Možda niste znali, ali Hrvatska se po nečem razlikuje kad je u pitanju kondicijska priprema sportaša od ostalih zemalja u regiji, pa čak bi rekli i od ostatka svijeta. Naime, Igor Blažinčić (40.) je specijalist za kondicijsku pripremu sportaša koji u svojem radu koristi revolucionarne metode koje se prije gotovo nigdje u svijetu nisu koristile, a danas su u sportu potpuno normalne. Ne samo normalne, nego i iznimno bitne na putu do uspjeha. Pisali smo u ožujku o tome...
Jedinstveni projekt u Hrvatskoj
Ovaj 39-godišnjak iz Zagreba, bivši je Bad Blue Boys. No, uz navijačku strast gurao je svoju priču i viziju kondicijske pripreme i imao toliko hrabrosti i pronicavosti zaputiti se u Ameriku kako bi u NBA ligi ispekao zanat koji nije lagan i koji zahtjeva non stop usavršavanje i praćenje trendova...
28.04.2019., dvorana Baldekin, Sibenik - NBA zvijezda Dario Saric na utakmici. Druga utakmica cetvrtfinala Prvenstva Hrvatske, GKK Sibenik - KK Zadar. Photo: Hrvoje Jelavic/PIXSELL
Zajedno sa svojom suprugom Mirelom ušli su u jedinstveni projekt u Hrvatskoj. Naime, njegova franšiza Body & Mind sad se brine o kompletnoj fizičkoj pripremi i prevenciji od ozljeda Cedevitine košarkaške akademije "Cedevita Junior", po čemu ova akademija postaje prva takva u Hrvatskoj koja će sustavno napraviti taj cijeli dio... Cedevita Junior je, inače, nasljednik Cedevite koja se preselila u Ljubljanu (točnije, čiji se seniorski A sastav preselio u Ljubljanu) i spojila s tamošnjim košarkaškim velikanom Olimpijom u jedan klub koji se zove "Cedevita Olimpija".
Fokus je na radu s mladima - za sad
"Ono što nas posebno veseli je to da je fokus na radu s mladima, što se do sad u hrvatskoj košarci nije moglo vidjeti. No, sad će po prvi put jedan klub, odnosno jedna akademija, imati posložen čitav segment vezanu za kondicijsku pripremu na najvišoj svjetskoj razini. Ja i moja supruga i poslovni partner bit ćemo zaduženi za sve kategorije.
Znači, za kadete, juniore i mladu seniorsku ekipu čiji će najtalentiraniji mladi košarkaši igrati Prvu ligu gdje će se košarkaški kaliti, tako da mogu igrati Premier ligu, a ja ću biti koordinator navedenog", rekao nam je u uvodu razgovora Igor Blažinčić, 40-godišnjak iz Zagreba i bivši Bad Blue Boys. No, uz navijačku strast gurao je svoju priču i viziju kondicijske pripreme i imao toliko hrabrosti i pronicavosti zaputiti se u Ameriku kako bi u NBA ligi ispekao zanat koji nije lagan i koji zahtjeva non stop usavršavanje i praćenje trendova...
Sve je konačno došlo na naplatu
Godinama kasnije sve mu je došlo na naplatu. Nije niti moglo biti drugačije, jer se sav posvetio samo tome, znajući kako jedino tako može uspjeti. Kasnije je u suradnji s poslovnom i životnom partnericom Mirelom Anić pokrenuo studio “Body & Mind” te osmislio sustav “Progressive” za kondicijsku pripremu na temelju svojih iskustava i znanja stečenih po cijelom svijetu, ponajviše u SAD-u.
Radio je individualno s brojnim hrvatskim sportašima, bio je u KK Zagrebu u njegovoj najslavnijoj eri te su kroz njegove ruke prošla ugledna košarkaška imena, radio je i u Ciboninu stručnom stožeru dok je Neven Spahija bio trener, surađivao je i s rukometašima vječnog hrvatskog prvaka PPD Zagreba.
