"IAAF nije dokazao da takve sportašice, zbog prirodno visoke razine testosterona, imaju prednost zgog koje bi ih se trebalo isključiti s natjecanja", stoji u priopćenju CAS-a.
Caster Semenya najpoznatiji slučaj
Najpoznatiji takav slučaj zbio se 2009. godine kad je, tad 18-godišnja južnoafrička atletičarka Caster Semenya uvjerljivo slavila na Svjetskom prvenstvu u Berlinu, u disciplini 800 metara. IAAF ju je suspendirao na godinu dana, zbog prirodno povišenih muških hormona u krvi. Svjetska javnost je zbog muškobanjastog izgleda postavljala je pitanje je li Semenya muško ili žensko, što je cijeloj situaciji davalo mučan ton za mladu atletičarku.
No, sada Semenyju i njoj slične sportašice, stižu dobre vijesti. Moći će se slobodno natjecati, bez obzira na prirodno višu razinu muških hormona u krvi. Dakako, naglasak je na prirodno, jer je u povijesti bilo slučajeva dopinga muškim hormonima.
Indijka Chand dobila spor
Indijski atletski savez je upravo iz istih razloga kao i u slučaju Semenye, suspendirao svoju atletičarku Dutee Chand koja se nije mogla natjecati do 24. lipnja 2017. Chand (19) se žalila CAS-u zbog odluke matičnog saveza i dobila presudu.
Caster Semenya se nakon suspenzije i "mrcvarenja" po medijima, uspješno vratila atletici i osvojila srebrnu medalju na Olimpijskim igrama u Londonu 2012.