dinamom ima šest.