Tau Ceramica's coach Neven Spahija reacts during their Euroleague Final Four semifinal basketball game against CSKA Moscow on May 02, 2008 at Palacio de los Deportes, in Madrid. CSKA Moscow won 83-79., Image: 25245783, License: Rights-managed, Restrictions: , Model Release: no, Credit line: Profimedia, AFP
Čitava akademija radit će po progressive sustavu kondicijske pripreme
Cijela akademija radit će po progressive sustavu kondicijske pripreme koji se do sad pokazao u radu s nekoliko stotina sportaša koji su prošli tu metodu ili treniraju prema njoj. Sustav se također pokazao u radu s rukometnom reprezentacijom Hrvatske, košarkaškim klubom Rudeš, a neki od sportaša koji treniraju prema toj metodi su Luka Stepančić, Ante Žižić, Luka Capan, Martin Kodrić, te mnogi drugi... Također, ova metoda primjenivat će se i u radu s rukometnom reprezentacijom Kine.
Njihova je teza da sve počiva na dijagnostici koja omogućuje da se svakom sportašu pristupi pojedinačno i individualno, na temelju njegovih fizičkih i tjelesnih mogućnosti i (ne)dostataka, te da se za njega napravi program prilagođen njegovim mogućnostima i potrebama, umjesto da se cijela momčad priprema na isti način, što je česta praksa u hrvatskom sportu. Ove godine Igor i Mirela otvorili su najsuvremeniji centar za trening i dijagnostiku Sport Performance Center u sklopu kojeg je najsuvremeniji dijagnostički centar.
Takvo što u Hrvatskoj nije bilo do sad. Centar je površine od 500 kvadrata s umjetnom travom, orginalnom atletskom stazom za trčanje, tri platforme za dizački trening itd...
"Nažalost, mi smo po tom pitanju, gledajući kako se u Hrvatskoj (ne)radi, još u kamenom dobu i svaki uspjeh u sportu koji ostvarimo je nevjerojatan. Sad je tome došao kraj", objašnjava nam Igor i nastavlja u jednom dahu:
Kako je došlo do suradnje?
"Što se tiče naše suradnje s Cedevitom, interes postoji već dulje vrijeme, a sada se otvorila prilika da tu suradnju i ostvarimo. Cedevita je upoznata s našim principom rada i željama za implementacijom znanja, pa je ovo svojevrsni upgrade škole u kojoj su se afirmirali mnogi mladi košarkaši iz Hrvatske i regije. Body & Mind tim radit će sa svim selekcijama, a s obzirom na osjetljivost kadetske dobi, naročito kada govorimo o njihovom rastu i razvoju, Mirela će se kroz specifičan pristup za prevenciju ozljeda i motorički razvoj djece posebno pozabaviti s kadetima kako bi optimizirali njihov rast i razvoj te biomehaniku kretanja“, dodaje Blažinčić...
Po prvi put u našem sportu
"Ovo je prvi put u hrvatskom sportu da će sve selekcije jednog kluba napraviti kompletnu dijagnostiku i da će se cijeli kondicijski program temeljiti na rezultatima dijagnostike i na temelju toga kreirati, te će se ciljano razvijati stvari koje su deficitarne. Znači, neće svi mladi igrači trenirati na isti način i raditi isto, nego će svaki igrač imati svoj individualni prevencijski protokol i imat će individualizirani kondicijski program.
Znači, ako neki igrač nema agilnost i skočnost, razvijat će se te svari. Znači, ciljano će se targetirati, odnosno on će imati program koji će ciljano poboljšavati te segmente, taj dio. To je segment prevencije za koji je Mirela, ne samo u Hrvatskoj nego i u Europi i svijetu, jedan od većih stručnjaka. Također, Mirela je uz ostalo vezana i za rad s kadetima zbog motoričkog razvoja, ispravljanje posturalnih deficita i prevencija ozljede. Tako da ćemo taj jedan rad s mladima dići na razinu kakva još nije viđena u Hrvatskoj", objašnjava nam Igor Blažinčić, nakon kojeg se nadovezala Mirela:
"Prohujale su godine u stvaranju tog sistema. Evo, kad razmišljam o tih osam godina, moram priznati kako je to proletjelo. Prepoznato je naše ulaganje u znanje, godine rada i truda i učenja. Možemo reći i da se naš rad isplatio na veselje drugih sportaša i hrvatskog sporta općenito. Dosta smo učili u NBA ligi, općenito u SAD-u i inozemstvu, bili smo na pola hoćemo li ostati u Hrvatskoj ili otići u SAD, gdje bi naša vizija i znanje imali veći uspjeh. Na kraju smo odlučili ostati ovdje. Radili smo na projektu PPD Zagreba, ali uvijek smo željeli najviše raditi s mlađim dobnim skupinama, znači mladim sportašima koji se još razvijaju i koji, kad dođu u seniore, ne znaju neke osnovne stvari.
'Ako hoćeš utjecati na kompletni sport, onda moraš početi od onih najmlađih'
Ako hoćeš utjecati na kompletni sport, onda moraš početi od onih najmlađih. Prilika s Cedevitom junior košarkaškom akademijom prilika je da pokažemo kako mi gledamo na te stvari i kako ih provodimo u djelo. Znači, sa svakim uzrastom treba raditi posebno. Oni taman ulaze u jedan žestoki ritam treninga i ako se to ne isprati jednom mudrom, inteligentnom kondicijskom pripremom, imat ćemo jako puno ozljeda već u juniorskoj dobi, a u seniorima ćemo imati ljude koji su za sport možda i OK, a motorički nepismeni. Naša ideja je da budemo usklađeni sa sportom, ali da sve individualizira, da se radi analiza za svakog ponaosobno, da ih se uči trčanju, temeljnim kretanjima kako bi u onom osnovnom smislu, smislu zdravlja bili još bolji", objašnjava nam Mirela i dodaje:
"Znači, stvari koje su se pokazale deficitarnima za određeni sport, odnosno za određenu osobu, mi analiziramo i djelujemo na navedeno. Nekako se u hrvatskom sportu to dosad stihijski radilo, govorim o mlađim selekcijama, ali mi sad imamo sustav u kojem svaka selekcija, znači kadeti, juniori, znaju kako i na koji način raditi. Sve je, dakle, ciljano. Treba balansirati opterećenja vezana za određenu.
'Bez dijagnostike, posebno posturalne, danas se ne može ništa raditi'
Mislim da je ovo jedna velika stvar jer tu možemo pokazati koliko znamo i dokazati da, kad se radi po sistemu, da se neke stvari mogu mijenjati. U Hrvatskoj se često nalaze razlozi da se nešto ne može napraviti, dok u SAD-u imaju resurse, tehnologiju, ali i ono najvažnije, volju da se nešto promijeni, da se uspije.
Bez dijagnostike, posebno posturalne dijagnostike, danas se ne može ništa raditi i ona mora biti dostupna svima, posebno mlađim kategorijama i mladima koji se ozbiljni bave sa sportom. Uvest ćemo i pristup koji se zove 'working load management', što je u biti menađiranje opterećenja u kojem ćemo procjenjivati na dnevnoj razini koliko je stvarno netko od sportaša umoran, s obzirom da ti mladi sportaši idu u školu, imaju neke svoje dnevne obaveze i zapravo ćemo određenim upitnicima i testovima procjenjivati u kakvom je stanju svatko od njih. Ne može se više raditi na način da su djeca sa 17 godina potrošena, izozljeđivana i pretrenirana zbog ne brige o umoru mladih sportaša. Npr, ako se ciljano razvija jednog košarkaša onda se točno mora znati koliko trenira i koliko igra, a ne da na +40 igra 40 minuta 3 puta tjedno ".
I za kraj Mirela Anić zaključuje:
"Neki dan Igor i ja vidjeli smo na ESPN-u članak o ozljedama mladih američkih košarkaša koji imaju iste probleme vezano za ozljede da Zion Williams trenira 50 minuta dnevno te da tako prevenira pretreniranost i ozljede. U Hrvatskoj mladi sportaši treniraju previše svega, a premalo se radi ciljano na ispravljanju svojih minusa. Znači, naša ideja je da se od principa ne odustaje. Ovo je dobar put, dobra ideja i idemo naprijed".